От мобилни телефони до цифрови камери
MrMurdjo - майстор
Събууфера е EDGE ED7200-E1.
Синът ми го е купил на риск и се оказа, че не работи - свети червен диод Protect.
Първото нещо беше, че е изгорял PNP транзистора от крайната двойка. Замених го със същия, те си вървят по двойки 2SDxxxx 2SB817. Не си спомням другия точно в момента.
Пуснах го, светна зеления диод, усилвателят заработи. Синът щастлив замина с колата, след малко звъни - спрял си по негови работи, седнал да пали и няма бас. Предпазителят на усилвателя - изгорял.
Усилвателят има върху половината платка импулсен преобразувател от 12 в. на +-32 в. Реализиран е с TL494. Дистанционното управление става по малко странен за мен начин - от изхода за дистанционно включване на радиото, през един диод, напрежение си подава директно на краче 12 на TL494. Всичко останало обаче е под напрежение през главното захранване.
Пак го свалям, меря - заминал МОСФЕТ на преобразователя. STK5006, но не е производство на ST Micro, а вероятно някакво китайско изпълнение. И не намерих у нас такива в продажба. Замених ги с IRFZ44, почти пълно съвпадение по параметри, даже RDSon на IRF го дават малко по-ниско.
На празен ход работи. Монтирам обратно, пускам и усилвателят тръгва. Синът пак си тръгва и пак се обажда, че при сядане да пали, бушонът е изгорял отново.
Накратко, това вече ме насочи към предположение, което проверих (с нова двойка транзистори) - предпазителят гори (т.е. заминава си единия МОСФЕТ) при изключване на дистанционното напрежение. Демек, при първото загасване на радиото, захранването изгаря. Това става при товар - закачен високоговорител, даже и без аудиосигнал на входа. Без товар в лабораторни условия многократни пускания и спирания не предизвикват изгаряне. Първоначално предположих, че изходът от радиото задържа интегралата за някакъв интервал от време под долното й работно напрежение, но дори и с ЦК ключе, вързано директно към 12 волта, се случва същото. Оригиналният предпазител е 20А, за пробата сложих 5А и май не можа да гръмне МОСФЕТ, поне при бързо мерене на място, но там има паразитни вериги на електролитни кондензатори и делители и не мога да съм съвсем сигурен. Поне не дават късо, като предишните :)
Опитите ми да намеря схема бяха безрезултатни, а по платката е трудно да проследя има ли и какви са обратните връзки. И защо остава отпушен и гори единия МОСФЕТ. И дали гори от ток или от пробив по напрежение. Последният опит го направих с IRFB4410Z, които са за 100 волта.
А честно казано, нямам нито опит, нито достатъчно пълни познания за подобни усилватели и захранвания.

Ако някой се е сблъсквал с подобен проблем, има схема или идея къде е проблема, ще съм благодарен да сподели.
MrMurdjo - майстор
Май трябваше да пусна питането в темата за инверторните електрожени :-D
MamaMy - майстор
Братята китайци бълват всевъзможни боклуци. Почти невероятно е да намериш схема или човек с опит в ремонта на точно това дърво. По мое мнение, не си заслужава ремонта. Продават стъпала по 50лв. Ти колкото и без пари части да вадиш, загубеното време не го броиш. А дефекта е смотан. Подобни случки съм имал от кофти кондензатори, до утечки по боклуците между елементите.
MrMurdjo - майстор
То и аз стигнах до извода, че е по-добре да се потърси друг усилвател. То половината на тези 50 лв вече заминаха за транзистори :-D
По-скоро ме е хванала спортната злоба, защото не мога да си обясня случващото се. Ясно е, че избраният начин на палене на системата не е хич добър - при отпадане на командното напрежение трябва да гаси всичко и МОСФЕТ-овете да се запушат от раз, и да има защита и от ниско захранващо напрежение.

След последния опит с 5А предпазител, не са станали на цял проводник, но на единия преходите му са със странни стойности, може би е пробил диода му. Почвам да си мисля, че е някаква обратна индукция през ВЧ трансформатора.
geordgeo - специалист
Защо не пробваш да пуснеш захранването на 12 пин на TL494 през реле - нормално отворения контакт на релето да дава захранване на 12 пин на самия чип от самия усилвател, а не от CD-тo, а бобинката на релето да се захрани от радиото? Защото явно става нещо с нивата на захранване и връзката "по маса" между CD-то и усилвателя...
MrMurdjo - майстор
Не, не е това проблема. Аз пробвах последния път с ЦК ключе и плюс директно от захранването. Точно от тези съображения. Изцъфка на изключване.
Темата отворих с надеждата някой да се е сблъсквал с този усилвател или поне да има схема за да не си играя да проследявам писти. Но не съм се отказал и ще се опитам да я сваля частично. Явно има нещо гнило, но с просто проверяване на полупроводниковите компоненти не може да се хване.
ig_ivanov - специалист
Входа на усилвателя къде го включваш? Т.е. радиото има ли изход за допълнителен усилвател или ползваш изхода за говорители да подадеш сигнала? Ако входа на усилвателя е оставен невключен гори ли нещо при изключване?
MrMurdjo - майстор
Горе съм написал - гори и без аудио сигнал и всички врътки върнати на минимална позиция.
Самият усилвател има чинчове за аудио сигнал с ниско напрежение и отделен куплунг за сигнал, взет от изгода на говорителите на радиото. Радиото си има отделни изходи и изход за дистанционно включване.
Това, че са го конструирали за по-евтино да захранят чипа от сигнала на радиото, е неиздържано. Но същият усилвател работи ОК в колата на приятел на сина ми.
Но докато не проследя какви обратни връзки има между крайното стъпало и захранването му, според мен няма да се налучка правилният отговор.
geordgeo - специалист
Аз бих сменил чипа (TL494) с нов, не е толкова скъп и ще видя дали има разлика отпреди...
MrMurdjo - майстор
Смених я, даже цокъл сложих за лесна смяна.

Пичове, явно докато не сваля някаква смислена част от схемата, само стреляме на посоки. Като имам (ако имам) някакъв резултат, ще споделя тук.
:partyman:

Тема "Импулсно захранване на усилвател за subwoofer - гори при изключване" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: