От мобилни телефони до цифрови камери
hidrazin - майстор
fox_vt написа:
...Така или иначе поръчах готовата схема предложена от хидрата тая вечер ще дойде.
В интерес на истината не съм я пробвал. Никога не съм гледал пилци. :-D По принцип няма причина да не работи коректно. Пак е на базата на 723.
:partyman:
gogo7777 - майстор
Ето схема на прецизен терморегулатор. Да има.....пилци :)
http://fornk.ru/34-prostoj-samodelnyj-t ... i-chast-1/
hidrazin - майстор
gogo7777 написа:
Ето схема на прецизен терморегулатор...
Ха. Отдавна не бях виждал схема където се използва 2С175А и подобните му. Някъде имам един цял пакет със стотина броя. Преди мноооого години падна голямо чудене като се наложи да измеря такива на една платка. :-D Няма как да го забравя.
:partyman:
kozl - майстор
Така.... за динамичната индуктивност мерси на Хибразин, че ме светна. Аз с инкубатори не съм тренирал, но с терморегулатори за аквариуми - доста. И до ден днешен поддържам един аквариум с терморегулатор "направи сам". Един познат с аквариуми, на когото правих терморегулатори ми поиска по-мощни за инкубатори и от стари хладилници започна да люпи пътпъдъци.
НЕмаше тогава кой да ме светне да ползвам вентилатора като гасяща енергията единица, а при аквариумите вентилатори нЕма.gogo7777 какво и е прецизното на тая схема? Има ли температурна компенсация? Това което помня за прецизните терморегулатори е, че използват още един куп чаркалъци за температурна компенсация за работата на самите елементи в схемата. А доколкото знам 723 е температурно стабилизирана. Но друг е въпроса, че на рибите и вероятно на пилците не им дреме колко прецизен е терморегулатора.
С терморегулаторите които съм правил с минимум активни елементи 2 транзистора, един термистор и един тиристор на 400 волта са оборудвани десетки аквариуми по времето когато на пазара нЕмаше такива устройства.
Последният запазен и до ден днешен регулатор е закачен на аквариума ми и е настроен на 24 градуса, а от години не съм връткал потенциометъра и спиртния термометър си отчита 24 гр. (когато в стаята температурите са по ниски-без летния сезон, когато нагревателя бездейства).
Ма Некога елементите чинеха куп пара. Купувал съм български транзистори на цената на шише ракия :shock: Сега при тези цени не си заслужава дори да се замислиш къде е повредата. Наскоро патих със съдомиялна АЕГ. В сервизите платки не ремонтират сменят с нови по 250 лева :shock: А нова китайска чини колко две платки :shock: Ремонт или китайско :?
lov - майстор
Не е проблем температурата да плува в минимални граници но в минус спрямо максималната -0,4/+0,1. По голям проблем е да се намери точното място на сензора така че за общия обем да се вмести в тези граници. Колкото и да е температурно нестабилен ако е в помещение а не под сайванта нещата стават.
Но използването на такива вентилатори създава още много проблеми за това и решението е съвсем друго. Ползват се много бавно оборотни бъркалки. Не знам как да го обясня но е пак вентилатор но двете му перки са с различна посока на наклона. На люпиния шкаф ползвах едно двигателче с редутор не знам от какво но беше с около 30-40 оборота в минута. Прерката с дължина 600мм и към 120мм ширина.
krasiorocknroll - специалист
нед апр 13, 2014 9:28 pmhladnia написа:
fox_vt написа:
Обаче заради проблема със калибрирането ще трябва точен термометър :drinkers:
Здравейте, реших да внеса малко яснота по схемата.
Не искам да убидя никой, но не е достатъчно човек да може да държи поялник и вече е майстор, за това се искат познания.
Тая интеграла 723 от извод 6 излиза 7V стабилизирано напрежение.Изводите 4и5 са за компаратора (променя изхода при еднакви напрежения) към 4 между +и – съпротивленията са еднакви 6,8к от което следва напрежението наполовина 3,5V
То там и на извод 5 когато се изравни напрежението с 4 ще се промени на извод 10.
С две думи когато съпротивлението на КТМ е в границите 1к до 4,3к , регулатора ще действа.Когато транзистора е запушен Тиристора получава положително напрежение и е отпушен и обратно когато транзистора е отпушен на колектора е 0V и тиристора запушва
Изображение
А какви са означенията на термистора КТМ-8?Как изглежда?
kr1100 - майстор
[quote=krasiorocknro.......А какви са означенията на термистора КТМ-8?Как изглежда?
[/quote]
То си пише 1 до 4 кОм. Какъвто намериш в този диапазон терморезистор. Има руски сини дискови 4-5 мм не помня означението /
И не използвай 1 РН 723 - имаше серии с опукали транзистори за защита по тока,
krasiorocknroll - специалист
вт фев 25, 2020 5:56 pmkr1100 написа:
[quote=krasiorocknro.......А какви са означенията на термистора КТМ-8?Как изглежда?
То си пише 1 до 4 кОм. Какъвто намериш в този диапазон терморезистор. Има руски сини дискови 4-5 мм не помня означението /
И не използвай 1 РН 723 - имаше серии с опукали транзистори за защита по тока,
[/quote]
Питам защото толи елемент липсва от инкубатора.Сложих заместващ тример,който накара схемата да заработи при 2,3кома
kozl - майстор
Е ползвал си тример вместо термистор, обаче кво значи заработи :? Ако имаш в предвид, че мърдайки тримера около това съпротивление си постигнал on/off, то къде беше потенциометъра за регулиране на Т и при каква Т заработи схемата?
krasiorocknroll - специалист
Хм,ако ставаше с тримера 3ком щях да го направя! :)

Тема "Схема за инкубатор въпрос" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: