• 1
  • 2
От мобилни телефони до цифрови камери
gogo7777 - майстор
Гледайки тая втората схема, която съм предложил, ми навява няколко въпроса. Ще ми бъде интересно някой по-разбиращ да ги коментира.

1. Резистора R1 защо е с такава мощност....какъв пад на напрежение се очаква да има върху него?
2. Ако се свързват паралелно повече транзистора с цел повишаване на консумацията, нали трябва на всеки да има последователно свързан към емитера /или колектора/ нискоомен резистор. Та може ли тези резистори да се спестят ако на изхода имаме амперметър. Т.е. шунта му ще свърши ли работата ра резисторите?
3. С промяна стойноста на R4 ще се променя ли и диапазона на регулиране в изхода?
petromaniq - специалист
Схемата е твърде "измислена". За къв е този танталов кондензатор? Да има малка утеча към минуса...
jordanvass - майстор
gogo7777 написа:
2. Ако се свързват паралелно повече транзистора с цел повишаване на консумацията, нали трябва на всеки да има последователно свързан към емитера /или колектора/ нискоомен резистор. Та може ли тези резистори да се спестят ако на изхода имаме амперметър. Т.е. шунта му ще свърши ли работата ра резисторите?
Когато свързваш в паралел няколко транзистора за по-голям ток, се слагат резистори във всеки емитер (не в колекторите!). Целта на тези резистори е да изравнят токовете през всички транзистори, за да се натоварват равномерно. Резисторът въвежда отрицателна обратна връзка по ток. Ако по някаква причина токът през някой транзистор се повиши, то се повишава пропорционално и напрежението върху емитерния му резистор и това води до леко запушване на транзистора, от което токът пък спада. И така се получава баланс. Затова трябва всеки емитер да си има собствен резистор, разчетен така, че при номинален ток напрежението върху него да е от порядъка на няколко десети от волта. Няма как да минеш само с един общ резистор или шунт на амперметър. Трябва да си има на всеки транзистор по един.
gogo7777 - майстор
Благодаря. Така обяснено схванах добре. :supz:
  • 1
  • 2

Тема "Схема с LM 317" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: