От мобилни телефони до цифрови камери
АБВ потребител - специалист
Здравейте.Изникна ми следния проблем. Инвертора имаше малко напрежение на празен ход 56 волта.Реших да го вдигна малко , като удвоих навивките на вторичната намотка, включих и бум.Мисля че опука транзисторите.Електрожена е от евтините Китайски . Схемата е пълен мост. Някой има ли идея защо стана така. БЛАГОДАРЯ. Вторичната влияе ли на тока в първичната намотка???
koveslav - майстор
Защо реши,че 56 волта са малко?
plamen6703 - майстор
АБВ потребител написа:
Здравейте.Изникна ми следния проблем. Инвертора имаше малко напрежение на празен ход 56 волта.Реших да го вдигна малко , като удвоих навивките на вторичната намотка, включих и бум.Мисля че опука транзисторите.Електрожена е от евтините Китайски . Схемата е пълен мост. Някой има ли идея защо стана така. БЛАГОДАРЯ. Вторичната влияе ли на тока в първичната намотка???
Не ти е изникнал проблем с електрожена, а сам си го създал :wink: Напрежението на празен ход е било в рамките на нормалното. Дявола като няма друга работа си оправя дечурлигата... Възстанови електрожена както е бил и ако не си го прежалил го дай на сервизен техник за поправка... :partyman:
АБВ потребител - специалист
56 волта за рутилови електроди става но има други които искат 70. Уж има защита по ток а отпука двата транзистора. Днес го отворих и май засега няма други загуби.По принцип с вторичната уж се вдига напрежението на празен ход и след това се ограничава по ток, но май при тези трафове не е така. Май навлизам в дълбока вода.
plamen6703 - майстор
При теб няма нищо страшно, че навлизаш в дълбоки води. Опукал си два транзистора, ще ги смениш или ще потърсиш компетентна помощ от специалист, защото осъзнаваш проблема. Проблем е, когато в темите по електротехника и електроника се включи някой мазач и започне да дава "професионални" съвети... Някои може да се подведат и да се осакатят или да си разсипят машина.
Това е опасно, а транзистори "горят" и се сменят :wink: :partyman:
koveslav - майстор
АБВ,казваш "удвоих намотките на вторичната",Интересно как ги събра във същия траф и какъв резултат като напрежение очакваше всъщност?
АБВ потребител - специалист
Трудно но ги събрах. Намалих малко сечението и стана. Негуляев в книгата си пише че при 90- 100волта на празен ход заварява всички видове електроди. Но той го постига чрез удвоител .Явно с намотката не става та и аз ще правя удвоител на напрежението на изхода.Искам от евтина китайска играчка да направя професионален електрожен но ще видим какво ще стане. Увеличаването на навивките във вторичната намалява силата на магнитното поле в магнитопровода което се противопоставя на изменението на тока в първичната намотка май от там ще е този по голям ток. Знам ли. Трябва да се правят опити. В книгите много объркваща информация. Затова питам ако някой се е сблъскал с това
Последна промяна от АБВ потребител на пон сеп 25, 2017 1:25 pm, променено общо 1 път.
plamen6703 - майстор
С удвоител на напрежението по Негуляев на малки токове ще работи много добре. Не знам какви транзистори ползваш и като цяло какви са вградените диоди...
Не знам как си с руският език, но ето тук е интересно и полезно http://www.electrik.org/forum/index.php ... owforum=45 и тези книги http://radio-hobby.org/modules/news/art ... toryid=998 От мен имаш искрени пожелания за успех и знам, че ще се справиш :partyman:
АБВ потребител - специалист
Благодаря за пожеланията! Нямаше да се захвана но ме дразни как заварява. С рутиловите е горе долу добре но с други не става. За Кемпи сега няма пари. Негуляев казва "Ето просто" но май не е толкова просто. Ще видим живот и здраве :) Ако не намеря същите т-ри ще трябва да преправям драйверите. Транзисторите са RJH60F5
plamen6703 - майстор
Не очаквай чудеса :) Софиянци се опитват от гарсониери да правят тристайни апартаменти, но от архитекта никой не може да се справи по-добре :-D
Същото е и с тия инвертори, струват колкото струват и "подобренията" са свързани само с олекване на джоба :wink: :partyman:

Тема "Проблем със заваръчен инвертор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: