От мобилни телефони до цифрови камери
kozl - майстор
Не няма грешка в заглавието - грешката е някъде там..............
Днес купих на майка ми нещото ( Strong SRT 81150 55 лв.), което да и позволи отново да гледа телевизионни програми.
И................... програмите се появиха със старата външна антена - образ супер, звука с брум 50 Hz.
Ами през Скарт кабела звука със значителен брум. Добре , че взех декодер със скарт и чинчове. пробвах през чинчовете брума намаля значително. Премерих с мултицет металната рамка на кабела и двата му скарт куплунга еми масата е ОК. Обаче явно няма връзка към куплунга на кабела от буксата на декодера, защото като включа който и да е чинч брума намалява значително. Явно масата липсва в сакарт буксата към цифровия декодер.
Реших да направя рекламация на устройството и..................... Аман от тъпанари. Появява се нЕкакъв служител да ми обяснява как не трябва да ползвам дистанционното на цифровия декодер за да регулирам силата на звука, а да го настроя на MAX и да ползвам дистанционното на телевизора и всичките били така и т.н. Еми АМАН. Къде не разбира ами и съвети раздава. АМАН.
Много ефирна реклама колко елементарна е цифровизацията ама за възрастите хора е тегаво. Още едно дистанционно, още проблеми. Е да има отговор - купи си актуален телевизор....... Еми дайте ваучери за телевизори, а не ваучери за декодери.
ivanovbg - майстор
kozl написа:
... и всичките били така и т.н. ...
И на мен ни бяха казали така за един телевизор. Дистанционното трябваше да се цели като с пистолет. Не искаха да ми го сменят.
Извиках им шефа и им казах че след като не са ме информирали за тази фабрична недомислица и им го връщам. Смениха ми го на часа :-D
DMN - майстор
Това с брума ми е познато. Бях си взел един декодер DIVA. Първото, което ми направи впечатление беше брума в звука. Ама все пак не беше 55лв., а 35 и скарт кабел за 2 лв, който при проба на един телевизор, металната му рамка остана на буксата на телевизора при изваждането :weedman:. И аз също разбрах, че така ще се ползва - усилването от декодера на мах, и после от телевизора. Трябваше ми и втори декодер, взех SRT 8113(след като върнах преди това един съвсем друг модел, при който звук и картина в един момент се разминаваха). Първото, което забелязах с облекчение, че няма брум в звука. Второто, което забелязах, че страда от Алцхаймер, от време на време си губи запаметените настройки. Третото нещо - при използване на скарт кабела - леки вълнообразни наслагвания в картината, но това може да е от кабела, тъй като в същия магазин вече не струваше 2 лв, а 2.29лв., може тия 29ст. сериозно да са повлияли на качеството - без брум, но за сметка на друго :-D. Абе пълна цифрологъзация....иначе цифровизацията е хубаво нещо =D>.
velas - специалист
Споко! Това е първия урок "Бягай далече от всичко де е Strong!"...
marian1 - майстор
Аз за това реших проблема на майка ми кардинално - вместо 50 лв за декодер, 260 лв за 23` тв + 20 лв активна стайна антена - надявам се че това е по добрия вариант, от ЦРТ 14 на 7 години - хареса и :) за момента съм закърпил положението, мисля да продам стария тв за 30 лв - и ще скачам :lol:
radius - майстор
Направих си навремето Скарт кабел ( за RGB ми трябваше) със здраво ширмовани кабели от монитор. Няма брум. Предполагам в този евтин Скарт кабел, звука не е по отделни екранирани кабели. Да не говорим че и общия екран не е свързан както казваш.
hidrazin - майстор
kozl написа:
Премерих с мултицет металната рамка на кабела и двата му скарт куплунга еми масата е ОК. ...
Това че има връзка между двата SCART кабела все още не означава че масата е ОК. Всеки от сигналните проводници трябва да е екраниран и то добре с плътна метална оплетка. Един качествен кабел изглежда отвътре така примерно:
Прикачен файл:
excellence-scart 1.jpg
excellence-scart 1.jpg (35.03 KиБ) Видяна 5881 пъти
В кабел за 2 лева няма да видиш такава екранировка. Нито в кабел за 3 лева. :) В евтините кабели вместо плътна оплетка около сигналния проводник им само 3-4 проводника тънки като косъм. Такъв кабел няма как да екранира добре и става като антена за околни смущения - най-вече мрежов брум който най-добре се усеща именно в звуковия канал.
Те затова и съветват хората звукът от декодера на макс и после регулирането от телевизора за да е по-високо нивото на сигнала по кабела. Така и смущенията са по-малки - съотношението сигнал-шум става по-голямо. Обаче това е много тъп вариант. Трябва постоянно да си с две дистанционни в ръка.
Та преди да обвинявате приемника за брум пробвайте с читав кабел.
Разбира се варианта с нов телевизор е най-добрия но не всички хора имат такава възможност в момента и гледат да закърпят положението. Ама за няколко години и това ще се промени.
:partyman:
kozl - майстор
hidrazin вЕрно кабелът е от евтините, но брумът през чинчовете е в пъти по-тих, отколкото през скарта. А и като сигнала е през скарта и включа чинч брума намалява, което ме навява на мисъл, че няма контакт м-у корпуса на куплунга на скарт кабела и масата от буксата на приемника. Та като добавя маса през който и да е чинч и нивото на брума спада. Е не носех мултицет с мен. Оставих сигнала през чинчовете и взех кабела, та в къщи го просвирих с мултицета, че се съмнявах за скъсан проводник, но мултицета показа верига и така съмнението ми остана в приемника.
Сега няма време да се занимавам с приемника пък и положението с брума е поносимо през чинча. Е изгубих функцията на скарта да стартира автоматично сигнала от цифровия приемник, но.........
Трябва да помисля да пригодя едно универсално дистанционно само да пали/гаси TV-то и може би селектора на входове, така че мама да не може да натиска други бутони съответно да променя източника или други настройки, с които да си затрие програмите.
Забравих да пиша, че като се върнах за рекламация служителят ме омая с некакво LG, през което пусна приемника за проба без да свързва антена. Брума се появи, но след като усили на LG-то "волумето" до 100% и го намали брума зачезна. Според мен LG-то имаше автом. блокировка като няма сигнал да подтиска брума. Обаче на телевизора на мама номера не мина - оти по "тъп".
В тоя ред на факти преди време ми се появи брум през цифровия приемник на Близу. Идат нЕкакви специалисти и ме почват с подобни съвети тука дигни - там намали и с брума свикни. Епа ядосах се и им рекох да си сбират такъмите и нема близо - надалече да бегат. Какво са правили не видОх, вечерта се връщам, брум нЕма, всичко си същото, а ей това се появило последователно на кабела преди входа.
Прикачен файл:
Isolator.jpg
hidrazin - майстор
Това е галваничен изолатор. Отделя галванично и сигнала и екрана. В случая няма да ти свърши работа освен ако не използваш приемник с модулатор.
А относно SCART кабела. Освен общата маса (металната рамка на буксата) би трябвало да има и още няколко маси - отделни за видеото, отделни маси за всеки цвят и разбира се отделна маса за аудиото.
http://gtrs.hit.bg/spravochnik-SCART-01.html
Ей тук аз на първо четене преброявам 6 (шест) броя маси/екранировки. Като добавиш и общата стават СЕДЕМ !!!
Прикачен файл:
00043536sch.jpg
00043536sch.jpg (33.22 KиБ) Видяна 5731 пъти
Дали ги има в кабела за 2-3 лева? :? :-D
:partyman:
kozl - майстор
Като връзки всичките ги има в кабела за 4 лв. Като ширмовки само една на целия сноп към 21 пин (корпуса).
Според мен причината не е в кабела. Дали обаче има връзки с масата в буксата на приемника :?
На пръв оглед не видях пин 21 за обща маса. Корпуса на буксата е пластмасов.
Първо се спрях на това
Прикачен файл:
Star T-3000 HD USB.jpg
Попитах консултанта дистанционното с инфраред ли е и ако да като приемника стои зад телевизора как ще става управлението. Първия консултант извика втори, който разясни, че има кабелче с приемник, което се закрепва във видимата част. Не е за мама това, ще забърше кабелчето с все праха и те ти авария.
И все още се чудя защо платих 10 лв. повече за да има и чинчове освен скарта, но сега не съжалявам за това решение.

Тема "Приебник за цифрова телевизия" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: