От мобилни телефони до цифрови камери
hidrazin - майстор
вт апр 02, 2024 10:09 pmMamaMy написа:
На платката до гнездото за измерване има острови на които може да допреш СМД елемент и да го измериш.
Не става за малките като SOT-23 и подобни.
Минимум нещо като SOT-223, TO252 ... и пак си е ши...бано и много не му вярвам. Защо?
Ами защото се случва да го натискам с пръст за да прави контакт.
А пръста вкарва както капацитет, така и съпротивление... :-D
Добре че рядко го използвам защото класическия метод с мултицета и преходите все още си остава най-добрия и бързия.
:partyman:
prasse - специалист
Тези али...мекс - елимекс джаджи няма да дадат по-достоверна информация от измерването с един качествен стрелкови уред (съответно с нужните знания и умения за това). Най-много да те подведат...

Как сме ги мерили полупроводниците преди 30-40 години, а?
MamaMy - майстор
А как са мерили изключени радиолампи преди 50 години? Верния отговор е никак. Колко от стрелковите уреди са се срещали с мосфет транзистори? Та на времето дори високоволтовите диоди бяха проблемни за мерене. Каскадите не се мереха, кондензаторите се мереха супер трудно, уредите за индуктивност бяха супер екзотика. Не всичко става с опит. Трябват си и инструменти.
Инструментите помагат на майстора. Те сами не правят майстор от всеки, но пък майстор без инструменти е като проститутките от вица за Рая и Ада: "Баровете не са точно това което се вижда от Рая. Уискито е безалкохолно пък чашите с по две дупки. За сметка на това жените без ни една, а музиката е от Панчо Владигеров." :lol:
batkoce - специалист
За ремонтни цели напълно успешно измервам полупроводникови елементи с мултимер. В началото беше стрелкови, а по-късно цифров.
Нужен е опит и познаване на различните видове елементи. Някои неща се научават по трудния начин. Спомням си, че имаше едни съветски транзистори и някакви български диоди, които имаха механични проблеми. Там какъвто и уред да ползваш, в един момент всичко е перфектно, а в следващ момент елемента "го няма". Аз действам така: Първо измервам в режим "на диод" всички преходи и в двете посоки. Ако всичко е наред, измервам преходите в обратна посока, в режим "мегаоми". Въпреки ниското напрежение, при проблемните елементи се вижда някаква утечка. Свикнал съм да ползвам уред с максимално показание 40 мегаома. Ако показва безкрайност, приемам че всичко е наред. По този начин съм измерил успешно много хиляди елементи.
Има и по-особени елементи, които трябва да познаваме, за да не се заблудим. Например транзистори с вътрешни диоди и резистори, двупосочни ценери и други. Имам някакви смътни спомени за един-два случая, в които не съм успял да "хвана" по този начин проблемен елемент, но на фона на много хиляди други успешни случаи, това е приемливо...

Тема "Измерване изправността на транзистори" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: