• 1
  • 2
От мобилни телефони до цифрови камери
infomar
Имам инвертор 1000 вата от този тип:
Изображение
Имам и настолен компютър (250 вата) и искам да го оборудвам с аварийно захранване поне за 30 минути. Акумулатор като примерно този: GIGAWATT 45AH 400A ще ми вършат ли работа?
Може ли захранването от инвертора да предизвика някакъв катаклизъм на настолният. С лаптоп проблем няма. Колко голям в AH акумулатор ще ми трябва за 30мин. работа на 250 вата/220 волта захранване? Предполагам, че 10 AH ще са достатъчни!
gogo7777 - майстор
10 АН са малко за половин час. Инак катаклизми по ПК-то не би трябвало да има.
Junak - майстор
А монитор няма ли да ползваш? :?
zz_stefanov - майстор
Търсиш ли непрекъсваемост. Как ще преминаваш от мрежа към инвертора или ще си караш само през него и ще зареждаш акумулатора от друго зарядно непрекъснато.
DMN - майстор
infomar написа:
Предполагам, че 10 AH ще са достатъчни!
Освен всичко важно написано по-горе от другите, ще вметна и че инвертора би трябвало да има защита - да изключи при падане на напрежението на входа му под малко около 11V. С този товар, това ще се случи доста по-бързо отколкото предполагаш, в такива случаи не важат много сметките за амперчасовете на акумулатора, а също така много зависи и какво е състоянието на акумулатора и колко е зареден. Инверторът също има собствена консумация. Измервал ли си с ватметър - в какви граници е действителната мощност на компютъра с монитора, когато е захранен от мрежата(230V) ? Може да не е чак 250 вата, което е в твой плюс, ако е така.
plamen6703 - майстор
infomar написа:
Имам инвертор 1000 вата от този тип:
Изображение
Имам и настолен компютър (250 вата) и искам да го оборудвам с аварийно захранване поне за 30 минути. Акумулатор като примерно този: GIGAWATT 45AH 400A ще ми вършат ли работа?
Може ли захранването от инвертора да предизвика някакъв катаклизъм на настолният. С лаптоп проблем няма. Колко голям в AH акумулатор ще ми трябва за 30мин. работа на 250 вата/220 волта захранване? Предполагам, че 10 AH ще са достатъчни!
Няма да имаш проблеми по посоченият от теб начин да си подсигуриш аварийно захранване на компютъра. Ползвах такъв вариант на кемпер и каравана и не съм имал проблеми. Няма да имаш проблеми и ти с този вариант... просто си реализирай идеята и всичко ще е ОК...Желая ти успех! :partyman:
MamaMy - майстор
Всичко зависи от инвертора. Пазара е пълен с ментета. Ако си уцелил читав, няма да имаш проблеми. Имай предвид, че 250 вата на 12 волта са си едни 20 и кусур ампера и ако дължината минава метър си трябват дебели кабели за акумулатора. По-изгодно е инвертора до сами акумулатора и удължител до компютъра. И акумулатора трябва да е читав. Стар от кола е почти гаранция, че няма да стане нищо.
infomar
Инверторът има защита и "пази" акумулаторът от пълно изтощаване. Когато има напрежение в мрежата, се ползва то, когато няма, се минава автоматично в режим захранване от акумулатора и когато дойте "тока" се преминава към него със започване зареждане на акумулаторът.
Благодаря на всички за компетентните отговори, ще действам по задачата и ще избера по-голям акумулатор - може би към 40 AH.
plamen6703 - майстор
По-голям акумулатор съм пропуснал да отбележа, но ти си го знаеш, 40 AH ще ти върши работа. В кемпера и караваната бях свързал два големи акумулатора в паралел. При теб в дома ти няма нужда чак от такова подсигуряване... останалото е точно както си решил да го направиш.
ig_ivanov - специалист
Гледах данните за този инвертор. Изхода му е "модифицирана" синусоида, не "истинска". Ако захранването на компютъра е обикновено- няма да имаш проблем, обаче ако е с AFC (активен филтър на входа на захранването)- не се знае какво може да стане- може да работи, може и да му излезе дима или на инвертора да му сработва защитата. Захранване с PFC (пасивен) също ще работи без проблем.
За захранване на компютъра може да помислиш и за такъв вариант в комбинация със сто-ватов инвертор за монитора.
  • 1
  • 2

Тема "Мога ли да ползвам безпроблемно инвертор 12-220 в. за аварийно захранване компютър?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: