От мобилни телефони до цифрови камери
maddoktor - специалист
Здравейте
След успешната помощ указана от колегите - за която съм много благодарен , реших да попитам и за друга помощ :)

Помолиха ме за схема с която да контролират трифазен асинхронен електродвигател
След много търсене на схема която не използва микроконтролер .
Попаднах на тази :
http://www.irls.narod.ru/bp/pn16.htm
От описанието и от схемата - би трябвало да работи :)

Ако пък някой от вас има работеща схема ще съм благодарен .

Ако бе универсален или четков ( новите перални ) имам 3 различни такива които работят супер .
1: чип U2008B - супер работи
2: С 1 тиристор - и при натоварване с дрелка - повишава оборотите ( напрежение ) после ако не се товари се нормализира
3: с 2 тиристора които се контролират с 2 групи Транзистора ( схема наподобяваща мултивибратор ) също бачка страхотно -> контролира перфектно двигател-турбина на климатик .

Но тези асинхронни се контролират различно и се налага друга схема от тези 3 описани :)
hidrazin - майстор
maddoktor написа:
Помолиха ме за схема с която да контролират трифазен асинхронен електродвигател
Тоя дето те е помолил да върви и да си купи един честотен инвертор с необходимата мощност.
Маймуните не се ловят с трици...
:partyman:
maddoktor - специалист
От отговора ти разбирам че няма да стане тази схема :)

Имам радио управляем самолет с безчетков мотор .
Той е с 3 кабела и ако сменя 2 - сменям посоката .

Замервал съм изходите му - спрямо Общата маса на батерията 2 клетки liPo
При ниски обороти - има ниско напрежение и ниска честота . След като развъртя мотора на високи обороти - едновременно вдига напрежение и честотата към мотора .

Знам че вътре има 6 транзистора - които са свързани към батерията . Ако ги премахна и на тяхно място използвам високо-волтови транзистори свързани към изправено мрежово напрежение ?

Или пак няма да се получи - защото асинхронният мотор при ниски напрежения спира да върти ?
hidrazin - майстор
Кое не разбра от това за триците и маймуните? :?
:partyman:
maddoktor - специалист
hidrazin написа:
Кое не разбра от това за триците и маймуните? :?
:partyman:
Обикновено тази фраза се казва - че се иска нещо - за без пари :)
НО може и да съм в грешка с разбирането на твоят отговор
plamen6703 - майстор
maddoktor написа:
От отговора ти разбирам че няма да стане тази схема :)

Имам радио управляем самолет с безчетков мотор .
Той е с 3 кабела и ако сменя 2 - сменям посоката .

Замервал съм изходите му - спрямо Общата маса на батерията 2 клетки liPo
При ниски обороти - има ниско напрежение и ниска честота . След като развъртя мотора на високи обороти - едновременно вдига напрежение и честотата към мотора .

Знам че вътре има 6 транзистора - които са свързани към батерията . Ако ги премахна и на тяхно място използвам високо-волтови транзистори свързани към изправено мрежово напрежение ?

Или пак няма да се получи - защото асинхронният мотор при ниски напрежения спира да върти ?
Схващането се оказва, че не е в списъка с добрите ти качества :wink: Трябва ти честотен регулатор или смяна на електромотора с друг тип електромотор. Да не те излъже някой да си купиш фазов регулатор, че може да останеш с нещо, което мирише на прегоряло :-D
Ако пак не си схванал, проблема е изцяло в твоят телевизор :wink: Желая ти успех!
maddoktor - специалист
plamen6703 написа:
maddoktor написа:
От отговора ти разбирам че няма да стане тази схема :)

Имам радио управляем самолет с безчетков мотор .
Той е с 3 кабела и ако сменя 2 - сменям посоката .

Замервал съм изходите му - спрямо Общата маса на батерията 2 клетки liPo
При ниски обороти - има ниско напрежение и ниска честота . След като развъртя мотора на високи обороти - едновременно вдига напрежение и честотата към мотора .

Знам че вътре има 6 транзистора - които са свързани към батерията . Ако ги премахна и на тяхно място използвам високо-волтови транзистори свързани към изправено мрежово напрежение ?

Или пак няма да се получи - защото асинхронният мотор при ниски напрежения спира да върти ?
Схващането се оказва, че не е в списъка с добрите ти качества :wink: Трябва ти честотен регулатор или смяна на електромотора с друг тип електромотор. Да не те излъже някой да си купиш фазов регулатор, че може да останеш с нещо, което мирише на прегоряло :-D
Ако пак не си схванал, проблема е изцяло в твоят телевизор :wink: Желая ти успех!
Мисля че тук не е мястото за заяждане и подигравки . Както сам се досещаш - и ти си бил като хората които ти ги определяш като ГЛУПАВИ .
plamen6703 - майстор
Преписваш ми дума, която не съм употребил спрямо теб и избягвам да я употребявам... ако искаш да не си голословен само покажи къде съм те квалифицирал по такъв начин.
Иначе заяждане няма... в тази връзка се сетих за един виц...една бабичка отишла на лекар и лекарят и забранил да яде пилешко месо... излязла бабичката, но нещо все я чоплело вътрешно и си казала...хубаво доктора ми каза да не ям пилешко, но я да се върна да го попитам дали може да ям петлешко :-D
Нещо като твоята работа с електромотора, но това не те прави глупав :-D
Hoвoceлckи - майстор
Не разбирам защо е този сарказъм :| Човекът пита. С много по-малко думи можеше да му кажеш, че не става, защото има специфични обратни връзки свързани с мощността на двигателя. Много се съмнявам, че ти самият си наясно ... ма карай. Изпъкна ... в собствените си очи :wink: До колкото знам lov се занимава и поназнайва доста неща по темата, но не вярвам да ти каже ей така, че "схващането не ти е най-добрата страна" (вместо директното - че си прост, щото не си съвсем навътре с честотните регулатори :) ).
go_gata - помощник
Не можеш да си сигурен с какво е навътре и с какво не. Бях клиент на сервиза му и да ти кажа, че доста е навътре в сферата на електрониката и такива като теб дървени философи може да му лапат само пушека :lol:

Тема "Схема за управление скоростта на въртене на трифазен асинхронен електродвигател" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: