От мобилни телефони до цифрови камери
GKovachev90 - специалист
Здравейте колеги. Имам едно компютърно захранване което не работи. И понеже чакам да ми дойдат някой части за другите неща, който съм подхванал, решиг да видя дали ще мога да го оправя. Намерих в интернет една тема за ремонт и започнах по съветите от нея. Шим-а е GD6105DZ и проблема или е в него или е някде покрай него. В началото на захранването при кондензаторите имам около 310V. Транзисторите, кондензаторите, диодите, трансформаторите са здрави. Мерил съм всичко наред. Някъде проблема е около шим-а. Поне до този извод сригнах. Има дежурните 5v на лилавия кабел, но когато свържа зеления кабел към черен(маса) започва едно свистене от някой от трансформаторите. На 1pin спрямо маса наа sg6105 имам 5v, но на 2pin, 3pin и 7pin трябва да имам съответно 3.3v, 5v и 12v, но ги нямам. Знам, че сигурно не си заслужава да се прави, но ми е интрересно да го оправя. Някой някакви идеи къде да търся? На 17pin в даташийта пише in т.е. тук някакво напрежение ли трябва да търся или?
DMN - майстор
GKovachev90 написа:
Транзисторите, кондензаторите, диодите, трансформаторите са здрави.

Сигурен ли си в изправността на тези елементи, които си описал? Би ли споделил по какъв начин и с какви уреди си ги проверил?
GKovachev90 - специалист
Транзисторите и диодите ги проверих с мултицета, а кондензаторите с една машинка, която мери индуктивност, диоди, резистори, , кондензатори и прочие. И с тази машинка после мерих и транзисторите. А трансформаторите с мултицета на скалата за прояерка на диоди.
DMN - майстор
ESR на кондензаторите показва ли ти? На платката ли измерваш всичко, без да ги разпояваш?
Трансформаторите няма как да измериш правилно с мултицет по описания начин, особено ако има окъсяване някъде между намотките.
За шим-а е хубаво осцилоскоп да имаш.
GKovachev90 - специалист
DMN написа:
ESR на кондензаторите показва ли ти? На платката ли измерваш всичко, без да ги разпояваш?
Трансформаторите няма как да измериш правилно с мултицет по описания начин, особено ако има окъсяване някъде между намотките.
За шим-а е хубаво осцилоскоп да имаш.
Това с ESR не съм обърнал внимание. Същност какво означава? Частите ги разпойх преди да ги меря. А за трансформаторите е така съгласен съм. За жалост още нямам осцилоскоп. След няколко месеца ще купувам.
toolegittoquit - майстор
Марка има ли си това захранване? Опиши състава му. Направи няколко снимки.
На пинове 2, 3, 7 няма как да имаш нищо. Те са за обратна връзка от изхода на захранването. Докато не работи захранването, няма и да има напрежения на изхода, освен 5VSB. Аз искам да видя при теб 5VSB е вързано към друга схема за standby или минава през SG-то.
DMN - майстор
GKovachev90 написа:
Това с ESR не съм обърнал внимание. Същност какво означава?
Ами освен капацитет, кондензатора има и още един важен параметър особено при работа на високи честоти, каквито има в импулсните захранвания - да речем 100KHz.
Това е съпротивление, което може да се измерва с ESR-метър. Съпротивлението зависи от честотата и е необходимо да е възможно най-ниско за кондензаторите работещи във вторичната част на импулсните захранвания. Затова там се използват кондензатори с LOW ESR(с ниско такова съпротивление). С течение на времето това съпротивление на кондензаторите се вдига.
GKovachev90 - специалист
Сигурно си има марка това захранване, но му липсва капака :-D утре ще кача снимки и ще опиша съдържанието му. Сега като се замисля в началото на платката при мощните транзистори има още един, който подава напрежение на автогенератора, който захранва шим-а. Утре ще измеря там дали има някакво напрежение.
shadow__01 - майстор
GKovachev90 написа:
Сега като се замисля в началото на платката при мощните транзистори има още един, който подава напрежение на автогенератора, който захранва шим-а. Утре ще измеря там дали има някакво напрежение.
Това е транзистора, който "клати" трафа за дежурните 5V, които написа че имаш.
Начина за ремонт на тези захранвания е следният. Сменяш всички електролитни кондензатори във вторичната част и всички малки транзистори. Пробваш дали ще заработи и ако пак не тръгне почваш да измерваш и сменяш другите елементи които те съмняват. Няма гаранция, че ще тръгне но е възможно.
Аз съм загубил доста часове в опит да съживявам импулсни захранвания от доста видове и съм се отказал от тях.
GKovachev90 - специалист
shadow__01 написа:
GKovachev90 написа:
Сега като се замисля в началото на платката при мощните транзистори има още един, който подава напрежение на автогенератора, който захранва шим-а. Утре ще измеря там дали има някакво напрежение.
Това е транзистора, който "клати" трафа за дежурните 5V, които написа че имаш.
Начина за ремонт на тези захранвания е следният. Сменяш всички електролитни кондензатори във вторичната част и всички малки транзистори. Пробваш дали ще заработи и ако пак не тръгне почваш да измерваш и сменяш другите елементи които те съмняват. Няма гаранция, че ще тръгне но е възможно.
Аз съм загубил доста часове в опит да съживявам импулсни захранвания от доста видове и съм се отказал от тях.
Да четох една твоя тема. Малките транзистори са здрави. Ще проверя пак кондензаторите и ще го сменя.

Тема "Ремонт на компютърно захтаанване" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: