От мобилни телефони до цифрови камери
hidrazin - майстор
Честно да ти кажа не съм ползвал тези и не мога да твърдя че регулират трафове като хората.
За тези поне са писали че могат:
КИТ РЕГУЛАТОР НА НАПРЕЖЕНИЕ AC 220V 12А СГЛОБЕН
:partyman:
П. Петков - специалист
В стил "Направи си сам от дърво салам", тази вехтозаветна интегрална схема, която ми е набор, върши добра работа:
Прикачен файл:
TOP.jpg
TOP.jpg (87.44 KиБ) Видяна 4102 пъти
Прикачен файл:
MAA436VS.jpg
Прикачен файл:
IMG_1921[1].JPG
IMG_1921[1].JPG (63.8 KиБ) Видяна 4102 пъти
Регулаторите са сложени в малки кутийки с голям вътрешен, меден радиатор, а триакът е 40А.
Естествено след черния монтаж кутийките се боядисват, а радиаторите биват никелирани.
(Единият регулатор съм го направил за американския стандарт, щото младежта се храни с ниско напрежение и 60Hz.)
Схемата има мек старт, което е много удобно за бормашини, флексове и други подобни, които са без регулатори и меко стартиране. Мекият старт щади извънредно много както четките, така и предпазва от претоварвания зъбните предавки, особено на флексовете, поради големите инерционни моменти на дисковете с голям диаметър. Триакът е между товара и нулата, защото при късо или пробив в товара към PE-то, токът на късото съединение не минава през него. "Кликсонът" е монтиран на дъното на радиатора с хамут (скоба) от щепсел "Шуко".
Левият светодиод е зелен и индикира "правилното" включване на щепселите "Шуко" (За американския стандарт този светодиод е излишен, ама не го махам, щото "луд на шарено" се радва, а както казва Хидрата "хамериканците" са си луди!)
Насапунисал съм още десетина кутийки, но платките не са готови, щото им правя редизайн.
Прикачен файл:
IMG_1919[1].JPG
IMG_1919[1].JPG (66.41 KиБ) Видяна 4102 пъти
Със сигурност такива регулатори могат да се купят готови, ама като няма к,во да се прави друго, човек трябва да си чеше крастата.
"Дяволът кат си няма работа си разплита гащите!" :)
Освен това "Залудо работи, залудо не стой!"
kozl - майстор
А обер фрезата с четков двигател ли е :?
И може ли да се регулират обороти на асинхронен двигател с фазов регулатор :?
kabel96 - специалист
Петков,признавам те за търпение и изпипване на нещата.436 е класика ама ти предлагам нещо по съвременно.Тука имаш софтстарт ,обратна връзка по ток "държи зададените обороти и при натоварване и защита по ток.Някой да начертае платки аз ще ги направя и внеса интегралите.имам примерни някакви.Оказа се че има и готови платки.

Прикачен файл

set.ud.s-4.jpg
set.ud.s-4.jpg (46.2 KиБ) Видяна 4059 пъти
jordanvass - майстор
А още по-добре с U211b, която освен описаните екстри на U2010 има и обратна връзка по обороти с тахогенератор, датчик на Хол, оптика или каквото там си си направил на мотора. Щото само с обратна връзка по ток няма как да следиш обороти. Ей ти схема на регулатор с U211b:
Прикачен файл:
u211b00021im_r.jpg
u211b00021im_r.jpg (102.17 KиБ) Видяна 4038 пъти
Тука и някаква платка съм съчинявал едно време:
Прикачен файл:
u211b_r.jpg
Ама така и не ми остана време да го доизпипам докрая. Ако на някой му се занимава - може да хвърли едно око, но с тия интегрални регулатори си става доста сложничко вече за хора, дето нямат опит.
kabel96 - специалист
Никоя оберфреза ,ъглошлайф и тн. нямат тахогенератор.дали 211 или TDA1085 няма значение.При моята схема се следи тока през резистора и се поддържа постоянен според натоварването.Вярно че не държи до оборот но е напълно достатъчно.Недостатъка е че за всеки различен двигател с различна мощност трябва и да се сменя резистора.Аз съм го решил проблема като за всеки уред съм си направил отделен регулатор.Имам и смд платчица която се събира в дръжката на повечето уреди.
lov - майстор
На времето подобни регулаторчета от китовете си ги бях монтирал в едни контакти за открит монтаж. Дори един сега ми се мотае някъде из гаража. Ползвах ги да регулирам оборотите на дрелка при нарязване на резби, а и за регулиране на най различни консуматори с активен товар. Имах и направен с цензура за управление като в место потенциометъра беше фотосъпротивление и една крушка пред която има заслонка в зависимост от натиска на педала да променя осветяването. Те тогава нямаше светодиоди или готови оптронни модули. Та на скоро се бях замислил да си направя от ново такъв заради дремела защото ще ми е по лесно да си го включвам с педала и да си регулирам и оборотите. Та като гледам мераците във форума да лидълските дремели а и идеята на колегата пуснал темата това е доста по удачен вариант. А то същата работа по някога е и с оберфрезата. Правих едни дървении и ми липсваше още една ръка. :lol:
Та пускайте разработките на платките що то теса най-трудната част от разработката. Схемни решения бол и почти всички вършат работа след като двигателите които ползваме нямат обратна връзка :)
П. Петков - специалист
kabel96 написа:
Петков, 436 е класика, ама ти предлагам нещо по съвременно. Тука имаш софтстарт и обратна връзка по ток (Държи зададените обороти при натоварване и има защита по ток).
Някой да начертае платките, аз ще ги направя и внеса интегралите. Имам някакви мостри. Оказа се че има и готови платки.
Колеги и младежи, аз във Вас се кълна!
Естествено е, че отдавна има всичко готово, но в "подземните технически забои" ("А там вековете незнайни редили са пласт върху пласт") намерих над 150 чипа МАА436 и ми е жал да ги изхвърля, та и затова се захванах.
http://www.slovo.bg/old/smirnenski/vaglekop.htm). :)
Прикачен файл:
IMG_1924[1].JPG
IMG_1924[1].JPG (75.89 KиБ) Видяна 3948 пъти
От икономическа гледна точка, както и да го погледне човек, ама изобщо не си струва труда, защото само триакът в "Комет" струва 11-12 лева.
Цялата история тръгна от това, че в гаража намерих 12 броя поръждясали тук-там капаци за кутии без дъна и се чудех за какво да ги ползвам. Към "Лазерпродукт"- София, асоциирано работи един симпатичен сиромах-шлосер - Станко, който ми направи дъната (12 броя за 40 лева). Всъщност той пари не ми искаше, защото преди години му промених фабричната автоматика на еднометровия абкант и човекът доброто го е запомнил. Разбира се пари за такива ремонти не взимам (Помня, че той много настояваше.), защото като дон Корлеоне впоследствие мога да почукам на всяка врата (Досега не са ме връщали).
Медната ламарина я купих от "Ангел Стоилов" за 34 лева. За рязане, огъване, никелиране, поцинковане на дъната и капаците, прахово боядисване и прочее - отидоха още десетина лева (и то само за двата броя). Така че това, което се предлага готово за по 5-10 лева си е много, ама много по-изгодно от всяка гледна точка. Всичко останало си чист технически онанизъм. :)
А иначе в приложенията на 436 има всякакви варианти на обратни връзки, но не намерих нищо за "soft start" и затова се понапънах да го направя възможно най-просто:
Прикачен файл:
IMG_1925[1].JPG
IMG_1925[1].JPG (49.05 KиБ) Видяна 3948 пъти
jordanvass написа:
Щото само с обратна връзка по ток няма как да следиш обороти.
Плахо да вметна, че стабилизатор на обороти, според теорията, се прави не само чрез обратна връзка по скорост, усилватели на разлика, сравняващи усилватели, константи на PID регулирането и прочее (май за тахогенераторите типичната константа беше 7V/1000 tr./min), но и може чрез положителна обратна връзка по ток и отрицателна ОВ по напрежение.
Като илюстрация на последното, това е възможно най-простата схема на "стабилизатор" на обороти плюс отрицателна обратна връзка по напрежение, доколкото измененията на мрежовото напрежение са единственото смущаващо въздействие в тази псевдо "САР".
Е-е-е..., то схемата на Марстън е по-проста, но там пулсациите на оборотите са вбесяващи! :-D
Прикачен файл:
regulator.jpg
regulator.jpg (94.24 KиБ) Видяна 3948 пъти
Обратната връзка по напрежение се прави посредством делителя R1, R10.
За съжаление схемата съвсем не прецизна и става само за определени обороти и конкретен двигател, като обратната връзка по ток трябва да се настрои, за да няма пререгулиране (при натоварване оборотите могат и да се увеличат!!! :) )
Схемата съм я правил много, много отдавна, което е видно от архаичния елементен парк. Диодът D3 е по-добре да е Шотки, но тогава таквиз нямаше.
Последна промяна от П. Петков на пон мар 14, 2016 8:46 pm, променено общо 1 път.
kabel96 - специалист
Прикачен файл:
Заснемане.JPG
Ето размерите кой от трите варианта да пусна.Според мен малката и втората с дип корпус на един шаблон а после ще се режат ръчно.По духа на форума пари не искам за работата.
Ех кво знаят младите.Не помнят времената когато тиристорите не растяха по път и над път и да си намериш ку202 за цветомузика беше шестица от тотото.А оборотите на дрелка ги регулирахме с печка лъч и крокодилче което се закача по нагревателя.
А това носталгията е лошо нещо.И аз имам към 300 броя TDA 2020 оригинални и като знам как са ми текли лигите няколко години докато си намеря първите 2 да си направя усилвател.Душа не ми дава да ги махна но да направя 150 усилвателя ли.
Георги Иванов(алцек) - специалист
Та така,днес дойде едно приятелче което не го слуша много главата.Та той извадил от една прахосмукачка 2200 W платката за регулиране на оборотите на смукачката и сменил само потенциометъра,регулатора ще го ползва за негови нужди,но пробвахме оберфрезата.Работи си перфектно, усилва ,намаля си оборотите.Имам питанка,тези готовите които hidrazin предложи и има по магазините на К и А започват от нулата,това проблем ли ще е за двигателя на оберфрезата,или трябва да направя така че да подава напрежение за определени обороти ,като например си бележа или по някакъв начин да стопирам врътката на потенциометъра на определени ниски обороти и вече големите колкото си подава регулатора ?

Тема "регулатор на обороти" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: