От мобилни телефони до цифрови камери
intel core - специалист
Попаднах на статии,където обясняват,че ползването на "йонизатор за въздух" е доста полезно.Ползите ги сравняват с това на природата както преюистването на въздуха когато има гръмотевизи и чистия въздух в гората,тонузиращият ефект на водопадите.Не можах да намеря изчерпателна информация точно как работи йонизатора,принцип на действие.Дайте схемичка за йонизатор за въздух без трафове и дросели (ако има как),че не ми се навиват жици.
Lisko - майстор
Съжалявам че ще кажа нещо против духа на форума, но китайците продават готови в най-различни варианти включително за кола (да го ръгнеш вместо запалката) и на много достъпни цени. Интересно ще е да чуем някой с лични впечатления за ползата от дишане на йонизиран въдух.
jordanvass - майстор
Повечето съвременни климатици са с вграден йонизатор. Много пъти съм включвал моя - лично аз разлика не намирам във въздуха. Или ми е запушен носът, или този йонизатор никаква не я върши. Но понеже мръвки на скара подушвам от километри :lol: , все си мисля, че ползата от йонизатор май е нищожна.
bulhomes2 - майстор
Не съм сигурен дали йонизатор и озонатор е едно и също, но прегледай тая тема - viewtopic.php?f=79&t=39963#p451097, мисля, че имаше и свързана с нея. Не знам до колко може да се вярва на Профи, щото после се оказа, че с такава лампа си гонел комарите на терасата, но все пак се запознай с материята. Когато кажат, че сестра ти е кучка - върви после доказвай, че нямаш сестра...
intel core - специалист
имам един йонизатор за автомобил,купих го от любопитство и веднага го отворих да видя какво има.Във въпросния йонизатор има един резистор,един син светодиод 5мм (може и да е УВ) и една метална мрежиюка около светодиода.Кое от всичко тука йонизира въздуха със отрицателни йони?
Искам сам да си направя йонизатора,а не да купя и като го отворя пак вътре да е някаква подигравка.
Lisko - майстор
Никое. В тоя случай е измама.
sashot - специалист
Класическият електронен йонизатор изисква за работата си високо напрежение, което може да се получи и без трансформатор, с умножител на напрежение например, но, по мое скромно мнение, ще е по-сложно.
Можеш да използваш високоволтовата част от стар телевизор с кинескоп, ако намериш някъде такъв, или бобина от запалителна система на автомобил, както е направено в линка, който съм ти дал. Това ще ти спести доста усилия.

http://www.constructor.bg/mk/Ozon.htm

УВ светлината също йонизира въздуха, така че лесно можеш да си направиш йонизатор и с УВ-луминисцентна лампа, задължително затоворена в кутия, защото тази светлина не е най-полезното нещо за очите. През кутията прекарваш въздух с помощта на вентилаторче. Как обаче в този случай ще разделиш полезните отрицателни йони от вредните положителни не се сещам в момента.
LazarGanev - "Велик майстор"
jordanvass написа:
Повечето съвременни климатици са с вграден йонизатор. Много пъти съм включвал моя - лично аз разлика не намирам във въздуха. Или ми е запушен носът, или този йонизатор никаква не я върши. Но понеже мръвки на скара подушвам от километри :lol: , все си мисля, че ползата от йонизатор май е нищожна.
Да не би да очакваш йонизатора да работи като ароматизатор? :-D
jordanvass - майстор
Да, точно това очаквам. Разбира се, не миризма на парфюм, а на озон. Щом е йонизатор, значи трябва да отделя поне малко озон. А озонът мирише. Дори приятно, като след дъжд с гръмотевици. Да, ама не. Не мирише на нищо. Не знам колко силна трябва да е йонизацията, за да започне отделяне на озон, но поне малко би трябвало да се усеща.
8180 - майстор
viewtopic.php?p=48146#p48146

В зората на Форума Колегата Хигро често ни разясняваше някои "митове и легенди" по темата.

Тема "йонизатор за върдух" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: