От мобилни телефони до цифрови камери
hidrazin - майстор
sinfon написа:
Здравей! Мисля, че не си прав. И аз имам право. Не е удачно да се свързват много диоди последователно, а е хубаво да са на групи. Защото се оказва, че при голям брой последователно губиш контрол над ситуацията.
И какъв контрол губиш? Светодиодите в лампи захранени от този тип работят на далеч по-малък ток от максимално допустимия.
Поне така ги правят китайците защото имат проблеми с охлаждането.
Но пък въобще не се интересуват ти какво мислиш. Правят си ламБи по такава схема и те си работят.
Изображение
Това е лапа от типа "царевица" с 98 светодиода последователно!!!
Разбира се че понякога някой диод дава фира и ПРЕКЪСВА. И ламбата вече не ламби ... :-D
Основно прекъсват заради прегряване, евтини диоди последна цедка, липсата на защита от пикове в мрежата (основно) и калпав електролитен кондензатор.
Такава лампа лесно може да се пооправи като и се добави един варистор на входа или трансил плюс свестен електролит.
В този случай и един предпазител на входа заради варистора.
Нооооо... най-добре си е с истински драйвер.
:partyman:
jordanvass - майстор
hidrazin написа:
Такава лампа лесно може да се пооправи като и се добави един варистор на входа или трансил плюс свестен електролит.
В този случай и един предпазител на входа заради варистора.
...и още допълнителни отвори в безцветния похлупак за по-добро охлаждане.
sinfon - специалист
hidrazin написа:
И какъв контрол губиш? Светодиодите в лампи захранени от този тип работят на далеч по-малък ток от максимално допустимия.
Здравей! При неправилно сметната схема може да се окаже, че при падане на мрежовото напрежение в рамките на допустимото от стандарта лампата ще изгасне. Или обратното - да изгори. Сметната схема за стандартно напрежение нищо не значи.
Схемата с гасящи елементи се смята за точно определено входно напрежение и точно определен товар. За съжаление диодите им пада съпротивлението като се нагреят, електролитният кондензатор е с плаващи параметри, а пък входното напрежение - и то така.
Варисторите пък са елементи, които деградират с всяка употреба. Може би с нашето качество на тока, ще бъде залян този, който обслужва рекламациите - с такива.
Именно за това казах, че схемата трябва да се смята с голям мегдан и аванс, да не се обесиш на въжето.
Тук говорим за дълговечност. Ако няма да се захранва лампата с батерийки, по-добре да има схема, която да стабилизира параметрите.
martosound - специалист
hidrazin написа:
Какви са тези резистори по 10W, какви са тези мощни транзистори (че и два на радиатори) какви са тези "защитни" резистори за някакви си пикливи 100-тина светодиода?
За защита от пикове по мрежата се слага МОВ - варистор на входа и башон преди него.
Останалото с гасящия кондензатор си работи приемливо добре.
Ама те хората отдавна са измислили топлата вода.
Например:
http://ww1.microchip.com/downloads/en/D ... hv9925.pdf
http://www.onsemi.com/pub_link/Collater ... 020B-D.PDF
Освен това 100 диода от предполагаемия модел струват няма и 2-3 лева.
А предполагаемия модел е 5-милиметрови светодиоди. Та те направо си прекъсват.
А тоя сценарий с примката, прегряването ... са само в нечии сънища.
:partyman:
P.S.Така става когато се правят схемки с компютърни програмки без да се имат необходимите знания.
И като няма практика...
И thebugger-е , стига с тая глупава схема.
Подкрепям на 100 процента всичко казано!!!

thebugger, sinfon, дайте нещо което сте направили конкретно, работи и е изпитано във времето!!! Нали форума се казва НАПРАВИ САМ , а не ФИЛОСОФСТВАЙ САМ
nikolovvd - майстор
hidrazin написа:
Поне така ги правят китайците защото имат проблеми с охлаждането.
Но пък въобще не се интересуват ти какво мислиш. Правят си ламБи по такава схема и те си работят.
Тъкмо щях да постна същата схема от разглобена китайска лаБа.
Разглобена е защото свети по-слабо от 10-12W крушка на V-TAK и ще монтирам драйвер. Днес или утре трябва да пристигнат плочите от алуминий за LED от 1W. Диодите вече пристигнаха.
Това е драйвера.

Прикачен файл

LED-driver-20V-92V-280mAh_LRG.jpg
LED-driver-20V-92V-280mAh_LRG.jpg (23.51 KиБ) Видяна 3070 пъти

Прикачен файл

Л1.jpg
Л1.jpg (28.15 KиБ) Видяна 3075 пъти

Прикачен файл

Л2.jpg
Л2.jpg (37.15 KиБ) Видяна 3075 пъти
Последна промяна от nikolovvd на пон дек 12, 2016 11:05 am, променено общо 1 път.
hidrazin - майстор
sinfon написа:
При неправилно сметната схема може да се окаже, че при падане на мрежовото напрежение в рамките на допустимото от стандарта лампата ще изгасне. Или обратното - да изгори.

Варисторите пък са елементи, които деградират с всяка употреба. Може би с нашето качество на тока, ще бъде залян този, който обслужва рекламациите - с такива.
Когато такава ламБа угасне от падане на мрежовото напрежение, ела и ми се обади да видя това чудо!
Те дори и такива LED ламБи тръгват да светят от утечка в ключа или ако имаш глимка в него, пък какво остава от спад с 10% на мрежовото.
Мога да ти гарантирам че едва ли ще намериш разлика в светлината при захранващо напрежение 207V и при захранващо напрежение 253V - колкото е допустимия толеранс.
Е, ще усетиш някаква разлика ама ако гледаш специално и цъкаш от едното на другото напрежение.

За варисторите - какво са ви учили в училище???
Я вземи си отвори захранването на компютъра, на лаптопа, зарядните за телефони и фотоапарати, захранването на телевизора ... навсякъде има варистори за защита!!!
Дори и в разклонители със защита (ако са читави де) има варистори.
Ти колко деградирали варистора си виждал а?
Щото аз на работата имам работещи(включени) няколко хиляди. За 5 години имам 4 деградирали от мълния.
:partyman:
P.S. Деца, какво да ги правиш?
thebugger - специалист
Човек ти сам ми постваш интегрални схеми на опорни източници на ток, за какво ми говориш? Още повече варисторът също изпълнява подобна роля, противодейства на прекомерни консумации на ток. През цялото време ми спориш за едно и също нещо и в същото време постваш същите мерки за сигурност? Ето една от причините, поради която светодиоди изгарят на късо съединение (за англоговорящи) https://en.m.wikipedia.org/wiki/Whisker_(metallurgy)
Правете каквото искате, аз лично последователна верига от светодиоди, без защита няма да пусна.

П.С. Виж, няма нищо лошо във старомодния начин на изчисление на разни неща, често ползвам аналитично изчисляване, особено напоследък, покрай ламповите проекти които правя, но във тази програма за симулация съм се убедил на 100% в точността и. Гаранция ти давам, че при построяването на схемата, напреженията които излизат в програмката ще са в граници ±10% и то най вече заради нестабилността на мрежовото напрежение. Това, че си решил да се заяждаш (както винаги), не значи че трябва да ти обръщам значително внимание. На няколко пъти обосновах защо избрах това схематично решение и защо е най добро, а ти освен необосновано отхвърляне, подкрепено от...всъщност нищо съществено и доказано, нищо друго не неправи. Нямам време да четкам егото на някои хора ;)

П.П.С. Не ми цитирай aliexpress, постоянно пазарувам от там. Говориме за българският пазар.
Последна промяна от thebugger на пон дек 12, 2016 2:01 pm, променено общо 1 път.
thebugger - специалист
http://everycircuit.com/circuit/4851680378355712
Заповядай, прегледай я, изчисли я аналитично и ми върни резултат ;)
hidrazin - майстор
Гледай сега, не аз повдигнах тема от преди два месеца за която питащия вероятно вече забравил за да си чеша егото.
И какво значение от къде ще ги взема тези ламБи за по-малко от 2 кинта?
Въпроса е че ще ги взема и всеки друг може да ги вземе за толкова че и за по-малко.
Толкоз относно разбиранията ти за цена.
И не, не споря за едно и също. Ако внимателно си прочел - пиша че е по-добре с драйвер отколкото с гасящ кондензатор.
Но също така и казвам че няма проблем да работи и с простата схема особено за такива непретенциозни изпълнения.
100 - червени диода дето сигурно ще изобразяват нещо - я символ, а текст ...
Боли го някой колко силно ще светят или дали ще си менят яркостта при промяна на мрежовото.
Нищо няма да ти изчислявам - ти си го смятал. Грабвай поялника и го реализирай. После ни го покажи.
:partyman:
thebugger - специалист
Драйверът за който говориш е всъщност точно опорен източник на ток. Ако му разгледаш примерната схема, ще видиш че пак се нуждае от някакъв вид токоизправител и пак няма галванично разделяне. В общи линии схемата е опасна по който и начин да го направиш и крайният резултат е почти еднакъв. Разликата е че драйверът за който говориш работи на 120V диференциално напрежение, а дискретен източник на ток, ще работи на диференциално напрежение равно на Vceo на транзистора, който може да е и за 1000V. Най добре е с разделителен траф да го направи, един прост грец и филтриране и някакъв вид източник на постоянен ток (дали интегрален или дискретен няма особено значение) и да е спокоен, че няма нито да го друсне ток, нито да му изгори всичко при някой пик на мрежовото напрежение или верижна повреда.

Тема "Схема - светодиоди - 220в?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: