• 1
  • 2
От мобилни телефони до цифрови камери
maddoktor - специалист
Здравейте
Досега все съм използвал обикновените свредла - които на моменти ме затрудняват с пробиването . Искат център - или се изместват от центъра където искам да направя отвор .

Замислил съм да си поръчам други свредла - но има няколко вида .

Вие какви използвате ?
kolev_k - специалист
ако говориш за пробиване на платки,аз ползвам зъболекарски борчета със сферична глава монтирани на дръжка от часовникарска отверка.завъртам на ръка и фолиото се пробива и става удобен център
hidrazin - майстор
нед фев 24, 2019 10:23 ammaddoktor написа:
Гледам 2 вида
Тези китайските от първата снимка въобще не са за теб. Бързо ще разбереш защо ако си купиш от тях.
Това на втората снимка въобще не е свредло. Даже не можеш да направиш разлика...
Та карай с обикновени свредла и използвай център предварително. Те центрите за това и съществуват.
:partyman:
lpoik - специалист
Toва мисля ще стане https://bauhaus.bg/svredlo-za-darvo-craftomat. За метал също става (пробвано е). :? Само да си намери подходящия размер.
maddoktor - специалист
нед фев 24, 2019 12:18 pmhidrazin написа:
нед фев 24, 2019 10:23 ammaddoktor написа:
Гледам 2 вида
Тези китайските от първата снимка въобще не са за теб. Бързо ще разбереш защо ако си купиш от тях.
Това на втората снимка въобще не е свредло. Даже не можеш да направиш разлика...
Та карай с обикновени свредла и използвай център предварително. Те центрите за това и съществуват.
:partyman:
Зная че второто не е свредло - а го използват в CNC машините за обработка на детайли . Но съм виждал поне на клипчета как правят освен фрезоване - и пробиване .
hidrazin - майстор
нед фев 24, 2019 1:00 pmmaddoktor написа:
... а го използват в CNC машините ...
Аз пък си мислех че ще пробиваш с дрелка. :-D
Козата си сака пръч. То с гледане...
:partyman:
P.S. Онези от първата снимка са хубави (ако не са китайски) - издържат дълго и режат добре.
Но имат една особеност - изключително крехки.
Най-малкото несъосие или страничен натиск и се чупят.
plamen6703 - майстор
нед фев 24, 2019 9:33 ammaddoktor написа:
Вие какви използвате ?
Ползвам такива http://www.sirius-pcb.com/bg/catalog/p1 ... oFAA%3D%3D качествени за производство! :partyman:
AAsat - специалист
Ползувам свредлата показани на fot1. Купувал съм ги от "Ником Индустриал" от В.Търново - чешки, не са твърдосплавни. Относно центроването - важно е отпечатъка да има "просвети" в центъра на площадките, които остават при нанасянето му върху стъклотекстолита и след ецването достатъчно добре играят ролята на центри.

Прикачен файл

fot1.jpg
fot1.jpg (50.95 KиБ) Видяна 1557 пъти

Прикачен файл

fot2.jpg

Прикачен файл

fot3.jpg
fot3.jpg (91.05 KиБ) Видяна 1557 пъти
hidrazin - майстор
нед фев 24, 2019 10:12 pmAAsat написа:
...важно е отпечатъка да има "просвети" в центъра на площадките, които остават при нанасянето му върху стъклотекстолита...
Не винаги е възможно. Зависи от избрания метод.
Все пак говорим за любителско изпълнение.
И да, твърдосплавните няма проблем да се трошат и в този вариант...
:partyman:
P.S. Ама ням лошо да се пробва и после...
  • 1
  • 2

Тема "Относно свредло за PCB" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: