От мобилни телефони до цифрови камери
toolegittoquit - майстор
GKovachev90 написа:
В понеделник или вторник ще взема кондензаторите и ще прегледам резисторите около чипа. Дано да тръгне иначе ще съм малко разочарован. Не, че не съм поръчал още 15бр захранвания, но това е друга тема :-D
Няма смисъл да сменяш наред. Мери. :) Ако имаше кутия и имаше някаква марка, да му извадя схемата, щеше да е хубаво. Сигурен ли си, че не можеш да намериш капака? :)
GKovachev90 - специалист
toolegittoquit написа:
GKovachev90 написа:
В понеделник или вторник ще взема кондензаторите и ще прегледам резисторите около чипа. Дано да тръгне иначе ще съм малко разочарован. Не, че не съм поръчал още 15бр захранвания, но това е друга тема :-D
Няма смисъл да сменяш наред. Мери. :) Ако имаше кутия и имаше някаква марка, да му извадя схемата, щеше да е хубаво. Сигурен ли си, че не можеш да намериш капака? :)
Подариха ми го за части, но ще питам и за капака.
GKovachev90 - специалист
Нека да се върнем отново на ESR :-D Тези кондензатори, който ги свалих си пише low esr. Видях в един форум, че различните производители различно ги маркират. Това така ли е? И като цяло как мога да позная дали един кондензатор е с ниско съпротивление или не?
Копирам написаното от другия форум
"Всеки кондензатор освен капацитет, напрежение, температура има и индекс оказващ неговия тип - Low ESR, Low Impedance, Hi live и.т.н. когато се обвинява кондензатор е добре да се опише подробно, примерно:
1000uF 6.3V 105C TM, 105°C, 8x12mm Fujicon импулсно захранване- филтър.
При Fujicon ТМ означава LOW ESR a TK LOW Impedance & Hi live"
shadow__01 - майстор
GKovachev90 написа:
Тези кондензатори, който ги свалих си пише low esr.
Вътрешното съпротивление се измерва с подходящ уред. Ако нямаш такъв уред (аз още не съм си купил) сменяш кондензатора с нов. Нали не очакваш след години работа да има характеристиките на нов? Аз например като сменям първо само го запоявам без да режа крачетата. Ако "нещото" заработи тогава ги режа. Ако не заработи го разпоявам и връщам стария. Така имам нов кондензатор за следващия проект например.
В твоя случай аз бих ги сменил всичките(макс 2лв. да дадеш) (без първичните филтри, те са по-скъпи).
toolegittoquit - майстор
GKovachev90 написа:
Нека да се върнем отново на ESR :-D Тези кондензатори, който ги свалих си пише low esr. Видях в един форум, че различните производители различно ги маркират. Това така ли е? И като цяло как мога да позная дали един кондензатор е с ниско съпротивление или не?"
Колко точно би трябвало да им е ESR можеш да разбереш само от документацията по серията, написана на корпуса им.
Можеш да познаеш по...серията. Не е задължително да пише LOW ESR. Но в тези захранвания всичко е LOW ESR. :)
GKovachev90 - специалист
Намерих една схема, която съм на 95% сигурен, че е моята.
http://www.smpspowersupply.com/ATX_powe ... ematic.pdf
Пропуснах да кажа, че при свързване на зелен и черен проводник, двата транзистора(2N2222A), който се намират в лявата част на схемата, започват леко по леко да греят.
DMN - майстор
Относно ESR-а, по-напред беше споменал за 0.28-0.9 ома - на мен никак не ми се връзват тези стойности за кондензатори с LOW ESR - високи са тези стойности(което не означава автоматично, че проблема е от там). Колко е капацитета на тези кондензатори, обикновено кондензаторите с по-малък капацитет имат по-високо съпротивление. По принцип ESR-метъра може да го провериш и с обикновен резистор, например 1 ом. ESR-метъра трябва да ти покаже 1 ом. Не знам обаче при твоя уред дали ще стане, защото е комбиниран и разпознава елементите :? .
Затова в началото на темата те попитах как и с какво измерваш - трябва да си сигурен в измерванията, защото ако не ги правиш правилно се заблуждаваш в изправността на елементите.
Необходимо е разбира се да имаш и подходящите уреди, да знаеш особеностите на всеки елемент и тяхното правилно измерване, от моя скромен опит до това съм достигнал :) .
hidrazin - майстор
За случая и за повечето срещани случаи това по-долу е напълно достатъчно.

Изображение

:partyman:
GKovachev90 - специалист
Уредчето автоматично разпознава елементите
Това са част от кондензаторите
2200uF/16V 0.12ома
2200uF/10V 0.22ома
2200uF/10V 0.76ома
470uF/16V 1.6ома
Май са си заминали
А ако вместо обикновен кондензатор сложа такъв с low esr проблем ли ще бъде?
DMN - майстор
Като за начало е добре да ги смениш, особено последните два. Най-добре е всичките(щото всичките са извън норма), но новите колко ще са стока е друг въпрос. Все пак става дума за кондензатори LOW ESR, а при тях нормалните стойности трябва да са няколко стотни от ома.

Тема "Ремонт на компютърно захтаанване" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: