От мобилни телефони до цифрови камери
toolegittoquit - майстор
Проблем - ниски напрежения на изхода
Възможни причини:
1. Високо ESR на изходните електролитни кондензатори
2. Проблеми с обратната връзка и стабилизация на блока. Да се проверят резисторите, отговорни за това
-------
Проблем - няма StandBy, напълно мъртво захранване..
Възможни причини
1. Да се провери схемата за StandBy:
Ако е самостоятелна
- да се провери захранващият резистор и кондензатор на интегралната схема, отговорна за StandBy
- да се провер изправността на интегралната схема за StandBy при налични напрежения.
ВНИМАНИЕ - доста често схемата за StandBy при такова изпълнение не е галванично развързана от захранващата мрежа.
Ако StandBy се управлява с една схема, заедно с работните напрежения, то тя се храни от StandBy напрежението, а то се формира чрез връзка с оптрон към първичната част на захранването.
2. Да се проверят малките електролитни кондензатори по платката.
----------
Проблем - устройството се включва и изключва, нестабилна работа
1.Да се проверят електролитните кондензатори.
----------
Проблем - при опит за включване изгаря предпазителят на първичната страна
Възможни причини:
1.Пробил полупроводников елемент в първичната страна. Най-вероятно MOSFET транзистор или от първите Шотки диоди.
----------
Проблем - включва се защитата на захранването, захранването има само StandBy и не иска да се включи
Възможни причини:
1.Включва се защитата на интегралната схема. Вероятни причини за това са претоварване, поради пробил полупроводников елемент във вторичната страна - шотки диод
2.Проблемни електролити
-----
Практиката показва, че най-честите проблеми с импулсни захранвания са благодарение на дефектни кондензатори, след това пробили полупроводникови елементи, не много често самата интегрална схема, която управлява импулсното, понякога резистори.
fox_vt - майстор
Хубаво като идея но както изброи причините, кондензатори,полупроводников елемент :-D ,интегрални схеми и резистори, то друго във това захранване не остана :) Доста често със дефекта на един елемент заминават и доста други около него,а проверка на елементи си иска уреди и знания които ако ги има човек ще може сам да си ги оправи.
toolegittoquit - майстор
fox_vt написа:
Хубаво като идея но както изброи причините, кондензатори,полупроводников елемент...
В определени случаи съм посочил най-вероятният причинител. Също така са изредени по вероятност. :)
GKovachev90 - специалист
Дойдоха ми захранванията - един кашон(15бр), като 7 от тях не работят :-D :-D :-D. На повечето дежурните 5V ги има. На пръв поглед всички кондензатори са издути и ще гърмят :-D
toolegittoquit - майстор
GKovachev90 написа:
Дойдоха ми захранванията - един кашон(15бр), като 7 от тях не работят :-D :-D :-D. На повечето дежурните 5V ги има. На пръв поглед всички кондензатори са издути и ще гърмят :-D
Мбрей, от къде ги събираш тези кашони с дефектни захранвания?
И идейка...Като ги ремонтираш и извадиш напрежения, пробвай ги под по-сериозен товар.
Аз имах 1-2 ремонтирани частично, като при пълен товар показаха, че имат и още компоненти за смяна.
GKovachev90 - специалист
toolegittoquit написа:
GKovachev90 написа:
Дойдоха ми захранванията - един кашон(15бр), като 7 от тях не работят :-D :-D :-D. На повечето дежурните 5V ги има. На пръв поглед всички кондензатори са издути и ще гърмят :-D
Мбрей, от къде ги събираш тези кашони с дефектни захранвания?
И идейка...Като ги ремонтираш и извадиш напрежения, пробвай ги под по-сериозен товар.
Аз имах 1-2 ремонтирани частично, като при пълен товар показаха, че имат и още компоненти за смяна.
Изпаднаха на добра цена и нямаше как да не ги взема. Стига да сработят ще ги натоваря.
jordanvass - майстор
GKovachev90 написа:
Изпаднаха на добра цена и нямаше как да не ги взема.
Добрата цена е 2лв. за бройка. До толкова свалят на битака братята роми слад добър пазарлък и убеждаване, че точно това захранване за нищо не става. :wink: Дано не си се прецакал.
hidrazin - майстор
toolegittoquit написа:
Мбрей, от къде ги събираш тези кашони с дефектни захранвания?
Ми аз си ги ги вадя от под навеса... :-D
Тук са около 1/3 от бройката и тези са работещи.

Изображение
:partyman:
GKovachev90 - специалист
hidrazin написа:
toolegittoquit написа:
Мбрей, от къде ги събираш тези кашони с дефектни захранвания?
Ми аз си ги ги вадя от под навеса... :-D
Тук са около 1/3 от бройката и тези са работещи.

Изображение
:partyman:
:o :o :o а аз си мислех, че имам много :-D :-D :-D
GKovachev90 - специалист
Дайте да обсъдим за какво могат да се използват/преработят.
Гледах, че могат да се преработят за зарядно за акумулатори.

Тема "Ремонт на импулсните захранвания - методика на често разпространените проблеми..." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: