• 1
  • 2
От мобилни телефони до цифрови камери
Здравейте,
Изгоря ми зарядното на винтоверта.
Тъй като, изгорелият резистор не може да се индентифицира нито по цветен код, нито чрез замерване , моля помогнете ми да го изчисля.
Резисторът на единия светодиод, също не се чете. Необходимата информация е на скицата.
Благодаря![[img]
Прикачен файл:
shema zarjadno vintovert.png
shema zarjadno vintovert.png (25.36 KиБ) Видяна 2160 пъти
kosata - специалист
R2 ограничава зарядния ток за батериите и при 120мА е 10 ома.Обаче ако се занимаваш с електроника ти предлагам да си реализираш схема за зареждане на батериите с ограничаване на тока и стабилизация на напрежението ,която да вградиш в самото зарядно.Така ще избегнеш презареждане на батериите и ще им удължиш живота!
R3 се подбира опитно за необходимото напрежение на изхода
При достигане на пълен заряд на батериите светодиодът изгасва а токът през R1 пада почти до нула.Схемата съм я реализирал във захранването на винтоверта ми от доста време и работи !
п.п. R2 трябва да е поне 1W

Прикачен файл

lm.png
схемата
lm.png (20.21 KиБ) Видяна 2153 пъти
Благодаря за бързият отговор!
Поздрави!
Здравейте пак kosata,
Стойностите на R2 и R3 за моята или вашата схема са?
Още един въпрос: При вашата схема има линужда от радиатори за LM 317?

Благодаря!
hidrazin - майстор
Няма смисъл да си оправяш зарядното докато не смениш батерията на винтоверта.
В над 90% от случаите изгарянето на този резистор в тези "зарядни" се дължи на заминала си батерия.
:partyman:
kosata - специалист
stereolizard написа:
Здравейте пак kosata,
Стойностите на R2 и R3 за моята или вашата схема са?
Още един въпрос: При вашата схема има линужда от радиатори за LM 317?

Благодаря!
И при твоята и при моята схема R2 е 10 Ома , за да ограничава зарядния ток на 120 мА
А иначе Hidrazin e прав ,оправи си батериите и тогава!Както казах по горе R3 се подбира според изходното напрежение.
п.п. R3 на твоята схема е ограничаващ тока на светодиода, ако е и двата диода са ти еднакви ,то и R3 e 9.1кОма
Благодаря, hidrozin и kosata!
Простотията стана /чак до разтапяне и полузапалване/ , след като смених батерията във винтоверта с нова. Бях разменил полюсите от батерията вградена в машината към зарядното. Не се работи изморен, изнервен и на две бири. Това е.
sstefanov - майстор
R3 би трябвало да е около 100 ома. С 9.1к диодът няма да светне забележимо.

За колко време зареждаше батерията това зарядно?
Вместо R3 мога да сложа един тример и да намеря съпротивлението опитно. Това не би трябвало да е проблем. По скоро се чудя дали , ако правя схемата на kosata да сложа малки радиатори на LM 317 доколкото има място в кутията. Относно времето за зареждане , никога не съм го засичал. Когато "умре" винтоверта му зареждам батерията за една нощ и това е. Доколкото знам се зарежда с ток една десета от капацитета на акумулатора за десет часа. Или това май беше за оловните акумулатори. Трябва да се чете. Между другото батерийният пакет е подменен с цял акумулатор, който се побра в кутията. Не знам ,как се води ? Черен на цвят, с форма на правоъгален парелепипед, използват ги например в СОТ централите.
Поздрави!
sstefanov - майстор
Трябва ти доста мощен тример. И знаеш ли колко трябва да е тока?
Една снимка замества стотици думи...
  • 1
  • 2

Тема "Помощ за изчисляване на резистори" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: