От мобилни телефони до цифрови камери
П. Петков - специалист
DMN написа:
Все ми ще да има възможност за изпозване на леко соларно панелче на самата лодка. То може да подпомага изтощените батерии (с условието, че не се риболовва през тъмната част на денонощието или пък в облачно време), та поне да може да се върне лодката, ако батериите се изтощят непредвидено. Просто идея.
:partyman:
Може да се рибарства и нощно време, но само при пълнолуние, за да се ползват фотоволтаици за лунна светлина! :)

"Ако Ви попитат: кое е по-полезно, Слънцето или Луната? - отговаряйте: Луната! Защото Слънцето свети през деня, когато и без това е светло, а Луната нощем, когато е тъмно!"

51. Если у тебя спрошено будет: что полезнее, солнце или месяц? - ответствуй: месяц. Ибо солнце светит днём, когда и без того светло, а месяц - ночью.

Козьма Прутков


http://www.anafor.ru/prutkov/prutkov01.htm


https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0 ... 0%BE%D0%B2
velas - специалист
lov написа:
За регулаторите само с проби. Но това напрежение което ти се иска да е под 2 волта е немислимо. Наистина ще си скапеш тотално батериите. Но понеже това което виждам на снимката малко ме смущава и ще питам на право с такива ли елементи е била оригинално или си решил че два такива елемента дават 5Аh. Били са с този капацитет но като нови. :)
А вече за останалата час как може да се преформи може да се разбере едва като се отвори и се погледне по платките. Дето се казва съдбата е в ръцете на давещия се. Готово решение няма.
:) Това са оригиналните елементи - 2 x Samsung 2600 mA. Никога не съм решавал, че двете отдават 5200 mA...с толкова се зареждат, а отдават 70%(засега) от капацитета. Нови са и ги сложих само за сравнение на размерите. :)
С тях издържа доста време интензивен риболов с 3-6 въдици - поне ден, но има и много други променливи.

Направил съм два допълнителни пакета с 2 и 3 батерии, на 1 година ползване, x 3000 mA. "Тройката" ми издържá 2 дена (т.е. от обяд до другия обяд) наистина интензивен риболов (не се спря, не седнах, останах гладен и жаден :) ) с обслужване на 9 въдици, но на близко разстояние 50-100м, вятър 3-5 м/с. Другата "двойка" още не ми се е налагало да ползвам.
Супер ме устройва, само да вдигна скоростта, че се случва да вадя и лодка и риба едновременно, за което трябват поне 3-4 ръце... :)

Лодката я отварях преди 2 месеца и я пооправях, че китаеца си е оставил ръце, крака и каквото друго има. Проблемът с отварянето е, че ръбчето се силиконизира и е играчка да я отварям и затварям често. Евентуално ще я отворя зимата, но се съмнявам да може да се манипулира по платката. Управлението е максимално опростено - то дефакто си е детска играчка :-D приемо-предаващ модул и релета за двигателите. Със същото дистанционно върви и колата на малката. :lol:
lov - майстор
То по начало си мислех че управлението на двигателите е с релета заради реверса ама нали си имах и нещо друго на ум. Та в такъв вариант е по лесно преправянето. Огледай модула на дистанционното и виж дали са му предвидили някаква стабилизация на входното напрежение. Ако има такава виж колко носи и като максимално напрежение. Ако няма такъв ще се наложи да си добавиш нещо с готовите интегралки от серията LM или нещо подобно така че да не го бърка какво напрежение на захранване ще му подадеш от импулсния модул. Там консумацията е минимална така че загубите ще са пренебрежимо малки в нея. Релетата ще си комутират към двигателите каквото им подадеш от импулсния стабилизатор. Дори има шанс да носят и 7,4 но трябва да се рови и чете. А ако носят може и да ти отпадне импулсния стабилизатор. Има обаче една малка подробност. Двигателчетата може и да носят по високо напрежение но перките при по високите обороти да влезат в кавитационен режим и няма пак да са ефективни и може да се наложи да слагаш по големи за да може двигателя да се натовари и да работи ефективно. И другото прецени си дали няма да ти е по удачно в батерийния отсек да сложих литиеви RC пакети от тези които ползват за самолети и дронове. Скъпи са но за сметка на това в това пространство ще събереш батерия с много по голям капацитет и с два пакета вероятно ще си караш спокойно риболова без да се страхуваш че ще паднат. Те носят многократно по голямо натоварване по ток без да им пада осезателно напрежението. Е за тях ще ти трябва и друго зарядно но ти си знаеш дали ще си слугуваш на крастата. :)
Мерак с пари се гаси. :lol:
velas - специалист
Така е, но нали знаеш, че винаги гледаш на ползваш наличните ресурси... :)

Мисля си, колко ли ще издържат 4хАА алкални батерии?...при цена от 40-50ст, за 5лв мога да направя 3 пакета и ако ме изкарат 2 дена си е перфектен разход...
Дори в отсека за батерии мога да събера "тройката" 18650 + пакет две АА и да ги вържа последователно. Друг вариант е двойка 18650 и три АА в пакет... ще пробвам и ако стане е перфектно решение. :)
lov - майстор
Е еее вече стана с пръдня боя.
velas - специалист
Правило N 1 на професията ми:
"Винаги първо използвай наличните ресурси!"
Правило N 2:
"Ако не си намерил решение с наличните ресурси, това не означава, че няма решение!"

Останалото е прахосничество...мога да си взема лодка за 2-3-5 к и да я управлявам с поглед, но:
1. Удоволствието от постигането на целта не е същия.
2. Не съм от хората, които са 100% консуматори.

И те така, разни хора, разни идеали... :)
gogo7777 - майстор
velas написа:
1. Удоволствието от постигането на целта не е същия.
Като рибар на рибар ще те попитам....За кво ти е тая лодчица?
.....постигането на целта не е същия.
Един мач върши 100 пъти по-добра работа, освен ако не вкарваш "комбайн" във водата :-D
Модерен стана тоя риболов еййй.... :-D
lov - майстор
Първо си помисли дали няма начин в отсека да събереш 4 елемента 18650. Заеби алкални и всякакви други галванични елементи. Те нямат нужния капацитет.Така освен че ще получиш по високото напрежение към двигателите а и практически почти двоен капацитет на акумулаторите от досегашното състояние. И ще можеш да ползваш на воля елементи от стари лаптопски батерии. А при добър късмет там се намират и много хубави елементи. Така няма да минаваме към групата но консуматорите и да купуваме нови. :lol:
velas - специалист
gogo7777 написа:
velas написа:
1. Удоволствието от постигането на целта не е същия.
Като рибар на рибар ще те попитам....За кво ти е тая лодчица?
.....постигането на целта не е същия.
Един мач върши 100 пъти по-добра работа, освен ако не вкарваш "комбайн" във водата :-D
Модерен стана тоя риболов еййй.... :-D
Е, аз се чешя, където ме сърби... :) Всеки рибар си харесва определен риболов. А с лодката е по-интелигентно, отколкото да махам с ракетата... а и ми се ще да видя ракета да "храни" на 100-200м... ;)
lov написа:
Първо си помисли дали няма начин в отсека да събереш 4 елемента 18650. Заеби алкални и всякакви други галванични елементи. Те нямат нужния капацитет.Така освен че ще получиш по високото напрежение към двигателите а и практически почти двоен капацитет на акумулаторите от досегашното състояние. И ще можеш да ползваш на воля елементи от стари лаптопски батерии. А при добър късмет там се намират и много хубави елементи. Така няма да минаваме към групата но консуматорите и да купуваме нови. :lol:
Мога да събера и 6 и 8 броя 18650...малко ще им поизрежа място, не е проблем, но напрежението ще стане 8-8,5V и ще го държи дълго време... И при 2+2 18650, се вдига волтажа, а се запазва капацитета, спрямо 2 броя 18650. ;)

Та отново да конкретизирам последната идея - без да правя интервенции, в отсека за батерии мога да събера пакети от 3 броя 18650 + 2 броя АА. Вързани последователно ще ми дадат напрежение макс 5,7V, което ще ми вдигне скоростта. Дали има нещо, което да ме притеснява при подобно свърване на такива батерии?
Вече, ако няма проблем, мога да си направя всякакви конфигурации от пакети 18650+АА, което най-добре да ме устройва.
Virtex - майстор
velas написа:

Не винаги колата е близо до бивака, а и за да заредя каквото и да било трябва да я държа на контакт с часове, а имам една дузина устройства в колата, които се включват на контакт.
Ако зареждаш такива батерии с часове не ти е наред зарядното.

Ако ти се дават пари вземаш за $24 едно Liitokala 500, което става за 220V и директно 12V или някакъв китайски за кола.
Зареждат се с до 1А на клетка и понеже не вярвам тези клетки да са от по 3Ah ще се зареждат бързо. Понеже казваш допълнителни клетки, вероятно няма да са запоени, понеже е хубаво да не се зареждат последователно свързани ( или паралелно свързани различни клетки ) без специални балансиращи схеми.

За DC-DC converter-a в зависимост колко са мощни моторите има избор от 11А, и предложеният по-рано за 3А

Вземаш си и един protection board в зависимост дали ще искаш 2 клетки или повече последователно и така ще се гарантира, че няма да прецакаш батериите. Защото ако се падне под дадено напрежение, те така или иначе ще откажат и лодката няма да стигне до брега.
Може да вземеш едно такова 18650 battery monitor, за да има звукова индикация ако започне да пада батерията прекалено много, преди да е изключила защитата от undervoltage. Не знам ако се разпищи над рибата какво ще стане, но поне ще се знае, че лодката няма много батерия.

Като цяло ако имаш кофти елементи или с нисък заряд има шанс лодката да не се върне ако няма някакви взети мерки.

Другото е дали радио частта ще понесе толкова високи напрежения, но може и за нея да се вземе един малък DC-DC converter- и да няма значение на колко волта са моторите.

Тема "Понижаване на напрежение от DC 7,4v на DC 5-6v?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: