От мобилни телефони до цифрови камери
FM STEREO - специалист
Не е редно да се лъчи на обхват 88-108MHz па било и с малка мощност! Избери друг обхват! :partyman:
hidrazin - майстор
Вярно че не е редно пък и е забранено...
Разните автомобилни трансмитери излъчват в този обхват но с нищожна мощност.
Далеч по-малка от необходимата за заветните 100 метра.
Ако мощността е големичка и го барнат ... Няма да му е приятно.
Освен конфискация на Хапаратурата има и солена глоба.
По спомен от порядъка на 50 000 - споко, не евро а само лева... :-D
Разбира се за някакъв си ученик едва ли ще има такива глоби, но никак няма да е приятно...
Но и така трябва да бъде - яки глоби.
Не може всеки на който ми скимне да кен...за където му скимне в ефира.
:partyman:
Ivanov388 - специалист
hidrazin написа:
Разбира се за някакъв си ученик едва ли ще има такива глоби, но никак няма да е приятно...
:partyman:
Като ученик за 5 ватов предавател на средни вълни, се разминах с "конско евангелие" и предупреждение за изключване.
Бях "разкрит" по донос от съсед с "будна съвест", за когото в последствие се разбра, че е бил платен информатор.

При официално оплакване и евентуално засичане от КРС ще има санкции, дори и за трансмитер или радиомикрофон с много малка мощност,
особено когато е от 87.5 до 108MHz или в друг обхват и пречи на някой.
КРС като че ли не следи разни предавателчета с мизерни мощности, които в някои случаи са по-слаби
от смущенията на климатик или импулсно захранване за усилвател на кабелна телевизия.

Има много радиомикрофони и трансмитери, които не са разрешени, но не са и забранени, защото не пречат.
Както се казва, има мирно съвместно съществуване, извън рамките на закона ! :partyman:
FM STEREO - специалист
hidrazin написа:
Разните автомобилни трансмитери излъчват в този обхват но с нищожна мощност.
Далеч по-малка от необходимата за заветните 100 метра.
Има начин с такъв трансмитер да се покрие и около 150м. но не е редно. Иначе като ученик с собствено конструиран предавател съм покривал 4км. и само късметът и може би и това,че тогава все още прохождаха частните радия(в началото на 90-сетте) и не се следеше толкова строго не ми се е налагало да се запознавам с "чичковците с вратовръзките" :-D Така,че не правете това у дома :yawinkle:
Vectra - специалист
FM STEREO написа:
Иначе като ученик с собствено конструиран предавател съм покривал 4км. и само късметът и може би и това,че тогава все още прохождаха частните радия(в началото на 90-сетте) и не се следеше толкова строго не ми се е налагало да се запознавам с "чичковците с вратовръзките" Така,че не правете това у дома
Поста на колегата ме присети се за онези луди 90-те години.Купих си апартамент за офис на около 50м от АТЦ на БТК(или както се казваше тогава). Даже чувах вечерно време как им чаткат релетата. Отивам да си поискам телефонен пост и.....ами нямаме техническа възможност :shock:
Абе, как така, викам, ами аз от моя прозорец с камък мога да счупя джама на централата ви Бе!Няма и това е! :x
Тогава се принудих да си купя някакъв китайски телефонен FM трансмитер даже не помня на ква честота и ква мощност беше, ама покриваше почти безпроблемно целия град, а и околностите. Понеже антената на "майката" беше доста нависоко, покрих обхват от над 15км.(Шумен->с.Мадара).Разкарвах се като мутра из града :-D Подозирах, че тая работа не е много "редовна" (все пак тогава бях на 20+ години) и след около година разкарах тая "система"и минах на мобифон :rock:
plamen6703 - майстор
Доста хора ползвахме такива телефони, но не толкова заради липсата на техническа възможност за стационарен телефонен пост, а за това, че подсигуряваха евтина телефонна връзка извън жилищата и офисите. Първоначално ползвах един такъв телефон марка "Сенао", беше голям и неудобен за носене и за една "шапка" пари си купих подобен с по-добро покритие марка "Харвест"... Антената му още стои на покрива :) честотата на работа на тези телефони беше много различна от обсъжданата... по спомени 250-350 Мхц...

Тема "Безжичен микрофон предусилвателно стъпало, въпрос" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: