От мобилни телефони до цифрови камери
Добър ден! Имам ето тази схемичка за предусилвателно стъпало за безжичен микрофон, гледах различни схеми и искам да попитам ако сложа антената на "Out" където е изхода, ще е достатъчно ли, или ми трябва допълнителна схема за 100 метра излъчване на сигнала, след което той ще се хване от предусилвателно стъпало отново и ще се усили с 25вата усилвател с TDA2040.

Мога ли да използвам същото предусилвателно стъпало за излъчвателя и приемника? Това значи ли че мога да сложа антената за излъчване на мястото на "Out", което е изхода и антената за приемане на мястото на генератора на синусоидални импулси? Каква антена ми трябва? Ако не може да се използва схемата по този начин, може ли схема за излъчвателя, приемника и проблем ли ще е ако използвам долната схема за честота във FM диапазона? Проблема е че не съм убеден как ще стане синхронизирането м/у човешкия глас до 20 000 Hz и излъчвателната схема.
https://www.dropbox.com/s/obhjasbm8o5cn ... r.png?dl=0
https://www.dropbox.com/s/prncwnsptvbh4 ... r.png?dl=0
Ivanov388 - специалист
Безжичният микрофон излъчва сигнал в FM обхвата или около него, а FM радиоприемник приема сигнала и го подава към входа на НЧУ.
На изхода на FM-приемника има достатъчно силен сигнал и не е необходим предусилвател.
Всеки малък FM предавател с микрофон ще стане за целта. Схемите са подобни на втората схема.
Има китайски безжични електретни микрофони с един или с два транзистора, които са на цени от 3 до 5 лв.
Всеки, който има желание и малко опит може да си направи сам безжичен микрофон. Най-разпространените любителски безжични микрофони са с един транзистор,
но е по-добре да има и ВЧУ, който освен да усилва служи и да намали влиянието на антената върху стабилността на честототата на генератора на ВЧ.
hidrazin - майстор
ArakelTheDragon написа:
...Това значи ли че мога да сложа антената за излъчване на мястото на "Out", което е изхода...
Чакай малко сега, ако говориш за първата схема там няма нищо дето е Wireless.
Това си е предусилвател за обикновен електретен микрофон и в изхода му не може да включиш антена.

Изображение
Всичко необходимо е във втората схема - това е микрофон с предавател.
За да приемеш сигнала от него трябва да използваш радиоприемник/тунер работещ на честотата на предавателя с микрофона.
:partyman:
Ivanov388 - специалист
Виж тази схема за безжичен радиомикрофон:
http://cxem.net/radiomic/radiomic143.php
Схемата е подобна по сложност на втората схема, но според мен е по-добра.
Повечето електретни микрофони имат вграден "усилвател" (транзистор), с който се постига качествена
модулация без допълнително усилване по НЧ. Първият транзистор може да се махне, ако има премодулиране.
Благодаря на всички за помощта, но 2 въпроса не ми станаха ясни:

Няма ли да е лошо микрофона да е във FM диапазона, което да внесе смущения и изкривявания от постоянните радиовълни около нас?
Разбирам че предусилвателното стъпало се свързва към пиезо кристал или друг приемник, но и в двата случая (с, без предусилвателно стъпало) имаме от 20 до 20 kHz, понякога до 14 kHz от пиезо кристала, как тази честота става на 90 MHz, за антената? Разбирам че схемата е RLC схема и транзистор, но не ми изглежда кондензатори и компоненти с 10% отклонение да са достатъчно точни. Антената е просто антена (медна бобина или просто медна жица може би) която се свързва към колектора на транзистора и от там имаме електромагнитна теория за как се образуват електромагнитните вълни.

За микрофон в радио обхвата на FM, може би ще ми трябва лиценз, тъй като един друг човек правеше подобно устройство и каза че го е направил на 2.4GHz за да избегне лиценза.

За приемника, предполагам антената е свързана към предусилвателно стъпало клас "A", след което поне още едно стъпало клас "АБ".

Имам теоретична подготовка и чета когато имам време, но понякога един практически детайл който не знам как става (когато се захващаш с нещо нова, трябва време за да научиш нещата които после изглеждат като нещо нормално) ме спъва и се чудя какво да правя просто защото никога не съм го виждал и чувал преди.
hidrazin - майстор
Няма такова нещо като FM диапазон. Това FM, AM, .... са видове модулация.
За толкова малка мощност не ти трябва лиценз.
За приемника, предполагам антената е свързана към предусилвателно стъпало клас "A", след което поне още едно стъпало клас "АБ".
НЕ МОЖЕШ да бучнеш някаква антена в някакво си предусилвателно стъпало и да приемаш сигнала от радиомикрофона.
Трябва ти някакъв радиоприемник или тунер - нещо готово и заводско.
За теоретичната подготовка ще ме извиняваш ама нещо не я виждам никаква.
Като за начало това май ще е по-подходящо:
УКВ радиомикрофон 88 - 108 MHz (комплект)
:partyman:
Ivanov388 - специалист
По-евтините микрофони използват честоти от 64 до около 120MHz и обикновен радиоприемник с обхват 64-74 МHz,
който в момента е свободен или свободни честоти в обхвата от 87.5 до 108 MHz.
За честоти около тези обхвати ще е необходима пренастройка на радиоприемника.
Има китайски приемници от 64 до 108МHz, при които има свободно място от 64 до 87MHz.
Предавателят за радиомикрофона е с малка мощност и ако се ползва разумно няма да имаш проблеми с КРС !

Ще се опитам да обясня по най-краткия начин: Когато говориш пред микрофона, звукът се усилва и модулира високочестотния генератор, който излъчва на честота например 100МHz. Радиоприемникът приема радиовълните с честота 100MHz и след съответното преубразуване и усилване звукът се чува във високоговорителя.
Кондензаторите и другите компоненти не е необходимо да са много "точни" !
Схеми с подобни елементи работят в бебефони в непрекъснат режим без проблеми.

Обхватът около 2.4 GHz e друга "бира" и там е по-добре да се търсят готови фабрични варианти. :partyman:
DMN - майстор
ArakelTheDragon,
а бре човек, в главата ти е един голям "компот" от накълцани плодове("знания") :-D .
Трябва да мине известно време за да наредиш правилно плодовете в "компота".


:partyman:
Ivanov388 - специалист
DMN написа:
ArakelTheDragon,
а бре човек, в главата ти е един голям "компот" от накълцани плодове("знания") :-D .
Трябва да мине известно време за да наредиш правилно плодовете в "компота".


:partyman:
Има вероятност "компота" да се "прокисне" поради голямото разнообразие
от различни "плодове" и да не може да се стигне до правилното нареждане !
:partyman:
DMN - майстор
Ivanov388 написа:
Има вероятност "компота" да се "прокисне" поради голямото разнообразие
от различни "плодове" и да не може да се стигне до правилното нареждане !
Има, има голяма вероятност да се случи нещо такова :-D . Ама да си признаем, че трябват и още доста плодове за компота, за да се получат нещата. Като например човешки глас до 20 килохерца - това е един много рядък плод на нашата планета - гласни струни от прилеп може би ще свършат работа...
Така като гледам и чета автора, ще трябват още доста рядко срещани плодове. Дано автора носи плода на хумора в себе си - щото не сме злонамерени.
:partyman:

Тема "Безжичен микрофон предусилвателно стъпало, въпрос" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: