От мобилни телефони до цифрови камери
Здравейте, необходима ми е схема захранвана от 12V и следяща напрежението. Когато то достигне 6,3V да подаде сигнал чрез реле. /звуков или светлинен/. Искам да следя разряда на акумулаторна батерия /NiMh/ и когато напрежението на разряд достигне необходимото ми да го изключи, за да го заредя по-късно. Използва се за резервен източник на напрежение и разбрах че падането на напрежението и под тази стойност е нежелателно.
Мога да изпълня видяна схема но за съжаление не мога да я измисля. Електрониката ми остана старо хоби, радвах се на реализацията на прости схемички като дете. Надявам се и сега да се справя.
Разгледах форума, но не намерех нещо което да мога да използвам, надявам се накой с по задълбочени познания по електроника да нахвърля схема която да реализирам.
mironcho - специалист
Добре дошъл във форума!
Виж това ще ти свърши ли работа http://danyk.cz/p_ochr_en.html
Ivanov388 - специалист
Малкият, може ли да не се изхвърляш с квалификации !
Моля да не осирате и тази тема с обидни "съвети" и лакардии, които нямат нищо общо с темата
"схема която да даде сигнал когато напрежението падне до 6,3V" !
:partyman:
mironcho - специалист
Господин Иванов,

ако си бяхте направили труда да си сложите диоптричните очила и да погледнете, че питащия се включва за първи път във форума "пост №1" и няма нищо лошо да бъде поздравен, нямаше да ви се налага да се извинявате за квалификациите си! Бъдете така добър!

и А вие гасподин Иванов с какво допринесохте по темата?
Ivanov388 - специалист
Ivanov388 написа:
Малкият, може ли да не се изхвърляш с квалификации !
Уважаеми mironcho,
Моето мнение се отнася до "Малкия ", който написа, че вие с migmig се занимавате с глупости.Мнението на "Малкия" изчезна и затова се е получило това недоразумение.
:partyman:
Последна промяна от Ivanov388 на ср юни 14, 2017 6:35 pm, променено общо 3 пъти.
mironcho - специалист
Иванов, благодаря за уточнението.
Извинявам се, ако съм Ви засегнал.
sstefanov - майстор
Най-горната схема (може единият от светодиодите да е на оптрон с триак, ако искаш по-мощен изход):
http://homepages.paradise.net.nz/bhabbott/lvw.html
DMN - майстор
migmig написа:
Здравейте, необходима ми е схема захранвана от 12V и следяща напрежението.
Аз не разбрах - захранването на схемата и напреженето, което трябва да се следи, едно и също ли е(един източник)?
migmig написа:
Когато то достигне 6,3V да подаде сигнал чрез реле. /звуков или светлинен/. Искам да следя разряда на акумулаторна батерия /NiMh/ и когато напрежението на разряд достигне необходимото ми да го изключи, за да го заредя по-късно.
Какво е номиналното напрежение и капацитет на тази батерия? И как определи тези 6.3V?
Иначе съм си правил тази схема за 12V оловен акумулатор. Настроил съм я така, че светодиода да светва при спадане на напрежението на акумулатора около 11V, като схемата се захранва от самия акумулатор.
Прикачен файл:
2017-06-15_131043.png
2017-06-15_131043.png (5.67 KиБ) Видяна 1437 пъти
БЛАГОДАРЯ, на всички отзовали се! Напрежението на акумолатора в заредено състояние е 9.3V. За напрежението 6,3V нямам достоверен изсточник като паспорт на батерията или описание, има залепена на бележка на батерията "Напрежението при разряд да не пада под 6,3V!!!" Предположих че под това напрежение ще настъпят увреждания за батерията. След като се запознах малко с описанието на NIMHните предполагам, че напрежението на разряд може да достигне и по-ниски стойности. Една батерия е изградена от 6 елемента с капацетет 6Ah.
Благодаря за отзивчивостта и предложените схеми! В понеделник се надявам да имам необходимото време да изпробвам тези двете.

Прикачен файл

lvw.gif
R3 Мисла да го сменя с потенциометър 4,7к
lvw.gif (3.98 KиБ) Видяна 1402 пъти

Прикачен файл

2017-06-15_131043.png
2017-06-15_131043.png (5.67 KиБ) Видяна 1402 пъти

Тема "схема която да даде сигнал когато напрежението падне до 6,3V" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: