• 1
  • 2
От мобилни телефони до цифрови камери
razrushi si sam - напреднал
Здравейте, взех си мултицет и ми хрумна да почна да измервам разни неща напрежения, съпротивления капацитети. Та сетих се за старото ми касетофонче което вече не функционира като такова, защото отдавна съм махнал колонките. и като радио не функционира също ;д. Измерих напрежението след трансформатора 11 волта AC. гледам след това има 4 диода на платката, май са ценеерови диоди(сравнително слаби познания по електроника имам) та предполагам те изправят тока. Гледам има и моторче да завърта касетите, а въртящия бутон за Volume до колкото се досещам е променливо съпротивление? Има и още много кондензаторчета и съпротивления за сега не съм ги махнал. Аз за сега се сещам само да използвам частите за преобразувател от 230 AC към DC на по - ниско напрежение, примерно за осветление или да завъртам моторчето а то да прави нещо си :)
gibined - напреднал
Здравей!
На въпроса "Може ли да се напр......." може, но преди всичко го използвай за да положиш основите на твоето навлизане в електрониката, и най вече с прочит на нужната литература!!!
Успех.
Gnus - специалист
С подобно моторче и втулка от лустер клема съм си правил импровизирана дрелчица за платки.
За захранването виждам, че ти се въртят идеи.
Ако успееш да ползваш радиото и усилвателя, също ще е добре.
Остава да измислиш какво да движиш с механиката - нещо малко трябва да е.
FM STEREO - специалист
razrushi si sam написа:
гледам след това има 4 диода на платката, май са ценеерови
Не са ценерови,слаби са ти познанията,прочети за ЦЕНЕРОВИ ДИОДИ и успех в усвояване на радиотехниката!
razrushi si sam - напреднал
Значи на трансформаторчето пише SW 230 V ,от него напрежението от вторичната намотка е 11 V AC, 4 A като намалява..тук май не трябва да се държи мултимера много време повече от 10 сек. От диодите мисля че са двете жички бяла и кафява между тях напрежението вече е 14 V DC, а само между един диод е 7 волта прав ток.

Измервах и съпротивлението на потенциометъра между червената и кафявата жичка е постоянно 49 kohm, между бялата и кафявата жичка на потенциометъра също е постоянно 97 kohms. Между жълтата и кафявата се изменя от 49 kohms до 97 kohms.

Между кафявата и синята се изменя от 22 Ома до 49 кОма.
Между червената и синята в обратна посока на завъртане на потенциометъра спрямо предишната комбинация се изменя от 12 Ома до 49 кОма.

Стартовия кондензатор на електромоторчето по едно време изпускаше мехурчета, предполагам че е защото го поразмърдах, иначе мултимера показва 484 микро Фарада което е близо до посочените 470 микрофарада. Електромоторчето си върти подадох му от изходните жички които са до диодите - напрежението е 14 волта с прав ток. Но по едно време моторчето започна да свири и го спрях, може би 14 V с 3 Ампера прав ток са му дошли в повече.
Иначе мултимера UT139C малко ме съмнява относно капацитета дали го мери правилно. Кондензаторче, което е обозачено 1 микро Фарад го показва 1.10 микрофарада. След което кондензатор обозначен 47 микро Фарада го показва 77 микро фарада. До колкото знам по принцип трябва да се мери с минуса от страната на стрелката или черната лента където е обозначено, а от другата страна с плюса, но даже и по обратния начин на измерване кондензаторчето показва 77 микро фарада, това може би означава че е повредно...

http://prikachi.com/images.php?images/469/9173469M.jpg
http://prikachi.com/images.php?images/470/9173470a.jpg
hidrazin - майстор
razrushi si sam написа:
... това може би означава че ...
Не, това със сигурност означава че ти липсват елементарни и основни познания.
Както по електротехника така и по електроника...
Не че ми дреме ако някой кондензатор дето изпуска мехурчета ти извади някое око ...
Или осъществиш с тока близки срещи от третия вид...

Изображение
:partyman:
tzetz009 - специалист
Урок номер едно , номбър уан , нумеро уно : Спри , сега и за напред да изполваш функцията "амперметър" на мултицета си , за да "измерваш" кое токозахранване "КОЛКО ТОК ДАВА" !!!!!

Иначе си уцелил мястото , където да откриеш най-много ментори !

:partyman: :partyman: :partyman:

И малко да се редактирам : Захранването ти е вече УВРЕДЕНО ! Съсипваш си диодите така !!!
MamaMy - майстор
Струва ми се, че някой се опитва да ни пързаля. :?
razrushi si sam - напреднал
tzetz009 написа:
Урок номер едно , номбър уан , нумеро уно : Спри , сега и за напред да изполваш функцията "амперметър" на мултицета си , за да "измерваш" кое токозахранване "КОЛКО ТОК ДАВА" !!!!!

Иначе си уцелил мястото , където да откриеш най-много ментори !

:partyman: :partyman: :partyman:

И малко да се редактирам : Захранването ти е вече УВРЕДЕНО ! Съсипваш си диодите така !!!
А от кое се разбира че е увредено?
hidrazin написа:
razrushi si sam написа:
... това може би означава че ...
Не че ми дреме ако някой кондензатор дето изпуска мехурчета ти извади някое око ...
Или осъществиш с тока близки срещи от третия вид...

Изображение
:partyman:
от високото напрежение ли прави така? щото е 14 волта а не 9
MamaMy написа:
Струва ми се, че някой се опитва да ни пързаля. :?
хаха няма нищо такова ;д
kozl - майстор
razrushi si sam написа:
Значи на трансформаторчето пише SW 230 V ,от него напрежението от вторичната намотка е 11 V AC, 4 A като намалява..тук май не трябва да се държи мултимера много време повече от 10 сек.

Стартовия кондензатор на електромоторчето по едно време изпускаше мехурчета, предполагам че е защото го поразмърдах, иначе мултимера показва 484 микро Фарада което е близо до посочените 470 микрофарада. Електромоторчето си върти подадох му от изходните жички които са до диодите - напрежението е 14 волта с прав ток. Но по едно време моторчето започна да свири и го спрях, може би 14 V с 3 Ампера прав ток са му дошли в повече.
Егати тоя от вчера има мултимер и вече измерва тока при късо съединение :shock: При това разбира и от стартови кондензатори :lol: Тези ел.моторчета са четкови и работят с постоянен ток. Освен това към тях има платка за стабилизация на оборотите. На някои платката е вградена в корпуса, на други е външна. Там където е вградена има + и - обозначения. На другите не е задължително обозначаване, моторчето върти и в двете посоки.
Ако платката е външна и го е пуснал без стабилизация на оборотите .... па мое и да свирне. Аз подобно изроних колектора на постоянно токово моторче. Ма тоя разрушител е късметлия иначе да беше стопил мултицета ако беше некой по-мощен траф.
Мое да се ползва ел,мотора, трафа, крайните стъпала.
Мое да се ползва и за забавление.
  • 1
  • 2

Тема "Може ли да си направя нещо от stereo radio double cassette recorder" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: