• 1
  • 2
От мобилни телефони до цифрови камери
Здравейте, имам млада ябълкова градина , която често се навестява от стадо сърни. Правят доста бела по дръвчетата няколко дори напълно ми унищожиха. Ограждането не е опция защото е твърде скъпо, а и сърните могат да прескочат до 3 метра ограда.Намислил съм да направя аларма от сирена и лампа които да ги прогонват. Идеята ми е да оградя мястото с една жица рибарска корда на около 1 метър височина. Когато сърната бутне кордата да се включва сирената и лампата. Захранването ще е стар автомобилен акумулатор. Ключето ще е тип бутон , като се опъне кордата да се включи сирената ,като се дръпне сърната да се изключи. Опасявам се обаче ,че сирената ще пищи твърде кратко и по скоро ще им събуди любопитството отколкото да ги изгони. Та въпроса ми към специалистите е : съществува ли някакво реле или контролер , който като се опъне кордата, демек като се натисне бутона еднократно , да поддържа сирената и лампата включени 20-30 секунди .
Приемам и други идеи за изпълнение на алармата ,само да не е твърде скъпо, че двуногите и те правят бели :-D
shadow__01 - майстор
Има схеми на реле за време. Натискането на бутона ще го задейства и само ще се изключи след зададеното време. Ще трябва да търсиш някаква схема която да работи и при постоянно натиснат бутон. Не съм правил такава и не мога да ти дам изпробвана, но съм сигурен, че някой е правил и ще ти даде най-малкото линк.
plamen6703 - майстор
milen7773 написа:
Приемам и други идеи за изпълнение на алармата ,само да не е твърде скъпо, че двуногите и те правят бели :-D
Напиши в търсачката "електропастир" и ще видиш интересни решения, които не изискват големи финансови разходи и могат да решат проблема със сърните :) За двуногите само дървен господ помага, а някъде и това не помага :-D
lov - майстор
Ааа... помага помага ама трябва да няма свидетели. :lol:

Има дори готови такива джиджавки със светлинна и звукова аларма. С датчик за движения са и се включва алармата само когато нещо мине пред тях. Хубавото е че звуковия в тях всъщност е в ултразвуковия диапазон и няма да се стряскат хората на близо. Но пък дивите животно много добре го чуват. И другото не маловажно е че имат и вграден соларен панел и акумулаторчетата са винаги в готовност. :) И да няма слънце изкарват почти 10 дена със собственото захранване. А после един ден е достатъчен да се напомпат. С 5 такива покривах една 4 дка. сливова градина. В началото доста упорито я атакуваха но после свикнаха да заобикалят защото се научиха че там не трябва да се влиза. :-D

Прикачен файл

IMG_20171123_212055.jpg
plamen6703 - майстор
Дай някакъв ефективен лек срещу диви прасета. Имах глупостта тази година да засея два декара картофи на една нива в балкана и се "подсигурих" с препарат за прогонване на диви прасета от едни софийски мошеници... Диви свине изораха нивата все едно нищо не е сложено, даже не се опитахме да събираме картофи след тях.
lov - майстор
Догодина кажи де са картофите пък аз ще ти кажа цяр.. :lol:
plamen6703 - майстор
Дъщерята преди няколко вечери ме пита къде са картофите от балкана :lol:
Иначе нивата е в любимият ми Троянски балкан и хубавото е, че в района не се чува за кражби, но диви свине дал Бог и като ходя на лов слуката е голяма, но с нивата ударих на камък :-D
mcm - специалист
plamen6703 написа:
Дай някакъв ефективен лек срещу диви прасета. Имах глупостта тази година да засея два декара картофи на една нива в балкана и се "подсигурих" с препарат за прогонване на диви прасета от едни софийски мошеници... Диви свине изораха нивата все едно нищо не е сложено, даже не се опитахме да събираме картофи след тях.
При нас има една голяма фирма аредатор на земите в цяла северна България, викаме и октопода, чува се че пръскат с препарат вълча миризма. Не знам доколко има ефект за царевицата им, но пък самата царевица е някакво гмо нищо не я пипа. Третия лек го имаш у вас в касата, иначе само стабилна ограда ама и тя не е лек. А да не забравя като ги гоните пратете малко и към нас, че нещо изчезнаха, картофи бол, прасета няма.

Наслука колега !!!
plamen6703 - майстор
Благодаря за пожеланията и на теб ти желая добра слука :)

Преди години отивам на гости на един приятел ловджия... на масата тава с печени свински мръвки... големия му проблем се оказа, че го съкратили от работа и няма пари за картофи :-D

Бях купил едни гранули, които уж се заравяли в земята,на 2-3 седмици се минава с нова порция гранули и дивите прасета щели да отбягват нивата... нищо не помогна, с парите за гранулите да съм си купи поне 100 кг. картофи, а аз нахраних едни мошеници... Същата работа с хора, които имаха царевични ниви, откъде мине стадото все едно потоп е минал...
lov - майстор
Казвай де ги продават тези гранули. :) Някои дават луди пари за паста с трюфели да събират свинките пък ти се спотайваш. Ша врътнем страшен бизнес с тях. Рекламата ще е твоята нива. :lol:
А за на лято ще ти дам едно такова на заем. :-D
Прикачен файл:
post-2044-0-54952200-1308060345.jpg
post-2044-0-54952200-1308060345.jpg (42.06 KиБ) Видяна 1782 пъти
:partyman:
  • 1
  • 2

Тема "Схема за аларма за прогонване на сърни от ябълкова градина." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: