От мобилни телефони до цифрови камери
stoy@n - специалист
А как мислиш да го калиброваш? :?
torbalan - Дървен философ
stoy@n написа:
А как мислиш да го калиброваш? :?
Ако мен питаш - още не съм мислил.
Първо ще приема, че линейната скорост на вятъра е еднаква с тази на лопатката. Ъгловата се смята лесно, като се умножи по радиуса се получава линейната на лопатката. Ще търся от някъде уред, дето мери скоростта на вятъра - за да сравня.
Virtex - майстор
Или го качваш на кола и при постоянна скорост сравняваш :)
Може дори да е по GPS, че те са по-точни ( визирам отклоненията в скоростометъра ).

Иначе ако правиш референти сравнения с друг уред вероятно постановката ще трябва да е с голям поток ( голям вентилатор ? ), за да не се получи разминаване в различните точки.
radius - майстор
Virtex написа:
Или го качваш на кола и при постоянна скорост сравняваш :)
А как ще коригираш с посоката и силата на вятъра ( този от природата, не от колата) ?
torbalan - Дървен философ
Virtex написа:
Или го качваш на кола и при постоянна скорост сравняваш :)
Може дори да е по GPS, че те са по-точни ( визирам отклоненията в скоростометъра ).

Иначе ако правиш референти сравнения с друг уред вероятно постановката ще трябва да е с голям поток ( голям вентилатор ? ), за да не се получи разминаване в различните точки.
Да. С вентилатор си го представях. Но да стигнем до там ;)
Virtex - майстор
Относно вятъра от природата - опита може да се прави когато няма такъв. "Идеални" условия в домашна обстановка надали ще се получат - нали все пак зависи и от други фактори (температура, влажност).

Това е като идея просто, когато мислех как да калибрирам такъв сензор ( имам единият от посочените по-напред от ebay.co.uk) не стигнах до там (има други задачи) и не съм задълбавал в плюсове и минуси на предложеният вариант.

Опцията е да се вземе и някакъв китайски уред, но тогава пак трябва да се внимава в постановката при калибровката.

Иначе изкачат разни въпроси за определято скоростта на вятъра изобщо:
- моментно, средна стойност ( за какво време ) или друг метод. Ако има порив на вятъра с 30км/ч и след това е тихо това ли се отчита ?
- как се решава за какъв интервал да бъде
- кога се 'прекратява' съобщаването,че има вятър - колко време не трябва да има вятър ( свързано е с интервала на измерване ).
torbalan - Дървен философ
Virtex написа:
Относно вятъра от природата ...
How we measure wind

Имаше една американска агенция по океанология или нещо подобно беше. Те публикуват доста формули и обяснение кое, как и т.н. От там съм гледал формулите за сметките.
ig_ivanov - специалист
torbalan написа:
Идеята ми е да си напрява турбина с диск с дупки, така че като се върти, да прекъсва светлината през датчика...
Ако подкарам успешно софтуера - ще трябва да се преборя и с хардуера. Ос, лопатки, лагери,... :)
На всичкото отгоре трябва да е водоустойчиво :)
Може да се извади от старо CD-устройство на TEAC направо готов диск с "отвори" (дупка е друго). Почти готов за ползване устройство (само жици за свързване ще му трябват) може да се изкара от стар мастилено-струен принтер- механизма за почистване на главите е с готов енкодер , т.е. диск и фотопреобразуватели с готов правоъгълен сигнал на изхода (около 20 импулса на оборот). Може да се ползва и енкодера на двигателя за придвижване на хартията, но надали ти трябва разделителна способност от 1200 импулса на оборот, а и е по-голям като размери.

ПП: Калибрирането на анемометър с автомобил е много противоречиво заради аеродинамиката на автомобила. Датчикът трябва да е изнесен извън потока на завихрянията, т.е. поне на метър извън купето. С държане в ръка ще може да си калибрирате средния пръст.
ПП1: Тъй като в момента се занимавам с подобен проект, поинтересувах се къде може да се калибрира "както трябва". Оказа се, че в т.нар. "Метрология" нямат такава апаратура, а единственото място в България е една старозагорска фирма със собствен аеродинамичен тунел.
Antonii - майстор
Аеродинамичен тунел има и в ТУ София в катедра Механика на флуидите.
Не става за автомобили в реален размер, но за дадената цел ще стане.
Просто се уговаряте с някой от асистентите в катедрата и не би трябвало да е проблем да се свърши работа.
torbalan - Дървен философ
ig_ivanov написа:
...диск с "отвори" (дупка е друго)...
:)


Ще го имам предвид.

Тема "Разходомер с LCD" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: