От мобилни телефони до цифрови камери
netrica - помощник
Здравейте отново,
имам следния казус: форд фокус мк1 с мултиволан управление, което би могло да се поправи като му се подменят резисторите за да изпраща коректни сигнали към CD Kenwood KMM-122y, който е с 1 жица за управление - бяло/синя.
За целта обаче трябва да намеря точните съпротивления за смяна на съответните опции. Как да стане обърнах интернет и никъде не намирам. Само за Пионер и Сони намира. А те пък от своя страна са с 3,5мм жак. Чудя се как да процедирам? Има контролери, но са прекалено скъпи за тази опция.
plamen6703 - майстор
netrica написа:
Здравейте отново,
имам следния казус: форд фокус мк1 с мултиволан управление, което би могло да се поправи като му се подменят резисторите за да изпраща коректни сигнали към CD Kenwood KMM-122y, който е с 1 жица за управление - бяло/синя.
За целта обаче трябва да намеря точните съпротивления за смяна на съответните опции. Как да стане обърнах интернет и никъде не намирам. Само за Пионер и Сони намира. А те пък от своя страна са с 3,5мм жак. Чудя се как да процедирам? Има контролери, но са прекалено скъпи за тази опция.
Купи си един адаптер за целта и ако можеш си го монтирай сам, ако не можеш се огледай и разпитай къде може да ти го монтират.
netrica - помощник
колега, нали това умувам...70 лева за да ми работят 5 бутона? ... малко нечовешко ми звучи.
plamen6703 - майстор
netrica написа:
колега, нали това умувам...70 лева за да ми работят 5 бутона? ... малко нечовешко ми звучи.
Кеф цена няма :) Другият вариант е със смяна на резистори /уйдурдисване/ и има положение, в което освен да не успееш да направиш нищо, да си вкараш и някой "автогол" и после да има въпроси какво стана та не стана.
Платката и мястото са такива, че ще трябва да се запояват smd резистори, да се опроводява, да се махнат някои елементи от платката... Ако не си се занимавал с такава работа и не се справяш добре с поялника, ще има повредени писти по платката и излишни неприятности. Така мисля аз, а ти си този, който решава какво да прави.
Може пък по трудният начин да се убедиш, че направи си сам не винаги е най-евтиният вариант :)
Желая ти успех!
netrica - помощник
Електротехник съм, толкова от резистори разбирам, знам как да го направя, но не знам точните стойности. За някой от СД-тата примерно на сони и пайънер които са с 3,5 жак е показано как и има стойностите на резисторите. Джойстика е с 2проводна система - тоест може би по червения отива 12 волта, а по черния се връща към този кабел жълт/син който е за remote на kenwood. Според зависи какъв ток се върне по черния кабел може би системата преценява какво да направи. Но не знам стойностите на резисторите в ом/килоом за тия модели.. това ми беше и питането като цяло. Не знам то че кефа цена няма, така е, но 70 лева :( Тая кола златна :D
nikolovvd - майстор
Можеш да посетиш някоя морга, където продават II-ра употреба части и да питаш дали имат такъв модул. Ако си носиш мултимер и телефона ти има хубава камера, може да свършиш работа без да дадеш и стотинка.
Другият вариант, който ми дойде на ум е от едни други изделия, които подават информация за натиснат бутон, по подобен начин. Та идеята ми е такава. От стабилизиран изправител през съпротивление 10 килоома (виж как е при другите) с подаването на различни напрежения през 0.5V може да налучкаш управляващите напрежения.
На практика жиците трябва да се 3, но масата се взема от самия волан, а +12V си ги има, ако имаш подсветка във волана.
Във форума на Форд http://clubford.org/forum/index.php пита ли.
netrica - помощник
Благодаря за отговорите, към момента се опитвам да намеря как действат точно сд-тата с 1 кабел за управление. За жака е по-лесно - единия кабел на ляв канал другия на маса и си ти, но с 1 жица които са... взима се от масата ли .. накрая ще си купя и това, но просто ми е интересен принципа, а ако успея да мина метъра... все пак съм българин :lol:

Тема "мултиволан контрол фабричен към афтърмаркет СД" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: