• 1
  • 2
От мобилни телефони до цифрови камери
Здравейте,

От много време с моето семейство се опитваме да възкресим един стар модел грамофон, модел Радиотехника ЕП-101:
https://www.radiopagajiba.lv/RRR/blocks/rtep101.htm

Бихме взели нещо ново, но имаме много плочи и хубави спомени с този грамофон.

Въпросът ми е какво е нужно, за да бъде включен този модел към колони? Може ли директно или трябва усилвател? Ако трябва усилвател, бихте ли посочили необходими характеристики и евентуално примерен модел?

Благодаря много! :)

Мария
kozl - майстор
На линка, койти си показала пише, че грамофона има линеен изход и изход за тонкоректор. Това е добре, защото новите усилватели нямат вход с тонкоректор за магнитна грамофонна доза. Определено ти трябва усилвател, за да ползваш грамофона. Доста от аудио уредбите имат вход усилвател. Входа е линеен, което означава, че линейния изход на грамофона се свързва с входа на усилвателя. Вероятно изхода на грамофона е "петица" а входа на усилвателя е чинчове. Не знам дали не са станали дефицит тези кабели, че напоследък не ги срещам в търговската мрежа :?
А нямаш ли някяква уредба, може тя да има вход за усилвателя. Всяка уредба има усилвател, но не всяка има отделен вход за свързване към друг звукоизточник.
Последна промяна от kozl на нед юли 16, 2017 5:28 pm, променено общо 1 път.
hidrazin - майстор
Трябва усилвател. За усилвател избора е голям - всеки който има вход за външно устройство.
Ако усилвателя няма специален вход с корекции за грамофон, трябва да използвате десния изход на грамофона.

Изображение
Ще ви е необходим и подходящ кабел. Например такъв:
Кабел K-306/2 5D/M-4 RCA/M
Разбира се ако усилвателя няма вход за букса петица но ....
Дано и грамофона да е още в добра кондиция защото след толкова години обикновено се налага възстановителен ремонт.
Руската техника си има класически проблеми...
:partyman:
Ivanov388 - специалист
Необходими са две тонколони до 15 - 20 вата, стереоусилвател с мощност до 2х10вата и аудиокабел от грамофона до усилвателя.
В зависимост от Вашето желание, можете да използвате готов комплект - усилвател с тонколони, които се използват при компютрите.
В магазините има най-различини видове с различно качество и съответно на различини цени.

Изображение
Ако няма кабели по DIN, може да се монтират два броя букси като тези от снимката, паралелно на универсалния изход на грамофона.
Пожелавам да няма проблеми с електрониката, защото там ремонтите "направи сам" понякога са леко досадни!
Благодаря много за отговорите! =D>

Бих искала да проверя дали съм разбрала термините правилно:
- Изход на грамофона, маркиран с "3С-М" - изход за тонкоректор, "петица"
- Изход на грамофона, маркиран с "УНИВ." - линеен изход, "петица"
- Кабел за връзка между грамофон и усилвател: "петица" към "чинчове" (RCA/F)
- Трябва да свържа грамофона от линейния (УНИВ.) изход към линеен вход на усилвателя
Моля поправете ме ако това е грешно.

"Чинчовете" и четирите ли трябва да се свържат към усилвателя или само белия и червения кабел?
За съжаление нямам уредба. Имам DVD Player и TV, които имат аудио входове (само бял и червен за ляво и дясно) - дали биха свършили работа?
Ако не, бихте ли посочили един примерен усилвател? Ако може по-евтин, но ако не, какъвто и да е. Само да видя пример за какво трябва да търся, защото никога не съм ползвала такова устройство.

И един малко страничен въпрос: пише, че заземяването е задължително. Не съм сигурна как да заземя, а звучи опасно да не го направя. Какво представлява заземяването на грамофон? :?:

Благодаря! :)
hidrazin - майстор
Първите неща са правилни.
Не е правилно че DVD-то и TV-то има входове.
Нямат, входове а само изходи също като грамофона.
Не е задължително на кабела да се използват и 4-ите.
Просто в петицата има входове и изходи и не е ясно какъв кабел ще купите.
Поради това е по-добре универсален - с входове и изходи.
Утре ако остане време и още имате мерак, ще пиша по-подробно.
:partyman:
iliya_i - майстор
hidrazin написа:
Не е правилно че DVD-то и TV-то има входове.
Нямат, входове а само изходи също като грамофона.
Дали не сбъркахме? :? То по тая логика излиза, че TV и DVD не могат да работят заедно, щото и двете само с входове. Ама хората сигурно си гледат DVD-то на TV-то (Аз същото правя). Там пише In и Out. Моят телевизор чинчовете са входове, като го включа на AV. В останалите режими не съм проверявал, дали не са изходи. :partyman:
plamen6703 - майстор
Грешката е вярна :lol:
Хора, които знаят да връзват жици се опитват да "връзват" грамофони, DVD-та и ТВ-та :lol: Обясняват за входове и изходи, а в живота чукат от вътрешната страна на вратата :lol: :lol:
hidrazin - майстор
Прав си. Не сме сбъркали. Аз сбърках.
Възможно е TV-то да има вход звук и даже е много вероятно.
Въпроса е дали ще ги устрои "силата" на звука от TV-то...
Но нека напише моделите на нещата. Така ще е по-лесно...
Пък и аз няма да драскам от тъпия тАлафон...
:partyman:
iliya_i - майстор
hidrazin написа:
Въпроса е дали ще ги устрои "силата" на звука от TV-то...
:partyman:
То въпроса е на първо време да изкара някъде някакъв звук, щото не се знае грамофона как е. За толкова време, поне един електролит ще е изсъхнал. Като не го устройва звука от TV-то, после ще му търси друг усилвател.
  • 1
  • 2

Тема "Грамофон Радиотехника ЕП-101" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: