• 1
  • 2
От мобилни телефони до цифрови камери
nanera - помощник
Здравейте приятели, няма кого да питам около мен, затова се обръщам към вас.
Ще бъда благодарен ако някой може да ми предложи как да реша следната задача.

Трябва ми превключвател за следната схемата.
Прикачен файл:
prewklichwatel 3.png
prewklichwatel 3.png (46.22 KиБ) Видяна 1711 пъти
По възможност да бъдат така направен превключвателя, че веригите да са свързани заедно и да може да се сменят ръчно.
"А" да има връзка с "В" и "Г" при превключване и да няма връзка с "Б".
Също "Б" да има връзка с "В" и "Г", без да се свърза с "А".
Така да бъде, че когато "А" е свързана с "В", "Б" да е свързана с "Г" и обратно, когато "А" е свързана с "Г", "Б" е свързана с "В".

Благодаря ви за отделеното време.

Токът на веригата няма да надвишава 10 ампера.
iliya_i - майстор
Ако схемата позволява да се обединят всички минуси и да се комутират само плюсовете, един кръстат ключ ще свърши работа.
ben84 - специалист
Трябва ти пакетен прекъсвач. Повечето модели имат възможност да ги разглобиш и наредиш логиката, както решиш
shadow__01 - майстор
iliya_i написа:
Ако схемата позволява да се обединят всички минуси и да се комутират само плюсовете, един кръстат ключ ще свърши работа.
И аз за това се сетих, но като прочетох че токът ще е до 10A...май няма да издържи. Макар, че съм виждал бойлер да се включва с ключ за осветление.
iliya_i - майстор
shadow__01 написа:
iliya_i написа:
Ако схемата позволява да се обединят всички минуси и да се комутират само плюсовете, един кръстат ключ ще свърши работа.
И аз за това се сетих, но като прочетох че токът ще е до 10A...май няма да издържи. Макар, че съм виждал бойлер да се включва с ключ за осветление.
По спецификация ключовете за осветление са до 10A.
То са възможни и схеми с контактори за по-големи токове, ама става по-сложно.
hidrazin - майстор
С тези плюсове и минуси нещо много ми намирисва на соларни панели, акумулатори....
Така че ключовете за осветление отпадат при комутация на DC.
Ще ги изпържи за раз бройки ...
:partyman:
Andri01 - майстор
Контактори и пакетен прекъсвач с необходимия брой позиции.
nanera - помощник
Здравейте приятели, благодаря ви много за отговорите.

На мен ми трябват 2 позиции. Доколкото разбирам ще ми трябва ще ми трябва пакетен електрически прекъсвач с три позиции от този тип:
Изображение

Не ми стана ясно как да свържа контактора и като цяло видях, че има няколко вида. Ще трябва да се образовам малко. Ще видим дали ще се справя с плюсовете и минусите.

Изображение

От Пловдив съм може би в някой магазин ще могат да ми помогнат ако намеря техническо лице.

Ако някой може да ми даде повече информация или поне да ми предложи добри източници да се образовам ще бъда благодарен.
iliya_i - майстор
Или пакетния прекъсвач, или 2 контактора. Не и двете заедно. Но ако са контактори, трябва да са с бобини за постоянен ток, с управляващо напрежение, съобразено с източниците, дето ще го захранват.
Andri01 - майстор
Пакетния за да комутира 10А./ със запас/ на DC ,ще е доста обемист!? За предпочитане-слаб пакетен и два контактора по 16А.
  • 1
  • 2

Тема "Превключвател на елетрически вериги" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: