От мобилни телефони до цифрови камери
hidrazin написа:
Няма такова нещо като FM диапазон. Това FM, AM, .... са видове модулация.
За толкова малка мощност не ти трябва лиценз.
За приемника, предполагам антената е свързана към предусилвателно стъпало клас "A", след което поне още едно стъпало клас "АБ".
НЕ МОЖЕШ да бучнеш някаква антена в някакво си предусилвателно стъпало и да приемаш сигнала от радиомикрофона.
Трябва ти някакъв радиоприемник или тунер - нещо готово и заводско.
За теоретичната подготовка ще ме извиняваш ама нещо не я виждам никаква.
Като за начало това май ще е по-подходящо:
УКВ радиомикрофон 88 - 108 MHz (комплект)
:partyman:
Не е нужно да ме убивате, имам доста теория, но практиката ми липсва, затова се получват такива неща!
Амплитудна и честотна модулация, AM, FM, но все пак е в диапазон до 108МHz. Не ми беше ясно че за малка мощност не ми трябва лиценз, тъй като ви казах че вече са искали за безжичен микрофон с 2.4GHz.
"НЕ МОЖЕШ да бучнеш някаква антена в някакво си предусилвателно стъпало и да приемаш сигнала от радиомикрофона.
Трябва ти някакъв радиоприемник или тунер - нещо готово и заводско"
Идеята беше с предусилвателното стъпало да усилваме сигнала и после пак със същата схема да го приемаме, изглеждаше възможно, тъй като нямаше модулация, а беше 14kHz сигнал? Нали ток през проводник е електромагнитно поле? Предполагам ще кажете че честотата не става за предаване на сигнали, но принципът би трябвало да работи?
По-евтините микрофони използват честоти от 64 до около 120MHz и обикновен радиоприемник с обхват 64-74 МHz,
който в момента е свободен или свободни честоти в обхвата от 87.5 до 108 MHz.
За честоти около тези обхвати ще е необходима пренастройка на радиоприемника.
Има китайски приемници от 64 до 108МHz, при които има свободно място от 64 до 87MHz.
Предавателят за радиомикрофона е с малка мощност и ако се ползва разумно няма да имаш проблеми с КРС !

Ще се опитам да обясня по най-краткия начин: Когато говориш пред микрофона, звукът се усилва и модулира високочестотния генератор, който излъчва на честота например 100МHz. Радиоприемникът приема радиовълните с честота 100MHz и след съответното преубразуване и усилване звукът се чува във високоговорителя.
Кондензаторите и другите компоненти не е необходимо да са много "точни" !
Схеми с подобни елементи работят в бебефони в непрекъснат режим без проблеми.

Обхватът около 2.4 GHz e друга "бира" и там е по-добре да се търсят готови фабрични варианти. :partyman:
Eто това изречение ми трябваше "Ще се опитам да обясня по най-краткия начин: Когато говориш пред микрофона, звукът се усилва и модулира високочестотния генератор, който излъчва на честота например 100МHz.".




а бре човек, в главата ти е един голям "компот" от накълцани плодове("знания") :-D .
Трябва да мине известно време за да наредиш правилно плодовете в "компота"
Така е, но тъй като правя всичко сам, понякога се налага да попитам нещо вместо да чакам да го измисля сам. В повечето случаи го измислям.






Има вероятност "компота" да се "прокисне" поради голямото разнообразие
от различни "плодове" и да не може да се стигне до правилното нареждане !
Тази вероятност я има за съжаление но бих казал боза, не компот, понякога наистина питам глупави въпроси, извинявам се за това!



Има, има голяма вероятност да се случи нещо такова :-D . Ама да си признаем, че трябват и още доста плодове за компота, за да се получат нещата. Като например човешки глас до 20 килохерца - това е един много рядък плод на нашата планета - гласни струни от прилеп може би ще свършат работа...
Така като гледам и чета автора, ще трябват още доста рядко срещани плодове. Дано автора носи плода на хумора в себе си - щото не сме злонамерени.
Стандартната теория казва че човешкия глас е от 20Hz до 20kHz. Практически от колко до колко е, не знам!
Радвам се че не сте злонамерени, ще продължавам да питам ако е така, искам да се науча, но наистина се налага да помня и правя много неща, затова е трудно!
hidrazin - майстор
ArakelTheDragon написа:
Стандартната теория казва че човешкия глас е от 20Hz до 20kHz.
Стандартната теория не казва такива неща. Нито практиката.
:partyman:
ben84 - специалист
hidrazin написа:
ArakelTheDragon написа:
Стандартната теория казва че човешкия глас е от 20Hz до 20kHz.
Стандартната теория не казва такива неща. Нито практиката.
:partyman:
Теорията е по-близка до човешкото ухо.
tzetz009 - специалист
Само новородено може да "хване" 20 kHz ! С възрастта слухът закърнява постоянно и системно ! И да не си подстригваш космите в ушите - все тая . На средна възраст 14 kHz ги хващаш и се радваш , освен ако не си работил на металорежещ струг ! И като аудиоманиаците си пускаш hi-fi системата и се хвалиш как много точно се чува "от 20 до 20 " !

:partyman: :partyman: :partyman:
hidrazin написа:
ArakelTheDragon написа:
Стандартната теория казва че човешкия глас е от 20Hz до 20kHz.
Стандартната теория не казва такива неща. Нито практиката.
:partyman:
Точно това пише в книгите и в гугъл.
Hoвoceлckи - майстор
Да беше си погледнал личните съобщения ... :wink:
zdravcho - специалист
Колега ArakelTheDragon, дано носиш на майтап, ама в главата ти е компот с боза.
ArakelTheDragon написа:
Стандартната теория казва че човешкия глас е от 20Hz до 20kHz. Практически от колко до колко е, не знам!
- аз съм чувал на теория, че човешкото ухо чува в този диапазон 20Hz до 20kHz. На практика диапазона е по-тесен: от ухо до ухо има разлика, годините си казват тежката дума, както и допълнителното тормозене/увреждане. Човешкият глас е друга бира. Не каза всъщност за какво ти е този радио пренос на звук и каква е идеята, освен че разстоянието е 100м. То 100м ама в застроен район ли, в гората ли, на открито на някоя поляна или плаж? Има значение. А усилвател и предусилвател е малко общо понятие за блок/възел от много елементи изпълняващи определена функция. Усилвателя или предусилвателя като схема, елементна база могат да бъдат най-различни в зависимост от това какъв сигнал ще усилват, какъв ще е източника на сигнал, към какво ще се подава усиленият сигнал и други условия. Не става един усилвател да го свързваш на различни места и да усилваш с него каквото се сетиш.
hidrazin - майстор
ArakelTheDragon написа:
hidrazin написа:
ArakelTheDragon написа:
Стандартната теория казва че човешкия глас е от 20Hz до 20kHz.
Стандартната теория не казва такива неща. Нито практиката.
:partyman:
Точно това пише в книгите и в гугъл.
Сега очаквам да ми покажеш КЪДЕ чичо Гошо(GOOGLE) казва такива неща.
Също така и в кои книги...
Лека сутрин!
:partyman:
P.S. Дано правиш разлика между честотна лента на човешкия глас и човешкия слух...
Ферщензи? - глас - слух
DMN - майстор
ArakelTheDragon написа:
Не ми беше ясно че за малка мощност не ми трябва лиценз, тъй като ви казах че вече са искали за безжичен микрофон с 2.4GHz.
Всъщност ми се струва, че нещо друго каза:
ArakelTheDragon написа:
един друг човек правеше подобно устройство и каза че го е направил на 2.4GHz за да избегне лиценза.
Повечето безжични микрофони са в УКВ-обхвата в диапазона - 100-800(може и по-нагоре) мегахерца и обхват до около 100 метра. За какви лицензи на безжични микрофони говориш? Ето аз какво безжично у-во(предавател) използвам когато се наложи за озвучаване на музикален инструмент, с който си изкарвам хляба:
Прикачен файл:
P1140576.jpg
P1140576.jpg (60.67 KиБ) Видяна 1634 пъти
Има си в комплект и съответния приемник.
Безжични микрофони се използват масово навсякъде - концерти на живо, при разни сбирки, конференции, в студията на телевизиите и т.н.
Лиценз(каквото и да означава това) освен да ти искат за нерегламентирани у-ва с голяма мощност и то на честоти, които не са разрешени за "общо" ползване.
Абе я да попитам - каква е целта на занятието ти?
За какво точно ще използваш този безжичен микрофон?
Ivanov388 - специалист
ArakelTheDragon,
За да не продължаваш да задаваш хаотични и безсмислени въпроси, най-напред прочети
как работят радиопредавателите и радиоприемниците.
Това го пише във всеки учебник по "Основи на радиотехниката" и в книгите за начинаещи радиолюбители.
Не е нужно да се забиваш в излишна теория, която може да те обърка и да се получи отново "компот и боза" !
:partyman:

Тема "Безжичен микрофон предусилвателно стъпало, въпрос" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: