От мобилни телефони до цифрови камери
нед яну 12, 2014 5:02 pmThomson Life написа:
Здравейте! Може ли някой да ми обясни как да разбера дали един биполярен транзистор е в изправност с обикновен мултицет. До сега съм ги мерил на Hfe и като видя малко по-висока стойност (става дума 200, 300) и предполагам, че е годен :D . Та как точно да ги измеря за да съм сигурен или какви точно показания трябва да дава уреда при работещ транзистор ? Благодаря предварително :)
Изображение

Изчетох всички мнения във форума. Те са несериозни. Вярно е че с проверка hfe на транзисторите с цифров мултицет или с тестер/ например с multifunction tester TC1/ и със сравняване в datasheet hfe на съответния транзистор със измереното от мултицета/тестера/ може да се досетим по коефициента на усилване дали транзистора е дефектен или здрав но това е само догадка. Още повече че hfe в datasheet информаията е измерено по специален пулсов метод и коефициента на усилване няма да отговаря дори приблизително а с голяма разлика на този който вие мерите с мултицета респективно с тестера. Затова това е само догадка за изправността на транзистора. Препоръчвам като най-добре и най-точно да определите дали транзистора е здрав като направите това предварително т.е. преди да го разпоите от платката като прекъснете с остро ножче пътеката на колектора към захранването/полюс + за NPN транзистор и полюс - за PNP транзистор/ и на обват амперметър при усилен сигнал на входа ако е радио или от включен сигнал от сигналгенератор на входа на вашата схема с въпросния транзистор да измерите тока. Ако не се отчита ток значи прехода колектор-емитер е прекъснал и вие при свалено състояние на транзистора може да се заблудите ако го мерите с мултицета на омметър/т.е. прехада колектор-емитер при изправно състояние и при прекъснат преход колектор- емитер ще показва на мултицета безкрайно съпротивление/.Само наличието на усилен ток е гаранция че транзистора е здрав.Другото за проба с език и т.н. са глупости. А с тестер ТС1 не можеш да стигнеш далеч- удобен е че ако по някакъв начин са изтрити надписите на транзистора с него можеш да определиш емитер, база, колектор на неизвестен транзистор.Ако искаш да "пипнеш" повредата в транзистора измери на платката тока му.

Прикачен файл

11659322_497280227085982_763315315535822627_n.jpg
11659322_497280227085982_763315315535822627_n.jpg (44.85 KиБ) Видяна 337 пъти
пон яну 13, 2014 5:29 pmThomson Life написа:
shadow__01 написа:
Thomson Life написа:
До сега съм ги мерил на Hfe и като видя малко по-висока стойност (става дума 200, 300) и предполагам, че е годен :D . Та как точно да ги измеря за да съм сигурен или какви точно показания трябва да дава уреда при работещ транзистор?
Търсиш в гугъл даташийта на конкретния модел транзистор и гледаш колко трябва да е Hfe. Доколкото знам това е коефициента на усилване (бета). Ако показанието на уреда е близо до това в таблицата от файла значи е здрав.
Аха мерси много ! http://www.elimex.bg/product/26171/kit- ... ester.html Взех си едно от тези, нещо като ориентир. И съм доволен :) , (ако знаеш кое е база, кое емитер и кое колектор) тестера ти показва дали е NPN или PNP и дали е изправен. За тези пари и за непрофесионалисти си е супер :-D (лично мое мнение)
Re: Измерване изправността на транзистори.
от balevich » пон апр 01, 2024 2:28 pm

нед яну 12, 2014 5:02 pmThomson Life написа:
Здравейте! Може ли някой да ми обясни как да разбера дали един биполярен транзистор е в изправност с обикновен мултицет. До сега съм ги мерил на Hfe и като видя малко по-висока стойност (става дума 200, 300) и предполагам, че е годен :D . Та как точно да ги измеря за да съм сигурен или какви точно показания трябва да дава уреда при работещ транзистор ? Благодаря предварително :)
Изображение

Изчетох всички мнения във форума. Те са несериозни. Вярно е че с проверка hfe на транзисторите с цифров мултицет или с тестер/ например с multifunction tester TC1/ и със сравняване в datasheet hfe на съответния транзистор със измереното от мултицета/тестера/ може да се досетим по коефициента на усилване дали транзистора е дефектен или здрав но това е само догадка. Още повече че hfe в datasheet информаията е измерено по специален пулсов метод и коефициента на усилване няма да отговаря дори приблизително а с голяма разлика на този който вие мерите с мултицета респективно с тестера. Затова това е само догадка за изправността на транзистора. Препоръчвам като най-добре и най-точно да определите дали транзистора е здрав като направите това предварително т.е. преди да го разпоите от платката като прекъснете с остро ножче пътеката на колектора към захранването/полюс + за NPN транзистор и полюс - за PNP транзистор/ и на обват амперметър при усилен сигнал на входа ако е радио или от включен сигнал от сигналгенератор на входа на вашата схема с въпросния транзистор да измерите тока. Ако не се отчита ток значи прехода колектор-емитер е прекъснал и вие при свалено състояние на транзистора може да се заблудите ако го мерите с мултицета на омметър/т.е. прехада колектор-емитер при изправно състояние и при прекъснат преход колектор- емитер ще показва на мултицета безкрайно съпротивление/.Само наличието на усилен ток е гаранция че транзистора е здрав.Другото за проба с език и т.н. са глупости. А с тестер ТС1 не можеш да стигнеш далеч- удобен е че ако по някакъв начин са изтрити надписите на транзистора с него можеш да определиш емитер, база, колектор на неизвестен транзистор.Ако искаш да "пипнеш" повредата в транзистора измери на платката тока му.
hidrazin - майстор
пон апр 01, 2024 3:06 pmbalevich написа:
... вие при свалено състояние на транзистора може да се заблудите ако го мерите с мултицета на омметър/т.е. прехада колектор-емитер при изправно състояние и при прекъснат преход колектор- емитер ще показва на мултицета безкрайно съпротивление...
Може да се заблуди някой без никакъв опит - новобранец.
Това пък с прерязването на крак, генератор, измерване на ток ... въобще няма да го коментирам. :)
:partyman:
lz1wvm - специалист
Още повече че hfe в datasheet информаията е измерено по специален пулсов метод и коефициента на усилване няма да отговаря дори приблизително а с голяма разлика на този който вие мерите с мултицета респективно с тестера
Не пулсов,а измерване на усилването по честота.Имо го във характеристиките на самия елемент.
пон апр 01, 2024 3:33 pmlz1wvm написа:
Още повече че hfe в datasheet информаията е измерено по специален пулсов метод и коефициента на усилване няма да отговаря дори приблизително а с голяма разлика на този който вие мерите с мултицета респективно с тестера
Не пулсов,а измерване на усилването по честота.Имо го във характеристиките на самия елемент.
Прав сте колега метоът е честотен и това е отбелязано в забележките към datasheet.Но pulse или frequence би трябвало да се разбираме по смисъл. Имах пред вид в случая че заводски измерването е по особено от това в къщи с тестера или с мултицета. Забелязал съм че за един и същ маломощен транзистор BC337 усилването по ток с мултицет е 221 а с тестер ТС1 е 318 т.е. със 100 приблизително разлика.
пон апр 01, 2024 3:30 pmhidrazin написа:
пон апр 01, 2024 3:06 pmbalevich написа:
... вие при свалено състояние на транзистора може да се заблудите ако го мерите с мултицета на омметър/т.е. прехада колектор-емитер при изправно състояние и при прекъснат преход колектор- емитер ще показва на мултицета безкрайно съпротивление...
Може да се заблуди някой без никакъв опит - новобранец.
Това пък с прерязването на крак, генератор, измерване на ток ... въобще няма да го коментирам. :)
:partyman:
Това което описах е от моя личен опит. Транзистори които извадих от усилвател /крайни/ BD245C и BD246C ги измерих с цифров мултицет и база-емитер и база-колектор в права посока за всеки поотделно даваше 550 mV в обратн посока безкрайност. Колектор -емитер в двете посики безкрайност. Сложих ги отново на платката понеже се държат като здрави. В усилвателя при силно усилване от потенциометъра "гъгне" и на моменти леко заглъхва. Тогава прекъснах пътечката от плюса към колектора на обратния транзистор/BD245C/ и измерих нулев ток/няма ток/ въпреки че с мултицета транзистора беше здрав. Смених двата транзистора с нови и на прекъснатото място дойде ток от порядъка на няколко стотин милиампера при крайно усилване с потенциометъра на усилвателя. Всичко това можете да си спестите ако въпреки измерването и установяването на "здрави" транзистори просто ги замените с нови такива. Но аз исках да разбера и затова мерих тока/ на стария и новия транзистор. Ако моя опит ви е от полза добре.
hidrazin - майстор
вт апр 02, 2024 9:07 ambalevich написа:
...Транзистори които извадих от усилвател /крайни/ BD245C и BD246C ги измерих с цифров мултицет и база-емитер и база-колектор в права посока за всеки поотделно даваше 550 mV в обратн посока безкрайност. Колектор -емитер в двете посики безкрайност. Сложих ги отново на платката понеже се държат като здрави. В усилвателя при силно усилване от потенциометъра "гъгне" и на моменти леко заглъхва. ...
Това са сравнително редки и даже доста редки случаи - транзистор "избягал" от параметри и на първо четене здрав.
Освен това става въпрос за големи и лесно достъпни транзистори.
Я го направи това с тока на някой BC337 наврян на май...ната си или пък на някой SMD транзистор...
вт апр 02, 2024 9:07 ambalevich написа:
...Всичко това можете да си спестите...
Целия тоя цирк с тока може да си го спестиш с ... най-обикновен осцилоскоп.
Веднага може да разбереш в кое рамо и кой транзистор ти прави проблема.
При теб е дал фира BD245C и на тази осцилограма изкривяването на сигнала щеше да е в горната част на сигнала а не в долната като на снимката.

Прикачен файл:
Усилвател.jpg

Моя съвет - сдобий се с осцилоскоп. Ще ти е от полза.
:partyman:
DMN - майстор
balevich написа:
Това което описах е от моя личен опит. Транзистори които извадих от усилвател /крайни/ BD245C и BD246C ги измерих с цифров мултицет и база-емитер и база-колектор в права посока за всеки поотделно даваше 550 mV в обратн посока безкрайност.
Аз също мога да го потвърдя това.
Сещам се преди доста време като ремонтирах някакъв телевизор с кинескоп, май "Електрон" беше в случая. Един от трите цвята беше изчезнал. Та стигнах до крайните транзистори на видеоусилвателя. Мисля, че два бяха за този лъч, отпоих ги и пак така с мултицет ги измервах по стандартния начин, ами показваше - ок.
Напрежението в една точка на един от транзисторите по време на работа, когато всичко е нормално беше около 100V, а тук по спомени беше повече от 150V или нещо такова, явно транзисторите не се отпушваха и не протичаше ток за лъча. Смених ги и всичко се оправи. От тогава си го имам това като обеца - едно е да се измерва с мултицет - друго е когато елементът е в работен режим с реални напрежения, токове, честоти и т.н.
вт апр 02, 2024 12:06 pmhidrazin написа:
вт апр 02, 2024 9:07 ambalevich написа:
...Транзистори които извадих от усилвател /крайни/ BD245C и BD246C ги измерих с цифров мултицет и база-емитер и база-колектор в права посока за всеки поотделно даваше 550 mV в обратн посока безкрайност. Колектор -емитер в двете посики безкрайност. Сложих ги отново на платката понеже се държат като здрави. В усилвателя при силно усилване от потенциометъра "гъгне" и на моменти леко заглъхва. ...
Това са сравнително редки и даже доста редки случаи - транзистор "избягал" от параметри и на първо четене здрав.
Освен това става въпрос за големи и лесно достъпни транзистори.
Я го направи това с тока на някой BC337 наврян на май...ната си или пък на някой SMD транзистор...
вт апр 02, 2024 9:07 ambalevich написа:
...Всичко това можете да си спестите...
Целия тоя цирк с тока може да си го спестиш с ... най-обикновен осцилоскоп.
Веднага може да разбереш в кое рамо и кой транзистор ти прави проблема.
При теб е дал фира BD245C и на тази осцилограма изкривяването на сигнала щеше да е в горната част на сигнала а не в долната като на снимката.


Усилвател.jpg


Моя съвет - сдобий се с осцилоскоп. Ще ти е от полза.
:partyman:
Аз не споменах нарочно за да не раздувам проблема но разполагам със двуканален осцилоскоп "SINERGI". Със сигнал генератор/в осцилоскопа/проверих стъпалата и даваше двете полувълни синусоидни /леко трионообразни/ с размах 17 V при сигнал на входа на стъпалото синусоида /1 кHz/ t.e. нямаще основание правата или обратната вълна да липсват. След сваляне и замерване на транзисторите не показаха дефект , само съмнение за hfe което на тестер ТС1 повредените показаха 17 и 29 за двата поотделно/между другото в datasheet е нормално да бъдат 20-40 според тока на протичане в тях/. Но на новите с които ги замених показваха на тестера ТС1 174 и 155 съответно за NPN и PNP. Това е съмнението ми но измерения усилен ток във веригата колектор емитер го видяха очите ми при новите транзистори. Вярно е че това се случва рядко и граничи на пръв поглед фантазията но според мен е реалност особено като се има пред вид еквивалентната схема на транзистора.

Тема "Измерване изправността на транзистори" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: