От мобилни телефони до цифрови камери
hidrazin - майстор
вт апр 02, 2024 1:55 pmbalevich написа:
Аз не споменах нарочно за да не раздувам проблема но разполагам със двуканален осцилоскоп "SINERGI".
Какво е това SINERGI ?
вт апр 02, 2024 1:55 pmbalevich написа:
Със сигнал генератор/в осцилоскопа/проверих стъпалата и даваше двете полувълни синусоидни /леко трионообразни/ с размах 17 V при сигнал на входа на стъпалото синусоида /1 кHz/ t.e. нямаще основание правата или обратната вълна да липсват.
Аха, вервам ти... :)
:partyman:
petromaniq66 - специалист
То зависи от транзисторите. Високоволтовите, както видеоусилватели правят пробив, който трудно може да се разбере с ниско волтов пробник на преходи.
MamaMy - майстор
Да си бяхте взели по едно такова https://elimex.bg/product/70872-tester- ... bez-kutiya и всичко се решава за 2 сек.
petromaniq66 - специалист
Е не можем всичко да си вземем. Ако можехме, щяхме да се отървем от този мазохизъм с ремонтите.
DMN - майстор
MamaMy написа:
Да си бяхте взели по едно такова https://elimex.bg/product/70872-tester- ... bez-kutiya и всичко се решава за 2 сек.
Имам си такова. Ама и с него е ...
Миналата седмица бърниках по една нощна лампа със сензор за движение, на която не искаха да светят светодиодите, а те се управляваха от транзистор. Свалих го, само че той беше смд, ами как да го измеря с такъв тестер, като то не мож го види, пък камо ли да го държиш с пръсти или пинцета - не става за такъв пробник. Добре, че съм сръчен в пръстите все пак, та му запоих по една жичка на крачетата и така го наврях в пробника, за да ми покаже, че го разпозна като диод :-D . Естествено, че беше заминал, но на мен ми трябваше да разбера дали е полевак или биполярен, е не разбрах. Накрая ориентирйки се по напреженията му набих един NPN и стана работата.
hidrazin - майстор
вт апр 02, 2024 9:21 pmMamaMy написа:
Да си бяхте взели по едно такова https://elimex.bg/product/70872-tester- ... bez-kutiya и всичко се решава за 2 сек.
Алоуууу... Той откривателя balevich вече спомена за подобен тестер.
пон апр 01, 2024 2:28 pmbalevich написа:
...или с тестер/ например с multifunction tester TC1/ ... А с тестер ТС1 не можеш да стигнеш далеч- удобен е че ако по някакъв начин са изтрити надписите на транзистора с него можеш да определиш емитер, база, колектор на неизвестен транзистор.Ако искаш да "пипнеш" повредата в транзистора измери на платката тока му.
Предполагам става въпрос за това нещо ама в кутийка.

Прикачен файл:
r098d.jpg
r098d.jpg (32.99 KиБ) Видяна 147 пъти

Според него тези тестери за никакъв чеп не стават. Трябва само и единствено да се мери тока. Толкоз.
Неговите познания спират до тук.
Относно тъпия Елимекс - не предполагах че за тая у...ня искат толкова кинти.
Щото китайците вече стигнаха до вариант Т7 с цветен дисплей и на половината от тая сума.
LCR-T7 New Transistor Tester TFT Diode Triode Capacitance Meter LCR ESR Meter NPN PNP MOSFET IR
Аз имам от първите модели купуван някъде преди почти 10 години за под 10$ и още си работи читаво.
:partyman:
P.S. Не споря че има и заплетени случаи ама са си рядкост.
Ама пък това на всеки транзистор в който се съмняваш да му правиш постановка за измерване на ток си е чист мазохизъм.
Толкоз за поредния с дипломна работа. :)
hidrazin - майстор
вт апр 02, 2024 9:43 pmDMN написа:
Свалих го, само че той беше смд, ами как да го измеря с такъв тестер, като то не мож го види, пък камо ли да го държиш с пръсти или пинцета - не става за такъв пробник. Добре, че съм сръчен в пръстите все пак, та му запоих по една жичка на крачетата и така го наврях в пробника, за да ми покаже, че го разпозна като диод
Не си постъпил правилно. Според balevich трябвало е да му прекъснеш единия извод с остър нож и да измерваш тока... :)
вт апр 02, 2024 9:43 pmDMN написа:
Естествено, че беше заминал, но на мен ми трябваше да разбера дали е полевак или биполярен, е не разбрах. Накрая ориентирйки се по напреженията му набих един NPN и стана работата.
Когато уредите свършат, на дневен ред излизат знания, умения, опит, практика... И ръчички. :roll:
:partyman:
MamaMy - майстор
Предложения от мен тестер е без кутия. На платката до гнездото за измерване има острови на които може да допреш СМД елемент и да го измериш. Това го показваше един руснак в Ютуба, но аз на моя вече му бях направил кутия за съжаление. За следващия след още 5-6 години ще знам.
ПП Цените на Елимекса не ги коментирам. Поне имат налични неща които иначе трябва да чакаш като мен по две седмици.
Прикачен файл:
Клипборд02.jpg
Последна промяна от MamaMy на вт апр 02, 2024 10:22 pm, променено общо 1 път.
DMN - майстор
MamaMy написа:
На платката до гнездото за измерване има острови на които може да допреш СМД елемент и да го измериш.
Опитах и това, но транзистора наистина беше много малък и не стигаше да опре заедно и в трите островчета. :)
hidrazin написа:
Не си постъпил правилно. Според balevich трябвало е да му прекъснеш единия извод с остър нож и да измерваш тока... :)
Следващият път :-D .
:partyman:
hidrazin - майстор
вт апр 02, 2024 10:09 pmMamaMy написа:
Поне имат налични неща които иначе трябва да чакаш като мен по две седмици.
За мен са "Купувай само в краен случай" което рядко ми се случва. Имам наличности ... някакви. :-D
Много съм си патил от тях. Включително с неработещи неща.
И няма гаранция след като вече си го запоявал.
Визирам не само транзистори ами и TV процесори и оптики за CD-та... Относително скъпи неща.
:partyman:

Тема "Измерване изправността на транзистори" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: