От мобилни телефони до цифрови камери
b313156 - напреднал
Някой знае ли как точно се програмира ESP8266 с ARDUINO IDE?
Бих желал да заменя Атмега 328P с ESP8266, но не зная как да го направя.
Ако, някой има реални познания, моля да сподели. :drinkers:
oberst - специалист
съб сеп 03, 2022 4:43 pmb313156 написа:
Някой знае ли как точно се програмира ESP8266 с ARDUINO IDE?
Бих желал да заменя Атмега 328P с ESP8266, но не зная как да го направя.
Ако, някой има реални познания, моля да сподели. :drinkers:
E, как да се програмира? По същия начин. Ако питаш как да инсталираш бибилиотеките, за да видиш платката - елементарно е, но вместа да ти обяснявам, виж как става -

Бих ти препоръчал директно да хванеш ESP32, щото той си има вграден USB, докато за 8266 ще ти трябва USB към TTL преобразувател. Обаче него ако го програмираш с това IDE, вместо със средата на espressif, ще му осакатиш функционалността, но пък трябва вече да разбираш доста повече от програмиране на С/С++, което очевидно не е така, щом питаш.
torbalan - Дървен философ
нед сеп 04, 2022 1:05 amoberst написа:
...
Бих ти препоръчал директно да хванеш ESP32, щото той си има вграден USB, докато за 8266 ще ти трябва USB към TTL преобразувател....
И ESP8266 го има с вграден преобразувател. Закачаш го с обикновен микро УСБ кабел. :)
oberst - специалист
пон сеп 05, 2022 8:48 pmtorbalan написа:
нед сеп 04, 2022 1:05 amoberst написа:
...
Бих ти препоръчал директно да хванеш ESP32, щото той си има вграден USB, докато за 8266 ще ти трябва USB към TTL преобразувател....
И ESP8266 го има с вграден преобразувател. Закачаш го с обикновен микро УСБ кабел. :)
Това вече не е оригиналното ESP-01, ами разни разширени развойни платки. То, има ESP32 платки с вградени OLED дисплеи, LoRa и квото още се сетиш. Идеята на ESP-01 е да е базово и евтино, иначе като се доближи хептен до ESP32, съвсем му се губи смисълът...
torbalan - Дървен философ
вт сеп 06, 2022 12:28 amoberst написа:
...
Това вече не е оригиналното ESP-01, ами разни разширени развойни платки. То, има ESP32 платки с вградени OLED дисплеи, LoRa и квото още се сетиш. Идеята на ESP-01 е да е базово и евтино, иначе като се доближи хептен до ESP32, съвсем му се губи смисълът...
Когато се заигравах с ESP това с микро УСБ-то го ползвах, докато пиша програмата (много по-удобно е). Като реша, че е готова - прехвърлям гототвата програма с програматор на голо ЕСП. Ползвал съм дори това най-малкото, дето е само с 8 крачета.
brum - майстор
И като съвет - за да не се налага всеки път да се опъват кабелите за препрограмиране се пише код, който да позволи програмиране през WiFi-то (ОТА, over the air update). При следващо програмиране пускаш процесора да работи и го програмираш където си е инсталиран (в климатика, в сервизно помещение, на майна си Райна, и т.н.).

Но това е тема за малко по-напреднали :) .

Автора писа и не се обади повече. Не е ясно какво бори като проблем - дали самото програмиране в работната среда (IDE-то) или свързването към компютъра.
вт сеп 06, 2022 7:42 amtorbalan написа:
Ползвал съм дори това най-малкото, дето е само с 8 крачета.
Това е най-малкият масов модул. Най-малкото дето е почти готово за платки е ESP-01F ESP8285 и е 12x12mm :-D . А ако си екстремист можеш да минеш директно към гол процесор, но на мен ми идва на нагорно там.
omirchev - специалист
Освен всичко споделено, за по-прости задачки или програмисти с по-скромни възможности, съществуват и ESPHome, ESPEasy и Tasmota .
torbalan - Дървен философ
вт сеп 06, 2022 8:16 ambrum написа:
И като съвет - за да не се налага всеки път да се опъват кабелите за препрограмиране се пише код, който да позволи програмиране през WiFi-то (ОТА, over the air update). При следващо програмиране пускаш процесора да работи и го програмираш където си е инсталиран (в климатика, в сервизно помещение, на майна си Райна, и т.н.).
...
Това го не знаех. :)
Vectra - специалист
вт сеп 06, 2022 8:16 ambrum написа:
И като съвет - за да не се налага всеки път да се опъват кабелите за препрограмиране се пише код, който да позволи програмиране през WiFi-то (ОТА, over the air update). При следващо програмиране пускаш процесора да работи и го програмираш където си е инсталиран (в климатика, в сервизно помещение, на майна си Райна, и т.н.).

Но това е тема за малко по-напреднали :) .

И аз не го знаех... Благодарско, че го сподели =D> :partyman:
muhala - майстор
Аз съм писал код на C на Atmel Studio за Atmega 8/328. Като използвам регистрите на контролера описани в ръководството. Тоест не съм използвал библиотеки на по-високо ниво.
За проба опитах с ESP8266 с ARDUINO IDE да светвам и гася светодиод. Става. Там нещата са къде-къде по-лесни.
Кажи повече за проекта и какво трябва да портваш ?

Тема "Как да програмирам ESP8266 с ARDUINO IDE?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: