От мобилни телефони до цифрови камери
bulhomes2 - майстор
Схемата едва ли ще е много сложна. Сложно е рисуването ми и дали ще ме разберете. Става въпрос за устройство, което подава телта и пуска защитния газ при МИГ заваряване (телоподаващо). Устройството е българско - ИЗАПЛАН, производство на Оптикоелектрон Панагюрище,а тези са правоприемници по наше време - http://www.rossa.bgcatalog.com/indexnc.html. За съжаление от ровенето в нета разбрах, че не давали схемата (не, че не ги питах, но не ми отговарят). За да намира гугъла темата за бъдещи търсещи схемата ще напиша надписа на платката - РТУ4МП1.00.02

Купих устройството за работещо и предполагам работи, но зора ми е къде, колко и какъв ток да му вкарам. Тоест на кръгчето "Захранване" от първата схема къде да сложа +48V и -48V. В другото ми подобно такова устройство (изгоря му мотора) имаше Грец, а тук не виждам (не че рабирам много де), Та тия 48V директно от трафа в електрожена ли да ги вкарвам или трябва да се добави Грец?Другите 2 извода от кръгчето би трябвало да управляват контактор, с който пускаме тоците към намотките на електроженната част. Че са 48V ми е ясно от надписа на кутията и на вентила за газа. Ако прецените, че тоците за контактора няма да са 48V, а други - кажете да не изгоря нещо! Всичко което се вижда съм го описал. Ако някой важен надпис го няма - кажете да мъча да го търся!
За да не се мъчат другите с по-неясната схема - ще сложа първо по-изяснените от следващите постове
Прикачен файл:
TelopodFino.jpg
Тези бяха от първоначалния ми пост. Оставям ги за следващите търсещи да имат представа кои кабели са в буксата.
Прикачен файл:
Прикаченият файл TelopodGrubo.jpg вече не е достъпен
Прикачен файл:
TelopodGrubo.jpg
ПП. Странен ми е и реверса на телта (по картинките до ЦК ключето), че обръща само тоците на газовия клапан.
Последна промяна от bulhomes2 на ср яну 07, 2015 4:01 pm, променено общо 1 път.
bulhomes2 - майстор
Това намерих от някакъв сайт за подобно, но не същото. Дали да пробвам?
Прикачен файл:
10d374f674.JPG
10d374f674.JPG (25.61 KиБ) Видяна 4794 пъти
abcdefghijklmnopqrstuvwxz - майстор
На оня електролитният кондензатор дето "не му виждам надписа" поне минуса не се ли вижда от коя страна е?
Ако минуса е към резистора (Б10R J2W) , значи плюса му отива към релетата.
Ако е така, тогава:
11 - Плюс 48V
4 - Минус 48V
5 и 8 - нормално отворен контакт (ключ)

Малко е неясна схемата, може да има сбъркано тук там и в реверса няма логика никаква.
bulhomes2 - майстор
Това е максимума, който мога да извадя за електролитния кондензатор, без да режа зелената жичка, с която е зкрепен да не се мандахерца.
Прикачен файл:
IMG_63243.jpg
За реверса логиката ми е двете жици след цк-то да отиват в мотора. Гледам, че жиците към вентила бяха изолирани с лейкопласт (не с черно тиксо) - демек някой е барал и явно не както трябва. Обаче кои да сменя ми е тъмна индия.
abcdefghijklmnopqrstuvwxz - майстор
bulhomes2 написа:
Това е максимума, който мога да извадя за електролитния кондензатор, без да режа зелената жичка, с която е зкрепен да не се мандахерца.
За реверса логиката ми е двете жици след цк-то да отиват в мотора. Гледам, че жиците към вентила бяха изолирани с лейкопласт (не с черно тиксо) - демек някой е барал и явно не както трябва. Обаче кои да сменя ми е тъмна индия.
Тея белите черти оградени със белият контур (фронтално) показват минуса на кондензатора - по близкият извод е минуса на кондензатора.
Принципно за какво се ползва реверса на мотора? Да си прибираш телта ли?

Ти го пусни без реверс да се види че всичко друго работи, пък после мисля че няма да е проблем.
Схемите ти ли ги смъква?
bulhomes2 - майстор
Виж, като каза, че е неясна схемата и ме накара да си поиграя още малко и поизлязоха нещата. Сложих + и - на кондензатора. Фотошопа ме предупреди че картинката може и да не мърда на всички браузъри, но при мен е добре, така, че я пускам. Съединих двете схеми и оцветих съответните кабели да се вижда до къде стигат. Плюса го направих червен, а минуса - светло син. При включване на ключа в шланга се оцветяват кабелите, в които тръгва + и -. Ясно се видя и контакта за контактора - няма значение на колко волта му е управляващата намотка. Общо взето я разгада - браво! Остана да измислим как да оправим реверса и газта. За пускането - утре ще е, че електроженната част е трифазна и е на вилата, а в нея е 48волтовия траф.
Да аз ги смъквах схемите. Уж гледах внимателно по няколко пъти, но може и да съм сбъркал нещо.
Изображение
Прикачен файл:
Izkliucheno.JPG
Прикачен файл:
Vkliucheno.jpg
abcdefghijklmnopqrstuvwxz - майстор
Не бих казал че съм я разгадал баш, ама се опитвам.
Тоя "траф" до мотора да не би да е дросел - колко извода има общо?
Май само с телоподаващи не съм се занимавал и не знам как обикновено са реализирани.
Логиката ми казва: За да не думне оня кондензатор(220микроФ) захранването трябва да е постоянно и да е с поляритета на кондензатора. От друга страна за да управляваш и контролираш оборотите на мотора със тиристор трябва да е или променливо или специален тиристор или по-сложна схема която да го запушва. Значи хем да е постоянно, хем да е променливо.
Извод: Променливо само изправено с грец, без да е филтрирано с кондензатор. След греца плюса на 11, минуса на 4.
bulhomes2 - майстор
Сигурно е дросел - само 2 извода има. Кръстил съм го "траф", че на такова ми приличаше.

За греца - ще видя диодите на другия и ще му направя. Да го пробвам ли без грец и с настоящето объркано свързване, или да изчакаме и други мнения?
abcdefghijklmnopqrstuvwxz - майстор
bulhomes2 написа:
Сигурно е дросел - само 2 извода има. Кръстил съм го "траф", че на такова ми приличаше.

За греца - ще видя диодите на другия и ще му направя. Да го пробвам ли без грец и с настоящето объркано свързване, или да изчакаме и други мнения?
Дросел е значи.
Не го пробвай без грец, кондензатора ще гръмне яко. А и другите елементи могат да изгорят.
Провери магнит вентила за газта да няма защитен диод някъде(обикновено в пластмасовата кутийка, коята се забива на бобината на вентила), че този с реверс ще прецака работата. Ако няма диод - нямаш проблем.
bulhomes2 - майстор
Вече го сглобих и ми е трудно да го снимам, но и другия му кабел влиза в него точно по този начин. Демек, ако не е вътре диода (което ме съмнява) - няма такъв.
Прикачен файл:
Ventil.jpg
Ventil.jpg (31.26 KиБ) Видяна 4688 пъти
ПП. Имам осцилоскоп в гаража, ако трябва да се мери нещо с него. Обаче нищо не му разбирам.

Тема "Я да видим ще я разгадаете ли тая схема?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: