От мобилни телефони до цифрови камери
tzetz009 - специалист
:lol: Има ценерови диоди на 1,2 волта , но са руски , по точно от СССР , германиеви . Вече са с колекционерска стойност :lol: !!! Имам три такива и НЕ ПРОДАВАМ :lol: !

:partyman: :partyman: :partyman:
hidrazin - майстор
Ако въобще някога са правени германиеви ценерови диоди, те ще са олеле-мале...
И силиция и германия притежават ценеровия ефект и лавинния пробив.
Само дето топлинната генерация от носителите на заряда ще му изкривят здраво характеристиката на лавинния пробив.
Резултата - много, много кофти ценер. И какво пречи да има ценер на ниско напрежение?
за 1.25 волта
за 0,7 волта
Само дето високоволтовите използват лавинния пробив а нисковолтовите тунелния.
Я дай сега да го видим тоя германиев ценер...
Ти ще ми покажеш германиев ценер пък аз ще ти покажа ценер без катод - с два анода.
Както и да го обърнеш, все ценерира ... :-D
:partyman:
kolev_k - специалист
hidrazin написа:
аз ще ти покажа ценер без катод - с два анода.
Както и да го обърнеш, все ценерира ... :-D
:partyman:
Това са си 2 ценера в 1 корпус свързани последователно и противопосочно.Едни такива оранжеви,руски,с формата на паралепипед.За тях ли говориш?
П.П.те всъщност могат и да са с 2 катода,което няма как да се разбере.
Инж. Боян Витлямов - специалист
Направих си труда да посмятам малко и тази схема ми изглежда фалшива.Първо светодиодът вързан по този начин не играе никаква роля.За да играе ролята на стабилизатор трябва да работи в права посока. Кондензатора на входа при 50 херца мрежова честота има капацитивно съпротивление около 6 киоома,което в паралел с съпротивлението вързано към него,резултатното съпротивление се получава около 5 киоома!За нормална работа на светодиода са нужни около 10-15 милиампера ток през него.Съпротивленито последователно на него е 1,2к + 6 к на входа,(пренебрегваме пада колектор база на транзистора и греца около 2,1 волта),токът през диодъд ако беше обърната в права посока ще е 310 волта делено на 6,2к(сборът от съпротивленията)=0,05 А (50 милиампера)! Което е прекалено много и диодъд ще изпуши!
За захраване на часовник няма нужда от толкова сложна схема.Предлагам ти следния варият,който е много по лесен за изпълнение и по надежден.Както каза един колега по горе вземаш едно зарядно от телефон 5 волта(на всички нокии са такива) и след него връзваш един прост делител на напрежение изграден от две съпротивления,които струват стотинки.Стига консумацията на часовника да не е повече от 20-30 милиампера схемата ще работи безпроблемно.Схемата и стойностите на резисторите са в прикачения файл.За да не прегряват резисторите трябва да са с мощност поне 1 ват!

Прикачен файл

df7e1cef4a18ba800b008dff7f91596e.png
df7e1cef4a18ba800b008dff7f91596e.png (6.93 KиБ) Видяна 1300 пъти
hidrazin - майстор
Инж. Боян Витлямов написа:
Направих си труда ...
Но явно не и труда да прочетете останалите постове по темата.
Добре дошли във форума.
А вие сте инженер по ... ??? И имате стаж/практика .... години?
Лека и приятна утрин!
:partyman:
sstefanov - майстор
Колега Инж. Боян Витлямов, пропуснали сте да изчилсите КПД-то на предложената от вас схема. За ориентир използвайта средно консумиран ток от часовника=2mA. Няма да е лошо и при избрания от вас ток 30mA да разберем колко е КПД-то.
gogo7777 - майстор
Значи тая моята схема може спокойно да я изтрия от архивите. :)
Hoвoceлckи - майстор
Стефанов, през неговия делител (без товар) ще тече 156mA ток без товар. Часвникът консумира ~1,5mA. "Как раз" х 100 :-D
На "алфавита" схемичката си е много удобна и действаща.
"Инженера", бих го попитал, за странното за мен, членуване - "диодъД"?
kr1100 - майстор
hidrazin написа:
пък аз ще ти покажа ценер без катод - с два анода.
Както и да го обърнеш, все ценерира ... :-D
КС162А, 182А -оранжевое небо :tonqe:
Ако някой иска да пише.
Инж. Боян Витлямов - специалист
Така,отговарям по ред на номерата.
Инженер съм по Компютърно управление и автоматизация.
С електроника се занимавам от малък.
От 14 години се занимавам с ремонт и поддръжка на CNC машини.Проектиране и изграждане на системи за автоматизация.Все неща по инженерната ми специалност.
Преди да пиша прочетох всички мнения.
За какво кпд да говорим изобщо при обща консумация на системата около 1 ват ??? Плюс това аз незнам каква е консумацията на часовника.За това се застраховам и давам тези стойности.Лесно може да се преизчисли и да се вдигне кпд-то и да спечелим примерно цели 500 миливата икономия :)
Да наистина съм членувал диод неправилно,но в случая това не е толкова важно.важното е това което предлагаме да върши работа.А аз съм сигурен на 100 процента,че ще върши.Благодаря за приема във форума,вчерашният ми пост беше първият ми тук.Много работи съм чел тук.Регистрирах се понеже понеже досега съм бил като консуматор на този форум,време е и аз да дам нещо.

Тема "Вместо батерия 1,5 волта" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: