• 1
  • 2
От мобилни телефони до цифрови камери
fox_vt - майстор
В този случай компенсаторния кабел е задължителен.
kolev_k - специалист
fox_vt написа:
Не е задължително целия участък да бъде с такъв кабел. Достатъчно е един два метра и след това удължаваш със меден кабел от 0,5 кв нагоре в зависимост от разстоянието. За грешката не мога да ти кажа ,за да се минимизира се пуска по дебел кабел ако се удължава трасето. Иначе за проба можеш да измериш показанията без кабел и след като свържеш другия да видиш колко би била грешката. То грешка има и в самия уред въпросът е да не е прекалено голяма.

Пп между другото линковете не работят иска парола.
Що пишеш глупости?
Да си чувал за термостатни кутии,или компенсационни,и коя как работи.
fox_vt - майстор
Хайде давай просветли ни..... откога те чакаме. Аз за много работи съм чувал кои доказани кои не ама не е там въпросът. Така или иначе компенсатора най вероятно ще е в самия уред а ако ли не то не е нужна голяма точност.
kolev_k - специалист
Значи както споменах термодвойката генерира напрежение(в mV)което зависи от температурната разлика м-у топлия и студения край.За да се изнесе студения край по далеч от мястото на мерене(щото там си е горещо(термодвойките се ползват за измерване на бая високи температури))се пуска компенсационен кабел,който е от същия материал като на т-ката.
1-ви начин:к-я кабел влиза в кутия в която има 4R свързани в мост,като едното от тях е температурно зависимо и от там продължава с меден.Тоя мост е сметнат така(разбира се за съответния тип т-ка) че при 20гр.околна темп.,такива mV каkвито са влезнали,такива излизат.Ако обаче темп.на мястото на връзката се повиши или понижи,моста добавя или отнема mV към изходящите.В този случай прибора се градуира така че при 0mV да показва 20гр.
2-ри вариант:Термостатна кутия.Тук к-я кабел влиза в кутията където е свързан последователно и противопосочно с т-ка от същия тип,и която е поставена при константна т-ра от 50гр.(има и на 70гр.за по-високи околни т-ри)И оттам продължава с меден к-л.Прибора се настройва при 0mv да показва 50гр.
3-тия вариант:к-я кабел отива до прибора,който си мери т-та на клемите и си смята разликите.
А ако свържеш директно к-я кабел с медния, не се ли сещаш че ще се получат 2 нови т-ки свързани последователно и ще ти дават грешка в зависимост от околната т-ра.
Надявам се да съм бил полезен на Лисичко и на др.интересуващи се.
Ако има и др. въпроси на тая тематика-питайте.
П.П.медния кабел не е нужно да е дебел-там минават микро ампери,ако не и по-малко.
fox_vt - майстор
Колко ще е грешката ако се удължи със меден кабел? След като минават микро ампери които ги измерваш със уреда,как си представяш кабел със високо съпротивление. Всъщност може и аз да съм в грешка заради изискванията за удължаване на трасе при обикновен датчик от рода на pt1000, което няма нищо общо разбира се.
Filomatis - специалист
fox_vt написа:
След като минават микро ампери които ги измерваш със уреда,как си представяш кабел със високо съпротивление.
В случая не е проблем съпротивлението,а напреженията,генерирани от снадките,които се явяват също термодвойки.
cvettomirr - специалист
Слагай обикновен кабел разликата е толкова малка че просто няма смисъл. Дано с темп вътре в камерата да нямаш амплитудни разлики примерно в ниската и високата част на камерата
kolev_k - специалист
cvettomirr написа:
Слагай обикновен кабел разликата е толкова малка че просто няма смисъл. Дано с темп вътре в камерата да нямаш амплитудни разлики примерно в ниската и високата част на камерата
Ами питащия казва че ще мери 800-1000гр.Според теб температурата на клемната плочка колко ще е?Колкото е,толкова ще му е грешката.
Измерването с Pt 100/500/1000 е на съвсем друг принцип.Там грешката идва от изменението на съпротивлението на медния кабел в зависимост от ок.т-ра.по трасето.0 гр.на датчика=100/500/1000 ома.От там нататък,0.385ома/гр за Pt100(za Pt1000 по 10)Това до 100гр.Към 600гр.намалява до 0.36ома на гр.За компенсация при този метод се използва 3 и 4 проводна схема на измерване.При високоомните платини може да се приеме компромис с грешката при двупроводна схема.
Някои хора май бъркат принципа на мерене с термодвойка и термосъпротивление.Хайде живи и здрави да са!
fox_vt - майстор
Ама чакай сега идеята на компенсационния кабел който дадох е да има поне метър от него и след това да се удължава със меден. Ако снадката със медния е със ниска температура грешка не би трябвало да има.
kolev_k - специалист
Е,ако промяната на температурата в мястото на снадката не е с голяма амплитуда,грешката може да се преглътне.Друг вариант за по-прецизно мерене е ако в мястото на снадката се постави някакъв друг термометър и неговото показание да се добавя или приспада от това на основния прибор.Само трябва да се знае дали основния е настроен при 0,20,50гр. или си има собствена компенсация.
  • 1
  • 2

Тема "Свързване на темодвойка" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: