• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
От мобилни телефони до цифрови камери
vlax - майстор
Не ми се търси схемата че с телефона не е удобно.Причини много да изгаря,виж в базовата верига на мощния ключов транзистор ако има електролитен кондезатор кажи на баща си да го смени.
plamen6703 - майстор
пон апр 29, 2019 1:02 amValio_Sf написа:
Здравейте.Искам да попитам и аз относно проблем с телевизор Watson FA 3628 T,явно е почти същия модел,като този на автора на темата.Проблема с телевизора е следният : няколко пъти го поправяме и пак се разваля,тъй като изгаря ключовия транзистор BU,който е на радиатор,голям транзистор.Той баща ми се занимава с тези работи.Два пъти го поправя и пак изгаря транзистора.Установява,че пече на радиатора,получава се някакво натоварване.От какво може да е това ?! Явно не е от транзистора,щом пак изгаря,от кой елемент,от какво може да е,за да става така ?! Много моля,ако има идеи да ги споделите.
Здравей, дай на татко ти този линк http://monitor.espec.ws/section1/topic111489.html би трябвало да му свърши работа, ако не, напиши какво е шасито на телевизора.
По принцип щом "гори" транзистор се търси причината, но доста често се случва да продават калпави транзистори и бързо да дефектират.
Успех!
MamaMy - майстор
Аз залагам на калпави транзистори. Свалете си един от някой друг телевизор и пак вижте дали грее.
vlax - майстор
пон апр 29, 2019 7:29 amvlax написа:
Не ми се търси схемата че с телефона не е удобно.Причини много да изгаря,виж в базовата верига на мощния ключов транзистор ако има електролитен кондезатор кажи на баща си да го смени.
Ако шасито е същото то кондензатора е този.Доста често продават и транзистори ментета,както ти казаха колегите.Смени магазина.

Прикачен файл

ak36-1_deflection_page-0001.jpg
Valio_Sf - помощник
Няколко месеца по късно здравейте.За съжаление не сме го поправили телевизора.Несериозна работа.Знам.То й телевизора не е наш,а на една приятелка.Просто няма кой да купи транзистора,не вече купихме един за 7.80 лв. и какво ще правим ако пак изгори.Незнам дали си заслужава за този стар теревизор.
Но реших да напиша едно мнение,което може да подскаже нещо.Когото оправихме телевизора миналата година,нали сменихме транзистора,и то май пак напичаше на радиатора.А какво правеше телевизора по-късно ще обясня.Нали когато е загасен с дистанционно,свети в червено стендбай лаппичката.И когато тръгнем да го включваме телевизора,натискаме бутона или от дистанционното и какво става: лампичката загасва,минават няколко секунди,започва да се чува говор,и когато се появи образ,картината прескача бързо,разбирате ли,просто прескача и след няколко секунди това се оправя.Това закъснение от какво е,дали наистина не е от кондензатора,за който сте написали и възможно ли е да става някакво натоварване от тхл-то,питам от името на баща ми.Защото един вид като сме сменили транзистора,ние май не сме открили истинската причина за натоварването,от което той гори.Ще се радвам за още някоя и друга препоръка,разбрах,че може и транзисторите да са калпави.
abcdefghijklmnopqrstuvwxz - майстор
Борих се и аз преди време със същият проблем.
Шаси АК30, BU808DFI, STX112.
Сменях транзистора с BU808DFX, после и STX112, кондензатора 10uF и пак гори и пече.
Тогава намерих сервизният бюлетин по-долу. Сложих 10кОма както е дадено, кондензатора го удвоих на 20uF, добавих и някакво парче алуминиева шина на радиатора и свършиха мъките.

Service Bulletin No: 125
Model:All models with AK36 Chassis.
SUBJECT : Q 602 defect DATE : August 07, 2002

<Symptom> TV does not work due to Q602 broke down.
<Cause> Hor. Transistor Driving Condition during switching ON/OFF.
<Countermeasures>
After changing the defected Q602, In order to improve Q602 resistant to sparks, modify the chassis as given below.
Solder RES CF 1/4W 10K J BETWEEN BASE AND COLLECTOR OF Q601 (Hor.driver Transistor ) as shown in below.

Прикачен файл:
STX112.JPG

<Spare Parts order>
RES CF 1/4W 10K J : VE-30000471
<Start Date of Modification on Production.>
16.08.2002
Valio_Sf - помощник
чет авг 01, 2019 9:44 amabcdefghijklmnopqrstuvwxz написа:
Борих се и аз преди време със същият проблем.
Шаси АК30, BU808DFI, STX112.
Сменях транзистора с BU808DFX, после и STX112, кондензатора 10uF и пак гори и пече.
Тогава намерих сервизният бюлетин по-долу. Сложих 10кОма както е дадено, кондензатора го удвоих на 20uF, добавих и някакво парче алуминиева шина на радиатора и свършиха мъките.

Service Bulletin No: 125
Model:All models with AK36 Chassis.
SUBJECT : Q 602 defect DATE : August 07, 2002

<Symptom> TV does not work due to Q602 broke down.
<Cause> Hor. Transistor Driving Condition during switching ON/OFF.
<Countermeasures>
After changing the defected Q602, In order to improve Q602 resistant to sparks, modify the chassis as given below.
Solder RES CF 1/4W 10K J BETWEEN BASE AND COLLECTOR OF Q601 (Hor.driver Transistor ) as shown in below.


STX112.JPG


<Spare Parts order>
RES CF 1/4W 10K J : VE-30000471
<Start Date of Modification on Production.>
16.08.2002
Много благодаря,за кондензатора за базовата верига нали,и за кой всъщност резистор става въпрос,нещо там пише между базата и колектора на транзистор q601.И какво представлява тази алуминиева шина ?!
abcdefghijklmnopqrstuvwxz - майстор
чет авг 01, 2019 4:13 pmValio_Sf написа:

Много благодаря,за кондензатора за базовата верига нали,и за кой всъщност резистор става въпрос,нещо там пише между базата и колектора на транзистор q601.И какво представлява тази алуминиева шина ?!
Да кондензатора в базовата верига (дето са го оградили на снимката). Да се добави резистор 10кОма на транзистора STX112 (BC639). Ето две схеми - в едната има добавен 27кОма в другата няма никакъв. Парче алуминий прикрепяш към съществуващият радиатор с цел по-голяма площ. Големина - според мястото.
Прикачен файл:
Q601.JPG
Q601.JPG (63.37 KиБ) Видяна 1252 пъти
Прикачен файл:
Q601_2.PNG
Valio_Sf - помощник
В общи линии разбрах,значи транзистора да се охлажда,да сменим кондензатора и да се сложи резистор между базата и колектора на предния транзистор.И последно,много важно-можем ли да използваме друг транзистор освен BU808DHI,той като изгоря,после баща ми беше сложил някакав друг транзистор и той пак изгоря.Друг е въпроса,че май много не му се занимава,незнам дали сам ще се справя,все пак съм учил електротехника!
Между другото аз го попиптах,пита дали задължително трябва да е Дарлингтон транзистора ?!
abcdefghijklmnopqrstuvwxz - майстор
Транзистора BUххх трябва да работи в ключов режим.
Ако импулсите на базата му са недостатъчни да осигурят ключовият режим - ще загрява яко.
В едно от двете състояния ако остава в активен режим ще грее яко.
Ако скоростта на преминаване от вкл./изкл. състояние е ниска пак ще грее.
Увеличаването на кондензатора в базата подобрява скоростта на преминаване през активен режим.
Коеф. му на усилване трябва да е колкото може по-висок за да преминава бързо през активният р-м, дори и с по-слаби вх. импулси. Затова е дарлингтон. Ако намериш друг транзистор да не е дарлингтон, ама с по-добро усилване от 150-200 ще стане, другите параметри също да отговарят разбира се.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "телевизор Watson FA 3631 T не работи! Моля помагайте :)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: