От мобилни телефони до цифрови камери
GKovachev90 - специалист
Здравейте колеги. Търся някоя изпитана схема на импулсно захранване от 220VAC на 35-38VDC 10А. Ако е двуполярно още по добре. Идеята е да се използва за лабораторно захранване. Всякъкви идеи и съвети ще са от полза и добре дошли :-D :-D :-D
torbalan - Дървен философ
Обичаш да човъркаш платки или смяташ, че ще е по-евтино от готово?
GKovachev90 - специалист
torbalan написа:
Обичаш да човъркаш платки или смяташ, че ще е по-евтино от готово?
Хаха обичам да човъркам. Предполага се, че няма да е по-евтино
jordanvass - майстор
Не се обиждай, но сигурен ли си, че ще можеш да оживиш 400 вата импулсно захранване и то за лабораторни цели, което включва регулировки по ток и напрежение и куп защити? Ако имаше достатъчно опит в това, едва ли щеше да питаш за схема, щеше да си виждал десетки. И как си го представяш двуполярно това лабораторно захранване? След мрежовия изправител и филтър двата канала ще са съвсем отделни. Ще имат само обща маса. На практика това са си две съвсем отделни захранвания. Правиш 2 еднакви и готово. Друг начин няма. Защо търсиш въобще схема на двуполярно?
plamen6703 - майстор
GKovachev90 написа:
Хаха обичам да човъркам. Предполага се, че няма да е по-евтино
Трябва ти нещо такова http://www.stbbg.com//?page_id=21&record_id=6644
... друго място за подобни захранвания е "OLX".
Последна промяна от plamen6703 на вт апр 25, 2017 9:09 am, променено общо 1 път.
GKovachev90 - специалист
Колега, линка не работи.
Относно другия колега. Не се обиждам. Сега тепърва навлизам в електрониката. Грешката е моя относно двуполярното. Мисълта ми беше двуканално. Не съм сигурен дали ще се справя, но нали трябва да се започне все от някъде. Правил съм няколко неща по схеми и в 95% от случаите ги подкарвам без проблем. За това искам да пробвам с едно импулсно да видя какво ще стане. Иначе преди няколко седмици си купих траф за лабораторното, но сега го обмислям с импулсно.
plamen6703 - майстор
Линка вече работи, опитай първо да се справиш с трансформаторното захранване, след него импулсното...стъпка по стъпка :)
kosata - специалист
Не се занимавай с импулсни захранвания ,особенно двуполярни!Направи си линейно и ще си спестиш куп неприятности.Мога да ти предложа като за начало схемата на Млад Конструктор ,има я на сайта им и работи много добре,едното ми захранване е такова и съм доволен вече доста години! Но в мрежата има много други предложения за лабораторни захранвания с регулиране на ток и напрежения,......Успех!!
jordanvass - майстор
Ако до сега не си правил импулсно захранване, започни с нещо по-просто. Ето ти една изпитана многократно схема. По-долу в текста ще видиш и линк към форум, в който на над 150 страници има дискусия по тази схема. Обяснено е изключително детайлно кое как се прави - и на теория, и на практика. Има безценни съвети по изработката, оживяването и оптимизирането. Схемата не е регулатор, не се контролира изходното напрежение, но това лесно се преправя, като посъбереш малко опит. Ще прочетеш и за това.
http://elektron.ucoz.ru/publ/1-1-0-1
Платката, която предлага авторът, не струва. Аз си играх да правя нова. Мисля, че е значително по-добра, но е съобразена с мои специфични изисквания за размери на елементи и радиатори. Ако проявиш интерес, мога да ти пратя файловете да си поиграеш.
Та съветът ми е да почнеш с тази схема и постепенно да минеш към по-сложни с регулировки.
Може да помислиш и за преработка на ATX. Ако си поиграеш да пренавиеш изходния траф, можеш да получиш всякакви изходни напрежения.
GKovachev90 - специалист
Много ви благодаря за съветите, който са ценни за мен! Ще сглобя първо лабораторното с трафа. Така и така съм направил платките само трябва да налепя елементите. И след това ще пробвам с темата от линка. Ще пиша за резултатите. Ще пробвам и идеята с ATX.

Тема "Импулсно захранване" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: