• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 8
От мобилни телефони до цифрови камери
kozl - майстор
Първият въпрос е има ли кой да ремонтира платката :? Втория въпрос "Колко чини?" тежи много повече, но няма отговор за него без отговор на първия въпрос.
И така всичко по тия два въпроса зависи от стандарта на живот. Тези на които завиждаме (повтарям) платки не ремонтират, а сменят с нови. Така те не се :? да отговарят на първия въпрос. Това което пиша тук е на база личен опит. Примерно с съдомиялна АЕГ на групата Електролукс. То има няма 2 платки в нея за управление и цък спря да работи. От там в София по сервизите с платката да си изплача проблема и всички цъкат - нова платка с поръчка, с 1 месецдоставка, за има няма около 200 лева, като в магазина машината беше към, около, над 700 лв., а китайските Финлукс с гаранция 3 г. за 460 лв. И така в сервиза на Гара Искър ме обнадеждиха, че имат платка и ще стане за 1 седмица ремонта. Веднага я откарах и платих 25 лв за проверка. След една седмица ми се обадиха, че освен платката има и повреден ел.двигател и ремонта ще надхвърли 450 лв. та има ли смисъл да я ремонтират :? . Отказах на тези мошенници като оставих само тези 25 лв. за диагностика. А са мошенници, защото се намери специалист, може би единствения в България, който ремонтира платки и той ми оправи съдомиялната без да сменя ел.двигател, защото бил изправен. Мисля минаха две години след ремонта и продължава да работи.
Та именно този специалист ми обясни как се е свързал с производителите да му преотсъпят права и софтуер за ремонтиране и програмиране на платки произведени от Електролукс и колко са били главозамаяни, че българите нямат пари за нови платки и се налага да ремонтират старите, а при тях ремонта на стара платка чини повече от нова платка. Там е така, ама у нас защо не е така :?
То няма лошо да сменяме колите през няколко години, но как да стане като един живот не стига да спестиш за една нова кола - камо ли за повече.
Само за пример майка ми има пералня Канди, купена от Кореком през 1980 г. и още я ползва. Мя няма електроника вътре :?
И що ми се струва, че колко нещото е по ЕКО толкова е по-меко :lol:
А относно кристалите само аз ли си мисля, че малкото паралепипедче на платката на ДУ е кварцов резонатор :? Ако тъй значи все пак кристали има. И ако на излъчвателя няма, то на снимката на платката на приемника има.
ivanovbg - майстор
lyubohar написа:
....
Мда, както е казал Христос: "Който е чист пръв да хвърли камък!" Ти ли си? Я си кажи какво работиш и колко си изклатил. Да не си доктор? Забелязал съм че най големите клатачи най ги е страх да не ги клатят. :wink:
ditronix - специалист
На снимката на ДУ ясно се вижда тримерчето за настройка на честотата на излъчване-горе в дясно,точно под надписа СЕ. Има си шлиц за отверка. Затова стана дума че може и честотата да е мръднала,което изобщо не е рядко явление! После се разбраха и други работи,така че е забъркана една каша от лайна,която здраво се размириса... Особено след като и ние продължихме с бъркането :-D
AAsat - специалист
Честотата на излъчване се определя от SAW резонатора. Тримера би трябвало да е за настройка на изхода за най-добро излъчване. Както и да е - проблема няма да го решим с писане в темата. Има някаква вероятност новата платка да работи на леко различна честота, приемника и да е свръхрегенеративен със сравнително широка лента, достатъчна да приема и старите и новите дистанционни, а като стане топло честотата на приемане да избягва още и да се получават описаните проблеми. Няма как да стане без мерене - примерно да се сравнят честотите на излъчване на старите и новите дистанционни. Това са само предположения разбира се.
kozl - майстор
Какво значи най-добро излъчване :? Поне няколко излъчвателя имам и на всички те тва въртящото е променлив кондензатор. И се не сещам какво друго променя освен честотата.
Само дето основния проблем не е в честотата, а в декодирането, Най-вероятно новия комплект приемник/излъчватели са със скачащ код, а стария е с постоянен код и дори да се напасват честотите, вкл. с промяна в елементите, ефект пак няма да има.
А и щом повечето ДУ работят по еднакъв начин, значи не е причината в излъчвателите, а е в приемника и ако с въртене на пром.кондензатор на излъчвателя има ефект, това ще докаже, че приемника променя настройките си. Но това не е решение, защото води до безумно връткане в зависимост от температурата. Решението е в ремонт на платката и то ако е възможно. А възможното зависи от това що е повредено, от квалификацията на ремонтиращия и от наличие на чаркове и напоследък и софтуер.
А да ако връткате кондензатора не ползвайте метална отвертка. Има специални диалектрични. Не че не става с метална, но е по-трудно да се нацели положението на най-добрия ефект.
AAsat - специалист
Променливия кондензатор ще служи за промяна на честотата ако е включен в честотозадаващата верига на генератора. В случая честотата се определя от SAW резонатор - квадратния елемент вдясно от интегралната схема. Кондензатора би трябвало да участва във верига за съгласуване на антената с изхода на генератора. Не е снимана обратната страна на платката за да се види точно кое как е свързано.
Под най-добро излъчване имам предвид излъчване с най - голяма мощност - в смисъл - ако на 20 м. от предавателя имаме приемник, който мери нивото на сигнала от предавателя, с конкретния тример може да се настрои предавателя така, че приемника да получава най-силен сигнал. В случая честотата би трябвало да не се променя - да остава тази, която е определена от резонатора.
Ако кодовете са различни старите дистанционни въобще не биха работили с новата платка. Мисля че в случая проблема е в разминаване на честоти.
kozl - майстор
А според мен двете платки работят паралелно и подават управляващи сигнали към пусковите елементи на задвижването. Така и дистанционните и стари и нови отварят и затварят вратата, което се потвърждава и от следния цитат.
lyubohar написа:
Значи сега разбрах,че е добавил втора платка,защото не могъл да намери
като първата,която прави номера.
Сега приемниците са два и новата платка си работи с новите дистанционни.
А старата като се нагрее трябва да се залепиш до приемника.
AAsat - специалист
Това за двете платки някак си съм го пропуснал. Част от нещата които съм ги писал по-горе явно не са много адекватни. В някой от предишните постове бяха изброени възможните опции. А пък и няма да е постоянно горещо - все ще захладнее.
VLADO66 - майстор
Имам наблюдения над такъв двитател/NICE/опечен от западно слънце с някакъв китайски модул и му няма нищо.
lyubohar - майстор
AAsat написа:
Това за двете платки някак си съм го пропуснал. Част от нещата които съм ги писал по-горе явно не са много адекватни. В някой от предишните постове бяха изброени възможните опции. А пък и няма да е постоянно горещо - все ще захладнее.
Захладнява,ама все по зле става.
Почна и сама да се затваря вратата и от 10см.има проблем.
И цената на дистанционните стана 60лв.?!
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 8

Тема "Дистанционно за гараж." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: