• 1
  • 2
От мобилни телефони до цифрови камери
radius - майстор
Хахаха един приятел беше заврял едно моторче в радиоточката и си свиреше и говореше. ХОХОХО
DMN - майстор
kozl написа:
Ма тоя разрушител е късметлия иначе да беше стопил мултицета ако беше некой по-мощен траф
Чакай, чакай, още не се е сетил да измери тока в контакта по същия начин, но подозирам, че скоро и това ще му хрумне :x . Ама гледам да не му се присмивам, щото аз като момче преди доста години точно това направих с един руски стрелкови мултицет, е гръмнА си уредчето :-D , но леко се отървах със смяна на един резистор само(и стопяем прадпазител май), още си бачка уреда и то вярно за възможностите си.
:partyman:
kozl - майстор
O и аз по спомени съм опукал поне два комбинирани уреда, но не по незнание, а по невнимание.
Но при възможност работя с два уреда, единият само за напрежение, другият за ток.
Ivanov388 - специалист
MamaMy написа:
Струва ми се, че някой се опитва да ни пързаля. :?
Пичът се забавлява и се лигави ! Не си заслужава да му се отговаря сериозно !
Форумът е "направи сам", а не "разруши сам" или бъзикай се сам !
:partyman:
razrushi si sam - напреднал
kozl написа:
razrushi si sam написа:
Значи на трансформаторчето пише SW 230 V ,от него напрежението от вторичната намотка е 11 V AC, 4 A като намалява..тук май не трябва да се държи мултимера много време повече от 10 сек.

Стартовия кондензатор на електромоторчето по едно време изпускаше мехурчета, предполагам че е защото го поразмърдах, иначе мултимера показва 484 микро Фарада което е близо до посочените 470 микрофарада. Електромоторчето си върти подадох му от изходните жички които са до диодите - напрежението е 14 волта с прав ток. Но по едно време моторчето започна да свири и го спрях, може би 14 V с 3 Ампера прав ток са му дошли в повече.
Егати тоя от вчера има мултимер и вече измерва тока при късо съединение :shock: При това разбира и от стартови кондензатори :lol: Тези ел.моторчета са четкови и работят с постоянен ток. Освен това към тях има платка за стабилизация на оборотите. На някои платката е вградена в корпуса, на други е външна. Там където е вградена има + и - обозначения. На другите не е задължително обозначаване, моторчето върти и в двете посоки.
Ако платката е външна и го е пуснал без стабилизация на оборотите .... па мое и да свирне. Аз подобно изроних колектора на постоянно токово моторче. Ма тоя разрушител е късметлия иначе да беше стопил мултицета ако беше некой по-мощен траф.
Мое да се ползва ел,мотора, трафа, крайните стъпала.
Мое да се ползва и за забавление.
Да електромоторчето има + и -. От лявата страна е кондензатора и до не го в дясно има две свободни изводчета. Предполагам че плюса/минуса трябва да бъде свързан с лявото краче на кондензатора, а минуса/плюса трябва да е свързан с дясното свободни изводче, защото така оборотите са по - ниски. Когато е свързано от схемата с диодите 14 волта прав ток към двете крачета на кондензатора се получават тези високи обороти(свиренето)
radius написа:
Хахаха един приятел беше заврял едно моторче в радиоточката и си свиреше и говореше. ХОХОХО
Съученици бяха включвали радиоточката в захранване 230 V и после се ослушвахме когато трябваше да има съобщение по радиоточката. Класната е физичка и май се направи че не се досеща..
Аз съм правил с електромоторче на 1.5 волта което работи и съм го връзвал на място на колонки или успоредно на тях и пак така се получава слушаш си музика от електромоторчето но е тихичко.
DMN написа:
kozl написа:
Ма тоя разрушител е късметлия иначе да беше стопил мултицета ако беше некой по-мощен траф
Чакай, чакай, още не се е сетил да измери тока в контакта по същия начин, но подозирам, че скоро и това ще му хрумне :x . Ама гледам да не му се присмивам, щото аз като момче преди доста години точно това направих с един руски стрелкови мултицет, е гръмнА си уредчето :-D , но леко се отървах със смяна на един резистор само(и стопяем прадпазител май), още си бачка уреда и то вярно за възможностите си.
:partyman:
Още май не съм го правил, добре вече без да има уред/консуматор няма да меря ток, даже ще избягвам да меря ток :)

Имам един въпрос и за електродвигател свален от пералня която не пере :). Един приятел го е измервал кондензатора и казал че е добре, аз погледнах ротора беше опушен в черно. Съпротивлението между ламелите е еднакво около 0.4 Ома. Между ламелите и оста няма контакт - безкрайно съпротивление. Ще си призная исках да видя дали ще врътне и го включих в контакта от четките, ламелите искряха, врътна и запуши леко Сега пак ще меря ламелите ..
petromaniq - специалист
Не си играй с нещо дето не разбираш! Прочети малко книжки и се научи кое е ценеров диод, изправителен как се мервт и тнт. Чак като рабреш какво е ток - пусни тока! Както каза hidrazin ще си извадиш очите, ако преди това не останеш без уред и ти мине мерака да мериш ламели.
  • 1
  • 2

Тема "Може ли да си направя нещо от stereo radio double cassette recorder" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: