От мобилни телефони до цифрови камери
tzetz009 - специалист
И аз знам , и ти знаеш и питащият знае , че схема Дарлингтон от два транзистора дава загуба на около 1,2 волта от захранващото напрежение ! Принципно така схемата става , но е по-добре да се махне мощният транзистор и с нея да се включва реле на 12 V . Поне при мен е така . А кондензатора е задължителен заради ценера . Напреженовата защита на границата на изключването би се превърнала в генератор на шум и радиосмущения ако няма кондензатор !

:partyman: :partyman: :partyman:
kozl - майстор
В случая пада на напрежение в-у мощния Тр не ме смущава, защото схемата захранва LED лунички при спиране на тока. Всички елементи са ми в наличност. Нямам опит с МОС транзистори, но пък и нямам наличности.
Схема с реле също ми допада. При свързване на бобината като товар в изхода на захранването и задействане на релето, контактора ще свързва луничките към захранването. Така релето се явявя като постоянен консуматор, но когато изключи няма да товари акумулатора.
Остава да си проверя наличните релета дали има такова, което да отпуска на 10 V и по възможност да черпи по-малък ток, за да е най-елементарната схема и да не добавям елементи за у-ние на релето.
nikolov333 - майстор
Понеже админите затриха всички снимки..да кача две схеми от архива ми..

Прикачен файл

discharge10.jpg
discharge10.jpg (48.79 KиБ) Видяна 962 пъти

Прикачен файл

12_UPS.jpg
12_UPS.jpg (65.03 KиБ) Видяна 962 пъти
kozl - майстор
Благадаря за информацията.
Първата схема даколкото отчитам е само частта за защита на акумулатора. Има LED индикация, но след като N-FET-а прекъсне тока към товара, няма що да защити акумулатора от източването му през схемата за защита. Правилно ли разсъждавам :?
Втората схема е на пълен к-кт у-во за захранване и при това релето изключва тотално акумулатара от всякаква консумация. Тука основния ми въпрос е какъв е D2? Също ми е любопитно защо са използвани две различни схеми на стабилизация, едната за зареждане на Акумулатора и друга за захранване на консуматора, като и двете е означено еднакво изходящо напрежение? Може би отговора е свързан с тока :?
Някъда в тази тема или друга подобна има линк на готово подобно изделие, вкл и импулсен траф за около 25 лв, но без наличие на реле.
И там бе указан капацитета на акумулатора. Та нъзниква въпроса, ако се ползва по-маломощен акумулатор, как да се ограничи зарядния ток :? Вероятно във втората схема това се постига със стойността на R2 :?
hidrazin - майстор
По втората схема - D2 е шотки диод. С малък пад и за разчетен по ток спрямо консумацията от акумулатора.
От там нататък мисля че всичко е ясно.
U1 се грижи за заряда на акумулатора като с Р1 се регулира напрежението на заряд а R2 определя максималния заряден ток.
(В дадения случай зарядния ток е около 130mA или Iзар=0,45/R2 )
U3 захранва консуматора при наличие на мрежово напрежение.
U2 изключва акумулатора при прекомерен разряд на акумулатора. С Р3 би трябвало да се настрои да изключи релето при около 10,5V.
Всяка част от схемата би могла да се използва самостоятелно.
:partyman:
tzetz009 - специалист
Дотук всичко добре , и да е в унисон със форума все ще извадите частите от "важните чували" или "важните кашони" . Тая интегралка L200 съвсем изобщо не се среща при мен .

И да споделя още едно нещо . Винаги слагам един прост таймер за около тридесет секунди преди крайният транзистор ! Акумулаторите се изтощават до 10,5 V , следва изключване на защитата , следва самовъзстановяване на акумулатора , следва повторно включване на защитата , следва ......и това става по-бързо отколкото мога да пиша ! Ако не се удължи изкуствено цикъла нещата ще ги сведете до рязане на кабели с резачките от изнервяне !!!

:partyman: :partyman: :partyman:
hidrazin - майстор
tzetz009 написа:
...Тая интегралка L200 съвсем изобщо не се среща при мен ....
Съжалявам но не си фактор че да се среща при теб. :-D
И къде казваш я няма???
ПАНДА
ТМЕ
Или дори тъпия ЕЛИМЕКС ???
Да не говоря за братския китайски народ...
Свери си часовника и върви да си пиеш млякото.... :cool:
:partyman:
P.S. Ся и ако обясниш КЪВ си че да се среща и при теб?
Деца....................

Тема "Въпрос за 12в ups" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: