От мобилни телефони до цифрови камери
maddoktor - специалист
ср мар 09, 2016 11:02 pmГеорги Иванов(алцек) написа:
Да ползвам темата на колегата .Имам една оберфреза и ще я ползвам за таблени фрезери,но за целта оберфрезата няма регулатор на оборотите,а доколкото разбрах е хубаво да има за безопасно развъртане на най-големия фрезер.Имам едно приятелче което отначало каза че не е проблем да ми изработи такъв регулатор,но в последствие взе да ми вади от девет кладенеца вода и с две думи не му се занимаваше.Идеята ме е устройството да бъде извън фрезата монтирано на работната маса и самата машина да се включва към него,някой може ли да ми изработи такъв регулатор или мога ли да ползвам от нещо друго,продават ли се готови такива?
1: При закупуване от интернет на една специализирана интеграла u2008b - имаш опция да контролираш твоята оберфреза - като при включване на ключ на регулатора - двигателя се развърта от 0 до оборотите които си задал плавно за около 4 секунди . Пробвал съм го на ъглошлайф - няма това ритане а чака съвсем малко и плавно увеличава . Направил съм си един за мен ( не знам кога ще завърша домашна циркулярна маса .) и за баща ми съм ми направил един - за неговите нужди.
Схемата е супер лесна и се сглобява на една малка надупчена платка .

2: При закупуване от интернет на друга специализирана интеграла tda1185 от клиповете в мрежата видях че може да се постигнат времена на забавяне дори и с минута . Също е супер лесна и се прави без специална платка . НО е по-скъпа .
grants - специалист
Колеги мъчи ме една идея, която ми се иска да реализирам. Ще се радвам ако ударите по един съвет възможно ли е изобщо.
Става въпрос за управлението на този AC мотор с енкодер.
Изображение

Проблема е че въпросния контролер управлява мотора без да има обратна връзка, и какво се случва: контролера работи на 40% мощност на вентилатора (да кажем 90V) и съответно към мотора се подават тези 90V. Обаче когато има по-ниско/високо съпротивление на въздушния поток оборотите започват да ограят в огромни граници. Ако нормалните обороти при 40% са 1200 примерно, мотора може да работи и на 2000об, което е и основния проблем. Искам по някакъв начин да направя този контролер да управлява мотора ми по обороти - това което мисля е че трябва да се сложи някое междинно у-во между контролера и енкодера на мотора, което да кажем следи какво се подава от контролера и какво идва като обороти от мотора и да прави съответните корекции за да задържи оборотите константни.
Надявам се да сте разбрали основния замисъл :)

Поздрави !
DMN - майстор
grants написа:
Ако нормалните обороти при 40% са 1200 примерно, мотора може да работи и на 2000об, което е и основния проблем.
С какво измери, че оборотите достигат 2000? За кое по-точно са проблем?
grants - специалист
чет ное 01, 2018 11:15 amDMN написа:
С какво измери, че оборотите достигат 2000? За кое по-точно са проблем?
Паралелно вързах 2ри контролер на работещия, който има опция да следи оборотите.

Тема "регулатор на обороти" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: