• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
От мобилни телефони до цифрови камери
jojovr - специалист
Колеги,
Попаднах на тази схема за десулфатизатор на акумулатор:
Прикачен файл:
blog 1.jpg
Прикачен файл:
blog 2.jpg
Забелязвам, че положителният пик на импулсите е по-голям от отрицателния.
Така ли трябва да бъде?
Някъде бях гледал обратна диаграма и сега се чудя кое правилно...
В кой момент се извършва десуфатизацията? При положителния пик или при отрицателния?
DMN - майстор
Всъщност този "положителен пик" е напрежението между маса(минуса) и дрейна на транзистора, когато той е запушен. А "отрицателния пик" е напрежението между маса и дрейн, когато транзистора е отпушен, т.е. импулса върху акумулатора не е този "положителен пик", а е "отрицателния пик", който е по-кратък.
jojovr - специалист
На осцилограмата пише, че в жълто е напрежението на дрейна на транзистора, а в зелено са дадени пиковете преминаващи през самата батерия.
В този случай и на акумулатора има и положителни и отрицателни пикове, но кои пикове правят десулфатизацията?
DMN - майстор
Да, сега те разбрах, аз говорех за жълтата, а ти си питал за зелената. Ами не знам там как стоят точно нещата - най-вероятно и двата импулса в комплект. Имаше някакви схеми, които работеха на принципа - импулс на заряд с последващ на разряд и точно в това се изразяваше десулфатизирането :? .
jorkataG - специалист
И двата импулса играят важна роля за десулфатизацията. Времето за разряд е по малко и е около 1/10 от времето за заряд. Всичкото това нещо ва тази последователност води до отслабване на кристалните вериги и съответно разпадането. Това е единственият начин да се спаси един мъртвец. :-D
pansim - майстор
Най-сигурния начин за спасяване на мъртъв акумулатор е...закупуването на нов.
Това от собствен опит. Преди години съм си играл достатъчно...ако има ефект от подобни схеми, то той е слабо изразен и обикновено кратковременен.
Разбира се това си е мое мнение. Всеки е свободен да направи опити.
Успех!
lov - майстор
+1
Отдавна мина времето на акумулаторите със дебели, здрави и яки решетки запълнени и с доволно количество пресована в тях активна маса. Сега всичко е изцедено от към материал и и стигне ли се до там просто пиши го бегъл. Ако оправиш едно то е за сметка на друго.
jorkataG - специалист
Съгласен.
Наистина старите акумулатори бяха други, сега тези необсужваемите от една страна са хубави и са "така направени" че да има минимум изпарения /ако се вярва етикета/ НО ако се наложи да доливаш дестилирана вода няма как да стане. Хубаво и човек да отвори, да погледне и ако е необходимо да долее водица ама не става.
Но в крайна сметка всичко е късмет нито БОШ-а е БОШ нито Вартата е Варта. Останалите маки са същите. Единствените истински са ВЕНТАЦИТЕ но това е друга бира.
jojovr - специалист
И аз съм съгласен с вас, че дебелината на решетките и плочите е "изпилена" на макс.
Но идеята тук е малко по-друга, а именно периодична профилактика на акумулатора с цел да се отстрани леката сулфатизация на плочите (дребно-кристалния сулфат) и да се избегне образуването и натрупването на едро-кристален, който довършва акумулатора.
По този начин се цели да се поддържат плочите и решетките чисти, от там капацитета на батерията по-близко до номиналния (съответно по-пълен заряд на батерията). И така, докато се разпаднат самите решетки или плочи. Това предполага по-дълъг експлоатационен период на батерията, над гаранционния.
Наистина, при необслужваемите акумулатори, ако се изпарява вода и нивото на електролита падне под минимума, няма как да се разбере. Но това е друга тема...

Да се върнем към настоящата...
На схемата са дадени бобини с въздушна междина - "Air".
Може ли да се използват дросели с магнитопровод или феритна сърцевина?
DMN - майстор
jojovr написа:
На схемата са дадени бобини с въздушна междина - "Air".
Това според мен е условие за по-добро охлаждане на бобините, честотата е 1KHz, тока през тях също няма да е малък, така че ще си греят.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Десулфатизатор за акумулатор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: