От мобилни телефони до цифрови камери
jordanvass - майстор
Извод 3 на 555 го свързваш ПРЕЗ РЕЗИСТОР 470 ома към извод 1 на MOC3041 (онова Vcc и резисторът Rin към MOC3041 не ти трябват въобще). Извод 2 на MOC3041 го свързваш на маса. Туй-то.
GKovachev90 - специалист
jordanvass написа:
Извод 3 на 555 го свързваш ПРЕЗ РЕЗИСТОР 470 ома към извод 1 на MOC3041 (онова Vcc и резисторът Rin към MOC3041 не ти трябват въобще). Извод 2 на MOC3041 го свързваш на маса. Туй-то.
Разбрах те. Симистора какъв трябва да бъде? И на изхода на мястото на Load свързвам първичната намотка на трафа? А Hot трябва да е фазата ли? Neutral към нулта? Много въпроси, не искам да има пушеци и искри :-D :-D :-D
jordanvass - майстор
Да, правилно си се ориентирал за силовата верига, така се свързва. Обаче с избора на симистор ще видиш бая зор. Токът е много голям, минимум 20А, а може да скочи и до 30. Хубаво е да имаш запас по ток поне двойно, тоест симистор за поне 50-60А. Освен това и напреженията с този силно индуктивен товар ще са доста коварни. Добре, че поне този MOC3041 има схема за следене на пресичането на нулата и ще пали симистора в началото на синусоидата. Иначе преходните процеси биха били критични за ключа. Ами не бих се ангажирал да ти препоръчам симистор. Огледай нещо от рода на BTA41-600B. Той е 40А, 600V, но може да дойде малко слабичък.
maddoktor - специалист
аз сега ще тествам една схема - ако се получи ще споделя - ще се ползва за точкова заварка както на пластина за батерия - така и за други дейностти
GKovachev90 - специалист
maddoktor написа:
аз сега ще тествам една схема - ако се получи ще споделя - ще се ползва за точкова заварка както на пластина за батерия - така и за други дейностти
Точно такова правя и аз. Схемата по-горе която съм я качил работи супер. Само съм сменил един резистор и кондензатор. Ако те интересува ще споделя.
Валериус - специалист
Ако все още не си си направил реле за време, ето ти едно готово решение от Викиват. Аз ги ползвам редовни и са сравнително точни и надеждни. https://vikiwat.com/analogovo-rele-za-v ... c-2no.html
GKovachev90 - специалист
Валериус написа:
Ако все още не си си направил реле за време, ето ти едно готово решение от Викиват. Аз ги ползвам редовни и са сравнително точни и надеждни. https://vikiwat.com/analogovo-rele-za-v ... c-2no.html
Балгодаря ти за предложението, но реле за време сглобих с таймер 555.
В крайна сметка се отказах от симисторите и поръчах едно SSR реле 40А. Остана само да сглобя кутията и да напъхам всичко вътре. Но от тук идва въпроса от какво да сглобя кутия или каква готова мога да използвам?
maddoktor - специалист
Тества ли схемата както е така събрана без кутия - дали крайният резултат ти харесва ?
И ако трябва нещо да се промени да може при работеща схема да можеш да сглобиш кутия .
Има доста кутии - както нови из магазините - така и на някой вторични суровини - понякога има много ценни неща.
Аз за 7 лв ( 3лв кутия + 4лв платка ) на UPS - метална и голяма - Казаха ми че имало електроника и щяло да е скъпо - а после цената :)
В него има големи радиатори , много ултра бързи диоди , две метални кутии ( филтри за мрежовото напрежение с кондензатори и индуктивност ) и така нататък и така нататък. Само дето са изкъртили големият феритен трансформатор . ( което е жалко )
Така че забрави за лоши приказки и виж какви полезни неща ще намериш .
GKovachev90 - специалист
maddoktor написа:
Тества ли схемата както е така събрана без кутия - дали крайният резултат ти харесва ?
И ако трябва нещо да се промени да може при работеща схема да можеш да сглобиш кутия .
Има доста кутии - както нови из магазините - така и на някой вторични суровини - понякога има много ценни неща.
Аз за 7 лв ( 3лв кутия + 4лв платка ) на UPS - метална и голяма - Казаха ми че имало електроника и щяло да е скъпо - а после цената :)
В него има големи радиатори , много ултра бързи диоди , две метални кутии ( филтри за мрежовото напрежение с кондензатори и индуктивност ) и така нататък и така нататък. Само дето са изкъртили големият феритен трансформатор . ( което е жалко )
Така че забрави за лоши приказки и виж какви полезни неща ще намериш .
Не съм я тествал още. Чакам да дойде релето от китайците. Ще я тествам без релето и ще видя как ще е . Относно кутията и аз мислех от ups и ще стане добре.

Тема "Реле за време?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: