• 1
  • 2
От мобилни телефони до цифрови камери
Малкия - специалист
Здравейте. Разполагам с външно тяло на климатик General, което бих искал да го направя на термопомпа за подгряване на вода. С фреоновата част мисля, че ще се справя, но имам проблем с електрониката. Имам само външното тяло, електроникава във вътрешното тяло я нямам. Когато го взех климатика се надявах тъй като е стар и е конвекционален да не му е особено сложна платката, но уви...за мен е сложна. Надявам се вие да помогнете.
Климатика е модел AOG25RZAL. Надявам се да се вижда достатъчно ясно от схемите които успях да намеря. Втората схема е схемата на самата платка. Има ли как да се излъже, че е вързана към вътрешното тяло и да тръгне климатика да работи.

Прикачен файл

shema2.png

Прикачен файл

shema1.png
MamaMy - майстор
То има как да се пусне, но няма какво да го управлява. Вън са само моторите и датчиците. Акъла му е вътре. Щом не разбираш от електроника не се хващай. Все едно да се пробваш за хирург, но да разбираш само от канализации. :-D
Малкия - специалист
Ами би трябвало във външното тяло да е заключено управлението на дефроста и на вентилатора, както и защитите. За мен тези неща са важните, урапвлението кога да се пуска ще бъде спрямо температурата на водата.
hidrazin - майстор
Имаш ли схемата на вътрешното тяло? Дай да видя какво се подава на извод 1 на терминала на външното тяло.
Двата оптрона в интегралката IC2 - горния би трябвало да отчита дали е подадено захранване.
Долния (или по-скоро средния) би трябвало да стартира външното тяло при сигнал на извод 1 на външното тяло.
:partyman:
Малкия - специалист
Имам я схемата, но ми дава ерор, че е твърде голяма.... :sad:
Успях да я намала, но май нищо не се вижда

Топва е линк към пдф файла на който са схемите

http://www.airclim.com.ua/userfiles/fil ... .compr.pdf

Вътрешното тяло е arg25rla

Прикачен файл

shema3.png
hidrazin - майстор
Кофти работа. Оказва се че двете тела си говорят по терминал 1 - червения.
Има процесори и във вътрешното и във външното тяло и те си обменят информация.
Иначе да, не е инверторен но разликата между този и един инвертор е само това че тук мотора си е обикновен монофазен и не се управлява плавно.
Та ако го захраниш най-вероятно само ще завърти вентилатора, ще си потърси вътрешното тяло и като не го намери ще спре.
Ако въобще стартира де.
А какво означава това?
се надявах тъй като е стар и е конвекционален да не му е особено сложна платката
Конвенционалните сплит системи нямат никаква електроника във външното тяло. Поне най-евтините.
Във външното тяло са само компресора, вентилатора и един датчик за температура.
Даже някои съвсем евтини модели даже нямат и никакъв датчик във външното тяло - май бяха някакви Мидеи.
Дефроста го правят по много тъп начин - програмно. Хич не ги интересува дали е обледено външното тяло.
Просто му е зададено на колко време и за колко да пуска дефрост, но това е зададено във проца на вътрешното тяло..
И за какви защити говориш във външното тяло?
На това твоето тяло има стандартна защита за претоварване монтирана в компресора. Също както и в другите компресори.
:partyman:
Малкия - специалист
Със сигурност има защита по висока температура на фреона , би трябвало и за ниска , вероятно и други. Дефроста също е по датчиците. Да разбирам, че без вътрешната платка не може да се подкара да работи?
hidrazin - майстор
Малкия написа:
Със сигурност има защита по висока температура на фреона , би трябвало и за ниска , вероятно и други. Дефроста също е по датчиците. Да разбирам, че без вътрешната платка не може да се подкара да работи?
Я сега отвори pdf-а и разгледай схемата на другия модел външно тяло AOG25AZAL.
То няма никакви датчици освен защитите в компресорите.
Има и един термостат дето в зависимост от температурата сменя оборотите на перката от ниски на високи или обратното.
Вентилатора работи заедно с компресора.
Вярно че другия модел е само за охлаждане (няма четирипътник) но все пак няма никакви датчици за темп. на фреона във външното тяло или някакви за защита на компресора освен тази монтирана в него.
И не, няма да можеш да стартираш електрониката на външното без вътрешното.
Изхвърляш електрониката и си ползваш компресор, вентилатор и четирипътника.
Прикачен файл:
AOG25AZAL.jpg
AOG25AZAL.jpg (109.06 KиБ) Видяна 3864 пъти
2v6 - майстор
Малкия написа:
Здравейте. Разполагам с външно тяло на климатик General, което бих искал да го направя на термопомпа за подгряване на вода. С фреоновата част мисля, че ще се справя, но имам проблем с електрониката. Имам само външното тяло, електроникава във вътрешното тяло я нямам. Когато го взех климатика се надявах тъй като е стар и е конвекционален да не му е особено сложна платката, но уви...за мен е сложна. Надявам се вие да помогнете.
Климатика е модел AOG25RZAL. Надявам се да се вижда достатъчно ясно от схемите които успях да намеря. Втората схема е схемата на самата платка. Има ли как да се излъже, че е вързана към вътрешното тяло и да тръгне климатика да работи.
Свързваш нула на клема "N" и фаза на "L".

След това подаваш 5V на клема "1". Примерно USB зарядно за телефон свързваш минуса към клема "2" и плюса към клема "1".
Изчакваш 5-10 минути, ако нищо не стане мериш какво става с напрежението на кондензатор C11:
Прикачен файл:
Untitled.png
Untitled.png (18.62 KиБ) Видяна 3852 пъти
Малкия - специалист
Ясно е, че без електрониката мога да си ползвам компресора, вентилатора и четирипътния, но ми се искаше ако може да се направи да си работи с платката, най-вече заради дефроста.

2v6, ok ще пробвам като намера време.
  • 1
  • 2

Тема "Външно тяло на климатик" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: