• 1
  • 2
От мобилни телефони до цифрови камери
grants - специалист
Колеги здравейте. Преди години взехме една сушилня Siemens e44-10 за дома, но в последствие установих че няма никакъв таймер в управлението, за да се нагласи да работи примерно вечер на нощната енергия. Та идеята ми е да променя управлението с цел да мога да си я пускам от някакъв таймер.
Основния проблем е, че с врътката се наглася програмата и сушилнята чака да се натсне бутона Start. Да ама тоя бутон е някакъв вид сензорен, защото трябва да прекараш пръст през него. Идеята ми е да измисля някакъв вид схема, която да подава сигнал към този сeнзорен бутон. Отварях платката и той представлява нищо освен един светодиод :? пък може и аз нещо да пропускам. Ето и снимка на управлението
Изображение

Бутона Start/Stop е въпросния, през който трябва да прекараш пръст след като нагласиш програмата и сушилнята да тръгне.
Ще съм благодарен да дадете някакви идеи или примерни схеми, че през уикенда мисля да я разглобявам и праправям та да е готова за новия сезон.

Поздрави !
vlax - майстор
grants написа:
Отварях платката и той представлява нищо освен един светодиод :? пък може и аз нещо да пропускам.
Що не направи една снимка на платката като си я отварял?
geordgeo - специалист
Щом е сензорен бутона за пускане, сигурно отдолу има фотоизлъчвател и приемник, които обикновено се слагат един до друг с преграда. Излъчвателят си излъчва светлината напред и когато доближиш пръст до отвора отпред на панела, отразената светлина от пръста ти се връща към приемника, който задейства схемата по нататък. Поне така е при сензорните котлони за вграждане. Но една снимка щеше да помогне много повече от всякакви обяснения...
plamen6703 - майстор
Приятелски съвет, не си разбутвай сушилнята и не прави "подобрения" по платката. Ако опиташ да правиш "подобрения" и си на нула след опита е добре, но има вероятност да излезеш на минус и да търсиш платка за сушилня!
Сещам се за вариант, но ще трябва да се "бае" на платката и ако нямаш опит може да си вкараш "автогол".
grants - специалист
Бях я разглобил миналата зима, но така и не направих снимки.
@geordgeo и аз търсих някакъв фотоприемник под бутона, но не намерих единствено имаше smd светодиод което ме учуди :? Нищо сега като я разглобя ще поогледам по-добре и ще щракна снимки.

Поздрави !
DMN - майстор
А ако щепсела на сушилнята е изваден, програмата наместена, сложиш пръст на бутона, и чак тогава вкараш щепсела в контакта, тръгва ли да работи на програмата?(най-вероятно не, но все пак да попитам).
kolev_k - специалист
grants написа:
намерих единствено smd светодиод което ме учуди
Да не е излъчвател и приемник в едно?Колко крачета има?Може да е само приемник и да следи осветеността отвън,а може да улавя топлината на пръста ти както при телефоните и пир-датчиците.Пробвай при абсолютна тъмнина с пръст,и на светло с нещо непрозрачно,и кажи резултата!
П.П. А вижда ли се да свети това което го мислим за светодиод?
preslav - майстор
Болшинството машини са предвидени да продължат работата си след като е имало отпадане на напрежението - лесно можеш да провериш и твоята люпилня, пардон сушилня. Стартираш и след малко изключваш от контакта, след час отново я включваш и ако продължи работата си предполагам ти е известно решението.
Другото решение е да си направиш сметката каква ще е икономията от такава интервенция, ако са 10-20 лв. за година не си заслужава гимнастиката.
grants - специалист
Колеги отвориш управлението на сушилнята и нещата се поизясниха. Самия бутон представлява две пластинки и работи на някакъв капацитивен принцип. Намерих преди него транзистора, който пуска командата за включване и сега е нужно да се "цъка" C-E с някакъв импулс, за да тръгне избраната програма.
Въпроса ми е с какво да го подам този импулс, като под импулс имам предвид да се даде C-E на транзистора на късно през резистор 300 ома за момент. Сещам се за импулсни релета, но като чета спецификациите на повечето времето в което се затварят контактите е 50ms и незнам дали ще е достатъчно. Друго гледах някакви електромеханични релета c RC група, но там пък времената са прекалено големи от 10 секунди нагоре, а мен ми трябва нещо от сорта на 500ms до 1-2 сек максимум. Следващия вариант е аз да си направя схема с микроключ и някой таймер ама чак толкова не ми се занимава.
Та някакви идей за у-во което си затваря контактите за 0.5-2сек макс и след това пак ги отваря. Управляващото напрежение не е проблем дали ще е 5-12-24 DC или 230 AC. И разбира се да е в някакъв поносим бюджет :)
Поздрави !
abcdefghijklmnopqrstuvwxz - майстор
Може да вземеш от механичните таймери за контакт. Има и електронни със седмични програми ... който ти е кеф.
https://tajmer.pazaruvaj.com/?orderby=1
Забиваш във таймера едно изхвърлено зарядно от стар GSM.
И вече имаш скок на напрежението във настроеният час.
Трябва и малка схемка да направиш естествено.
При 24V прави импулс около 1с., но при 5V примерно ще е около 0,5с.
Новите зарядни са на 5V, но старите вадят различно напрежение особено без товар(7, 8, 12, че и 18V съм виждал).
Това ще промени малко времето на импулса, но можеш да го коригираш от кондензатора 100uF или от 1кОм. Ако искаш да го увеличиш, да речем приблизително двойно, увеличаваш стойността на кондензатора двойно - 220uF.
Има някои дърти зарядни, които нямат филтриращ кондензатор на изхода си. В тоя случай ще трябва да добавиш един 100-200uF между + и масата.
Успех!
:partyman:
Прикачен файл:
Taimer.PNG
Taimer.PNG (20.48 KиБ) Видяна 4412 пъти
  • 1
  • 2

Тема "Сушилня Siemens e44-10 - схема за нощна енергия" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: