От мобилни телефони до цифрови камери
fox_vt - майстор
Само за протокола тоя регулатор с BTA41800B който е до 3800W се видях в чудо с него със един 3 кв бързовар.Грее яко и като прегрее спира да работи регулацията.Първо кутийката беше малка,после по голяма с още по големи дупки но не иска или радиатора да е отвън което е кофти тъй като е офазен или вентилатор,или още по голям радиатор и то само при 3 кв.Накрая купих 2000W бързовар :-D
lov - майстор
Фокси нали в една стара тема точно това обсъждахме. С хладилните чанти ако си забравил. Докато не догодих вентилатор с нормален дебит нямаше управия. А реално много малко му трябваше.
Колкото и да е съвременна електрониката си иска здраво охлаждане.
fox_vt - майстор
Мда ти остави че хладилната чанта стои в застой :-D в килера.Явно радиатора който слагат не е разчетен за товара който пишат а и от финансова точка е по евтино така.Пък и разликата е доста голяма във радиаторите за пасивно и активно охлаждане.
lov - майстор
Много често огромен радиатор дава илюзията, че ще свърши работа. Но проблема идва от икономия на материал за ядрото. След определено сечение топлопредаването към краищата пада и на практика по периферията няма никой и служи само за украса. То същата работа и при слънчевите колектори дето много хвалби ама ламелите като фолио за опаковане на шоколад. :lol: Но там ми писна да повтарям едно и също и спрях да пиша по темата.
DMN - майстор
Я да върна малко темата назад. Вчера ми се наложи доста да работя на вилата с ъглошлайфа, който няма регулатор на оборотите и никакви екстри, та се позамислих колко полезен би бил един софт(мек) старт, щото като го гледам как рязко тръгва, макар че е малък 910 вата - със 125мм. диск, а рязкото тръгване не се отразява добре на редуктора и на ей тази шайба:
Прикачен файл:
P1130414.jpg
P1130414.jpg (38.69 KиБ) Видяна 2312 пъти
В темата по-напред се предложиха няколко схеми на регулатори с мек старт, че даже и с поддържане на оборотите. Какво обаче на мен не ми допада - конкретно за приложението им на ъглошлайф:
1. Това с поддържането на оборотите е доста примамлива екстра, но как стои въпроса с охлаждането на самия електромотор? Да предположим, че ъглошлайфа работи на половината от максималните си обороти намалени посредством регулатора. Натоварваме електромотора, съответно за да се поддържат оборотите трябва да започне да се увеличава и мощността в намотките, те започват да загряват, но оборотите на мотора и съответно на охлаждащата перка са наполовина от максималните - т.е. се получава наполовина лошо охлаждане, и може да замирише на скара :-D ...така ли е или бъркам някъде :?
2. По принцип тия регулатори на мощност според мен си имат още един недостатък, а именно при работа на пълна мощност. В този случай през триака(симистора) минава целия ток и симистора доста грее при големи мощности и се нуждае от голям радиатор. Не така е обаче при някои вградени регулатори, които са свързани с пусковия бутон на машината(например перфоратор), който бутон пък е свързан с потенциометъра на регулатора - и тук вече идва разликата - при натискане на бутона докрай се шунтира симистора и така на пълна мощност тока не минава през симистора и той не грее.
Та за нещо подобно на такъв принцип си мисля аз като схема за мек старт, но това да става автоматично. Проблемът обаче е, че трябва това да стане като външно устройство(няма как да го вградя в ъглошлайфа), а трябва да е например в някаква кутийка, която да се включва в контакта, а на изхода й да се включва ъглошлайфа. Мислех си за мек старт да се използва последователно свързан на ъглошлайфа кондензатор, който след например секунда-две да бъде шунтиран от реле и така ъглошлайфа ще работи на пълна мощност през релето, е вярно, че няма да е плавно развъртането, но пък и няма да е на пълна мощност в момента на пускането, което искам да избегна, щото ще е през подбран подходящ кондензатор. Въпроса е как да управлявам това реле, което ще шунтира кондензатора. Мисля си за схема на реле за време, която да получава сигнал от тока, който ще преминава през паралелно свързания кондензатор(или по друг начин) и ще включва шунтиращото реле със закъснение от например 2 сек. Всичко ми е само принципна идея засега, но нямам идея за някаква схема и дали ще стане нещо на този принцип :? .
П. Петков - специалист
Acta est fabula, plaudite!
Прикачен файл:
top.jpg
Прикачен файл:
maa436.jpg
Прикачен файл:
maa436t.jpg
Прикачен файл:
maa436si.jpg
Последна промяна от П. Петков на съб мар 04, 2017 3:31 am, променено общо 1 път.
П. Петков - специалист
Още:
Прикачен файл:
m436sil2.jpg
Прикачен файл:
maa436l2.jpg
Прикачен файл:
maa436so.jpg
maa436so.jpg (109.57 KиБ) Видяна 1934 пъти
Прикачен файл:
IMG_2313[1].JPG
IMG_2313[1].JPG (61.11 KиБ) Видяна 1960 пъти
Последна промяна от П. Петков на съб мар 04, 2017 3:35 am, променено общо 1 път.
П. Петков - специалист
Следва:

Правилно включен щепсел "Шуко" в положение на ключа "тест"
Прикачен файл:
IMG_2315[1].JPG
IMG_2315[1].JPG (38.88 KиБ) Видяна 1959 пъти
Обратно включен щепсел в положение на ключа "тест"
Прикачен файл:
IMG_2316[1].JPG
IMG_2316[1].JPG (38.62 KиБ) Видяна 1959 пъти
Ключ в положение "работа" без товар и при обратно включен щепсел
Прикачен файл:
IMG_2317[1].JPG
IMG_2317[1].JPG (44.64 KиБ) Видяна 1959 пъти
Работа с товар при правилно включен щепсел
Прикачен файл:
IMG_2318[1].JPG
IMG_2318[1].JPG (48.17 KиБ) Видяна 1959 пъти
Последна промяна от П. Петков на съб мар 04, 2017 3:43 am, променено общо 1 път.
П. Петков - специалист
И:

Индикации при включен товар и обратно включен щепсел - работата на товара е блокирана
Прикачен файл:
IMG_2319[1].JPG
IMG_2319[1].JPG (46.27 KиБ) Видяна 1957 пъти
Прикачен файл:
IMG_2321[1].JPG
IMG_2321[1].JPG (56.46 KиБ) Видяна 1957 пъти
Прикачен файл:
IMG_2322[1].JPG
IMG_2322[1].JPG (60.4 KиБ) Видяна 1957 пъти
Прикачен файл:
IMG_2323[1].JPG
IMG_2323[1].JPG (59.86 KиБ) Видяна 1955 пъти
Последна промяна от П. Петков на съб мар 04, 2017 3:45 am, променено общо 1 път.

Тема "регулатор на обороти" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: