От мобилни телефони до цифрови камери
Thomson Life - специалист
Здравейте! Може ли някой да ми обясни как да разбера дали един биполярен транзистор е в изправност с обикновен мултицет. До сега съм ги мерил на Hfe и като видя малко по-висока стойност (става дума 200, 300) и предполагам, че е годен :D . Та как точно да ги измеря за да съм сигурен или какви точно показания трябва да дава уреда при работещ транзистор ? Благодаря предварително :)
hidrazin - майстор
Както се измерват диоди.Все едно че имаш два в един корпус.

Изображение

:partyman:
todortv - майстор
Стойностите в омове са условни...
Изображение
sstefanov - майстор
Всичко до тук важи само за измерване със старите стрелкови уреди.
С цифровите мултицети се измерва напрежението върху прехода. То трябва да е около 0.6V в права посока и липсата на проводимост C-E (и обратно) и в обратна посока. Може да определиш даже и къде е емитера: напрежението върху отпушения му преход е малко по-голямо от това на колекторния.
lz1wvm - специалист
Може и да прозвучи малко смешно.
Но с Ц20(пък и с електронните пак става) може да се провери транзистор.Примерно ако е npn,закача се минуса на уреда на емитер,а плюса на колектор.После удрям един език между база и колектор,стрелката тябва да мръдне,това значеше че транзистора е здрав,и има усилване.
Та така се проверяваха транзисторите. :partyman:
fox_vt - майстор
lz1wvm написа:
Може и да прозвучи малко смешно.
Но с Ц20(пък и с електронните пак става) може да се провери транзистор.Примерно ако е npn,закача се минуса на уреда на емитер,а плюса на колектор.После удрям един език между база и колектор,стрелката тябва да мръдне,това значеше че транзистора е здрав,и има усилване.
Та така се проверяваха транзисторите. :partyman:
Твойта да ти е казвала че имаш златен език :-D :-D :lol: Бзк се :drinkers:Сори за оффа аз ми излиза в съзнанието само как проверявах 9 волтова батерийка дали има ток :lol:
Thomson Life - специалист
А с тези Hfe по мултицетите как става магията :?
shadow__01 - майстор
Thomson Life написа:
До сега съм ги мерил на Hfe и като видя малко по-висока стойност (става дума 200, 300) и предполагам, че е годен :D . Та как точно да ги измеря за да съм сигурен или какви точно показания трябва да дава уреда при работещ транзистор?
Търсиш в гугъл даташийта на конкретния модел транзистор и гледаш колко трябва да е Hfe. Доколкото знам това е коефициента на усилване (бета). Ако показанието на уреда е близо до това в таблицата от файла значи е здрав.
Thomson Life - специалист
shadow__01 написа:
Thomson Life написа:
До сега съм ги мерил на Hfe и като видя малко по-висока стойност (става дума 200, 300) и предполагам, че е годен :D . Та как точно да ги измеря за да съм сигурен или какви точно показания трябва да дава уреда при работещ транзистор?
Търсиш в гугъл даташийта на конкретния модел транзистор и гледаш колко трябва да е Hfe. Доколкото знам това е коефициента на усилване (бета). Ако показанието на уреда е близо до това в таблицата от файла значи е здрав.
Аха мерси много ! http://www.elimex.bg/product/26171/kit- ... ester.html Взех си едно от тези, нещо като ориентир. И съм доволен :) , (ако знаеш кое е база, кое емитер и кое колектор) тестера ти показва дали е NPN или PNP и дали е изправен. За тези пари и за непрофесионалисти си е супер :-D (лично мое мнение)
lz1wvm - специалист
fox_vt написа:
lz1wvm написа:
Може и да прозвучи малко смешно.
Но с Ц20(пък и с електронните пак става) може да се провери транзистор.Примерно ако е npn,закача се минуса на уреда на емитер,а плюса на колектор.После удрям един език между база и колектор,стрелката тябва да мръдне,това значеше че транзистора е здрав,и има усилване.
Та така се проверяваха транзисторите. :partyman:
Твойта да ти е казвала че имаш златен език :-D :-D :lol: Бзк се :drinkers:Сори за оффа аз ми излиза в съзнанието само как проверявах 9 волтова батерийка дали има ток :lol:
:-DТи се бъзикаш,ама тогава така ги мерихме.А сега уреди,каквито искаш....Но акъл-море,особено в интернет,пък книги никой не чете. :partyman:

Тема "Измерване изправността на транзистори" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: