От мобилни телефони до цифрови камери
estorm - специалист
Харесах си 2 модела, но кой е по добър за голям акумулатор.
Този зарежда с 4.0А /13.8V - 7.6A
Мощност: 160W/
http://www.led-bg.com/bg/product/psc-160
А този с 0.50А /13.8V - 10.5A
Мощност: 150W/
http://www.led-bg.com/bg/product/ad-155
Защо такава разлика или е някаква грешка.
DMN - майстор
В какъв смисъл да има грешка? Всичко е точно.
estorm написа:
Този зарежда с 4.0А /13.8V - 7.6A
Мощност: 160W/
4.0А е зарядния ток към акумулатора. 7.6А е токът, който може да отдаде захранването към товара. Като събереш токовете и ги умножиш по напрежението получаваш мощността.
Втория модел, който си посочил е с по-малък заряден ток към акумулатора(0.5А) , но тока към товара е по-голям - 10.5А.
Първият модел има по-голям заряден ток, съответно е подходящ за по-голям акумулатор.
estorm - специалист
Значи взимам първото слагам един 40 и нагоре амперчасов акумулатор и се предполага, че зарядното няма да го остави да се разреди.
Общо ще излезе около 160лв.
За тия пари има ли стандартен /кутия с акумулатор/ юпиес /на 220/ който да е по издръжлив като вариант в дългосрочен план?
DMN - майстор
estorm, аз бих подходил така:
1. Измервам общата консумация(тока) на всички консуматори.
2. Следя колко често спира тока в района и за колко време.
3. Според горните две точки ще подбера подходящия капацитет на акумулатора.
estorm написа:
Значи взимам първото слагам един 40 и нагоре амперчасов акумулатор и се предполага, че зарядното няма да го остави да се разреди.
Това е по-добрият вариант при често спиране на тока. С по-голям акумулатор системата ще работи по-дълго време захранвана от акумулатора. С по-големия заряден ток, акумулатора ще се зарежда по-бързо(като се има предвид при избора на акумулатора и зарядното, стандартния заряден ток да е не повече - 1/10 от капацитета му) и ще е готов за следващото спиране на тока(ако това се случва често).
Ако тока спира рядко и за кратко, то може да използваш по-малък акумулатор и с по-малък заряден ток.
estorm написа:
За тия пари има ли стандартен /кутия с акумулатор/ юпиес /на 220/ който да е по издръжлив като вариант в дългосрочен план?
Аз лично не смятам, че този вариант ще е по издръжлив и по-евтин.
Първото,което те съветвам да направиш е първата точка по-горе.
estorm - специалист
Двата модела покриват консумацията. До колкото тока няма правила спират го когато им е на кеф за 15мин до 2 часа. Много рядко за 4-5 часа. Но всеки месец се случва да спре.
Спрях се на първото защото ще зарежда бързо акумулатора, но реално от това няма нужда.
Сега си мисля, че второто е по добър вариант защото ще работи и с по малък акумулатор. За момента се спирам на голям акумулатор защото цената им е почти еднаква а размерите въобще не ме бъркат.
Чудя се капацитетите по електроника дали ще ми кажат колко е сложно да се направи схема която да осигурява захранване от акумулатор при спиране на тока.
Условието е да го прави така, че да не скапем това което захранваме.
Питам защото имам един 600ватов тороидален траф и ако има подходяща схема мога да си спестя купуването на онази джаджа. Не е до парите така ще имам 4 пъти по мощно захранване.
А зареждането и да не се разреди ще минава през друг готов модул който мернах из нет-а.
DMN - майстор
estorm написа:
Двата модела покриват консумацията.
То задължително трябва да я покрива. Аз имах предвид да се знае консумацията по отношение на избора на капацитета на акумулатора. Ако например общата консумация е 5А, то при спиране на тока за 4 часа, ще ти трябва акумулатор минимум 20А/ч. и това е теоретично, а на практика трябва да е поне към 30А/ч (според мен), с течение на времето акумулатора остарява и капацитета му пада. При избора на акумулатора всичко зависи от общата консумация на консуматорите и максималното време, което ще трябва да ги захранва акумулатора.
Иначе тия захранвания като гледам имат и защита за предпазване от дълбок разряд на акумулатора.
А ако решиш да си правиш сам, най-лесно е акумулатора да е свързан буферно(паралелно) към стабилизирано захранване 13.8V. Така при спиране на тока, акумулатора продължава да захранва консуматорите, а при идването му ще започне и да го зарежда. Но пак трябва много добре да се подберат нещата спрямо консумацията на уредите, за да се знае какъв ток трябва да има това захранване по отношение на зарядния ток, а и няма защита от разряд на акумулатора, освен ако не се измисли нещо, имаше някъде тук такава тема май.
jordanvass - майстор
DMN написа:
...най-лесно е акумулатора да е свързан буферно(паралелно) към стабилизирано захранване 13.8V. Така при спиране на тока, акумулатора продължава да захранва консуматорите, а при идването му ще започне и да го зарежда.
Точно в това е проблемът - като се разреди акумулаторът до 11-11,5 волта и в тоя момент токът дойде, стабилизаторът се натоварва, макар и за кратко време, с много силен заряден ток и ще му сработи някоя защита, ако я има, или някой управляващ елемент от него ще изгори. За да не става това, последователно на акумулатора включват резистор 1-2 ома. Но точно пък тоя резистор бърка работата при разряд на акумулатора - върху него се получава много голям пад на напрежение и е абсурдно от акумулатора да извадиш вече 5А.
DMN - майстор
Точно така е, аз затова написах:
DMN написа:
Но пак трябва много добре да се подберат нещата спрямо консумацията на уредите, за да се знае какъв ток трябва да има това захранване по отношение на зарядния ток,
estorm - специалист
:-D Няма да е лесно значи.
Ще взема модула с по нисък заряден ток и голям акумулатор. Така ще имам опция да ползвам по малък акум. ако някой ден реша. Дори да го зарежда цяла седмица не ме бърка ако почне често да спира тока мога да го дозареждам със зарядно за кола и така.
Макар, че след три дневно четене по въпроса с юпиес /на 220в/ и автомобилен акумулатор из нет-а се разбра, че не става защото тъпите юпиеси не са за продължителна работа или пък не зареждат големите... Да се надявам, че тоя няма да се подпали ако работи 2-3 часа на акум.
Накрая ще сложа едно реле пък като изгори всичко ще се решат проблемите :x

Благодарности за отделеното време!
Nimi - специалист
estorm написа:
За подробности споменах, че гоня към стотина вата за час.
Това включва двр поне две камери и два светодиодни прожектора да функционират ако спре тока. Прожекторите дори няма да светят ако не ги включи алармата. Всичко работи на 12в.
Може би ще стане и с едно просто реле ама като знам как премигва понякога тока не искам да пратя двр-а в коша. Ако има нещо подходящо за целта давайте, ако не ще сложа юпс за 220 и ще търся адаптори за джаджите.
Това което си изброил трудно ще достигне даже 60 вата.

Ако държиш на тоя 100 вата ти трябва AD-155A на MEANWELL. Поръчай си го направо от производителя.
Аз бих използвал PSC-100A но всеки си има мнение. Хич не им харесвам конекторите им обаче. Като на автомобилна аларма са.
AD версиите са с ниския заряден ток.

Тема "Въпрос за 12в ups" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: