От мобилни телефони до цифрови камери
GKovachev90 - специалист
toolegittoquit написа:
Загрей кондензаторите със сешоар и виж дали ще реагира. Провери дали всички резистори около микросхемата са здрави.
Обикновено малките кондензатори са виновни. Докато големите имат чисто филтров характер, малките участват в управлението на сигнални вериги.
Извинявам се за въпроса, но по какъв начин трябва да реагират?
toolegittoquit - майстор
GKovachev90 написа:
Извинявам се за въпроса, но по какъв начин трябва да реагират?
С известно увеличаване на температурата на кондензатора се вдига неговият капацитет и му пада съпротивлението за сметка на живота му. Ако някой кондензатор е умрял, възможно е като се стопли малко, да тръгне захранването.
Не един път ми се е случвало такова нещо, за това първото, което правя като видя импулсно захранване е да му обиколя кондензаторите с малко топъл въздух(не прекалено) и да видя как ще реагира.
В 40-50% от случаите захранването пали.
В тези захранвания най-голямата чума е изсъхнали/деградирали електролити, които имат нисък капацитет и високо съпротивление.
Например при подобно захранване смяна на крайните филтрови електролити вдигна изходното напрежение с близо 1волт.
Провери дали е стабилно захранващото напрежение на SG-то.
GKovachev90 - специалист
Нагрях кондензаторите със сешоара, но ефект няма. Сега съм ги свалил всички електролитни с изключение на тези големите, който са на входа при захранването. Ще ги сменя и ще кажа какъв е резултата. По въпроса с ESR-то. На всички кондензатори, който са на изхода са отбелязани с LOW ESR. Колко трябва да е ESR-то, за да са читави? На някой кондензатори ESR-то е 0.28-0.9 ома. Това нормално ли е? И ако вместо 10V сложа 16V ще е проблем ли?
toolegittoquit - майстор
GKovachev90 написа:
На всички кондензатори, който са на изхода са отбелязани с LOW ESR. Колко трябва да е ESR-то, за да са читави? На някой кондензатори ESR-то е 0.28-0.9 ома. Това нормално ли е? И ако вместо 10V сложа 16V ще е проблем ли?
ESR зависи от типа на кондензатора, капацитета и работното му напрежение. За да разбереш дали е нормално, най-добре да видиш марката и серията му и да потърсиш документацията му.
Не пали с нагрят. Добре. Провери резисторите около интегралата SG.
Не е голям проблем да смениш 10 с 16V. Но ще има малко разминаване в параметрите, което няма да е проблем голям...
Не сменяй на поразия, мери.
Например имах захранване с изгорял резистор, през който се хранеше интегралата за стендбая директно от мрежовото. Съответно няма стендбай и е умряло изцяло.
plamen6703 - майстор
GKovachev90 написа:
Нагрях кондензаторите със сешоара, но ефект няма. Сега съм ги свалил всички електролитни с изключение на тези големите, който са на входа при захранването. Ще ги сменя и ще кажа какъв е резултата. По въпроса с ESR-то. На всички кондензатори, който са на изхода са отбелязани с LOW ESR. Колко трябва да е ESR-то, за да са читави? На някой кондензатори ESR-то е 0.28-0.9 ома. Това нормално ли е? И ако вместо 10V сложа 16V ще е проблем ли?
Не се води по акъла на човек, който е напълно бездарен и разтяга локуми. Не може да ти помогне с нищо освен с празни приказки за греене със сушоар. С какво мериш кондензаторите, имаш ли ESR-метър? Опитай да прочетеш малко повече за кондензаторите, за капацитет и диелектрична проницаемост, видове, свързване, пробивно напрежение, за да знаеш какво правиш и защо го правиш. В момента слагаш каруцата пред коня, опитваш се да ремонтираш модул, но не знаеш точно как са устроени и как функционират отделните електронни компоненти и се водиш по акъла на някакъв елементарен човек, който няма престава от електроника.
toolegittoquit - майстор
plamen6703 написа:
Не може да ти помогне с нищо освен с празни приказки за греене със сушоар.
Ей, неграмотник, пише се сешоар, не сушоар. Сам показваш колко си елементарен.
Едно полезно мнение от теб не сме видели в тоя форум.
Това със СЕШОАРА си има техническа обосновка...
Изображение
plamen6703 - майстор
toolegittoquit написа:
plamen6703 написа:
Не може да ти помогне с нищо освен с празни приказки за греене със сушоар.
Ей, неграмотник, пише се сешоар, не сушоар. Сам показваш колко си елементарен.
Едно полезно мнение от теб не сме видели в тоя форум.
Това със СЕШОАРА си има техническа обосновка...
Изображение
За неграмотни като теб се пише сушоар да им е по-лесно да сгреят за какво става дума. С твоите ръце здрав и корав х.. да хванеш, ще го изсушиш... без сушоар и сешоар :lol: Техническите обосновки ги обяснявай на баба си или на себеподобните си :lol:
toolegittoquit - майстор
plamen6703 написа:
...
Престани да спамиш в темата. Има чисто практически методи, които могат да ти дадат реална възможност за диагностика и лесно решаване на проблем.
plamen6703 - майстор
toolegittoquit написа:
plamen6703 написа:
...
Престани да спамиш в темата. Има чисто практически методи, които могат да ти дадат реална възможност за диагностика и лесно решаване на проблем.
Не ни занимавай с глупостите си. Разбираш от електроника колкото свиня от кладенчова вода!
toolegittoquit - майстор
plamen6703 написа:
Разбираш от електроника колкото свиня от кладенчова вода!
Но поне не съм свиня. Ти можеш ли да се похвалиш с това? Престани да спамиш в темата. Аз искам да помогна, ако мога. А не да водя далавери на ЛС, така че да припечеля. Трагикомично. Толкова си закъсал, че припечелваш във форумите.
Ти като разбираш от електроника, дай конкретен съвет на автора на темата. Ама навярно си един прекалено арогантен Бай Ганьо, който никога няма да предостави безвъзмездна помощ, а само като има келепир се размърдва.
Дано децата ти не са като теб. Иначе е ясно защо България няма да се оправи. И добре за теб, че не се познаваме. На живо не бих ти търпял глупостите. Щеше да имаш нужда от зъболекар след подобни обиди. Ама нали в Интернет всичко е позволено и всеки пикльо става голям мъж, голям профионалист. Жив пример си имаме тук... Тихо ти казах, ако няма да помагаш, престани да спамиш.
Това с топлият въздух е практически съвет. Намирал съм точно определен кондензатор, сменял съм го и е тръгвало устройството. И това много преди да имам стажа, да имам опита или да имам уредите, които имам сега.
Но такива съвети човек като теб няма да даде, защото гледаш само как да прибереш едни пари.

Тема "Ремонт на компютърно захтаанване" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: