От мобилни телефони до цифрови камери
abcdefghijklmnopqrstuvwxz - майстор
С друга цел съм правил следната схема.
Захранваше ръчен кварцов часовник няколко години.
Вместо 68к беше със 136к. Не беше необходимо повече.
Вместо 68к може да се сложи 47nF или 100nF.
Другият кондензатор също може да се увеличи, но над 220uF няма нужда според мен.
Добре е да се уцели нулата и да не се мести.
Така всички напрежения ще са до 1,6V. Пипах навсякъде по ниската част, включително и с извадена нула - няма проблем!
Сега забелязах интересно явление. При начално включване на празен ход изходящото е 1,61V и почва да пада бавно до 1,52V за около 5 мин. И си остава на това напрежение.
Прикачен файл:
IMG_20180218_203247.jpg
IMG_20180218_203247.jpg (67.28 KиБ) Видяна 1820 пъти
DMN - майстор
abcdefghijklmnopqrstuvwxz написа:
Другият кондензатор също може да се увеличи, но над 220uF няма нужда според мен.
Увеличаването на капацитета на въпросния кондензатор може да е полезно, ако спре тока, колкото кондензатора е с по-голям капацитет толкова повече време ще издържи на прекъсването, ако не се разреди напълно през диодите, ама те трябва в един момент да се запушат. Зависи обаче и от консумацията на часовника. Забелязал съм, че тия електромеханични часовници с плавно движение на секундната стрелка скапват батерията за около месец, докато другите, които работят на импулси издържат поне 5-6 пъти по-дълго време, обаче са по-шумни - тракат(аз такъв не мога да го търпя нощно време :-D ).
Схемата, която си показал обаче най-ми допадна и сигурно ще ми се наложи някой ден я използвам и аз :) .
:partyman:
8180 - майстор
Надявам се питащият (доколкото е питащ) все пак да разбра, че GalinBelos е прав.

Има идея и при abcd....z.
abcdefghijklmnopqrstuvwxz - майстор
DMN написа:
Увеличаването на капацитета на въпросния кондензатор може да е полезно, ако спре тока, колкото кондензатора е с по-голям капацитет толкова повече време ще издържи на прекъсването, ако не се разреди напълно през диодите, ама те трябва в един момент да се запушат. Зависи обаче и от консумацията на часовника. Забелязал съм, че тия електромеханични часовници с плавно движение на секундната стрелка скапват батерията за около месец, докато другите, които работят на импулси издържат поне 5-6 пъти по-дълго време, обаче са по-шумни - тракат(аз такъв не мога да го търпя нощно време :-D ).
Схемата, която си показал обаче най-ми допадна и сигурно ще ми се наложи някой ден я използвам и аз :) .
:partyman:
Ами ръчният кварцов часовник има много малка консумация и при 100uF изкарваше още 3-4 секунди след спиране на 220V. Започваше с изоставане пак към 3-4 секунди - затова бях избрал заряд през 136к, вместо 68к. Интересуваше ме сумата от времето през което има 220V. Ако часовника стартира почти веднага пък сприра след 3-4сек. щеше да трупа грешка от 3-4 секунди на цикъл.
Дори и 10000uF да се сложи, тоя ще изкара 5 мин. - нищо не е! Аз бих сложил стара батерия. Тока е към 3,3mA и то през положителният полупериод. Смятам че нищо няма да ѝ стане на батерията, освен ако вземе да се разтече от старост или да си вдигне саморазряда и да спре часовника. Късо на изхода на схемата не е опасно - тока е същият.
Пробвах я на един стар транзисторен руски часовник, ама както е със 136к и понякога не тръгваше. Не може да качи достатъчно бързо над 1V и зацикля някак на 0,7V.
Веднъж мине ли това странно и звучно зацикляне се установява на 1,55V и при импулса пада до към 1,38V. Със 68к не съм го пробвал обаче.
При този часовник със 100uF, извадя ли 220V и спира веднага - няма енергия за следващата секунда.

На теория напрежението на отпушване Uf би трябвало да е 0,6V. Така го дават по документация при ток 10mA. Не намерих графика под 10mA. Така 3-те би трябвало да правят към 1,8V. Мислех че ще се заядете за това. :-D
Тук тока е към 3,3mA , дали затова е по-малък пада? :?
Не помня да съм избирал диодите да са с по-малък пад, беше преди 10 години. Вероятно съм пробвал с 2 диода, измерил съм че е към 1V и съм сложил 3-ти.
Специално го огледах да не съм сложил други. Измерих на всеки пада върху него, както са на ПХ. Малко е импулсно, но все пак 0,55V ;049V ;0,47V. Май всеки е за себе си.
Общо към 1,52V се установява след 5 мин. (студени тръгват общо 1,61V).
Проверих и уреда, като измерих какво напрежение дават чисто нови батерии - на тях даде най-много 1,63V.
Ако вашите трите диода вадят над 1,8V може вместо единият от тях да се сложи шотки диод примерно 1N5819. При него Uf би трябвало да е около 0,3V.
gogo7777 - майстор
8180 написа:
Надявам се питащият (доколкото е питащ) все пак да разбра, че GalinBelos е прав.

Има идея и при abcd....z.
Какво не ви харесва в тоя светодиод? Там е вместо ценер и за да върши тая работа точно така трябва да е свързан. Може би между него и масата трябва да има диод с анода към светодиода..... :?
tzetz009 - специалист
Е да , ама не ! Светодиода трябва да е свързан наобратно . Трябва да си свети за да се използва функционално като подобие на ценеров диод ! Напрежението на "стабилизация" много ще варира в зависимост от тока през светодиода !

Абе всички сме бягали от даскалото , да пием кафета , ама твоето е фрапиращо :-D !

:partyman: :partyman: :partyman:

(Редакция) . Сега остава и да се придържаш към схемата и да търсиш "грец" два ампера !!!
gogo7777 - майстор
Бягал съм от даскалото много ясно, но от друго даскало :-D
Така съм си запазил схемата така съм я постнал тук. Ся ако е неработеща казвайте, аз не съм я измислил. Дори не помня от къде я имам.
hidrazin - майстор
Ей ти още една схема щом чак толкова държиш да има светодиод като стабилизатор...
По принцип светодиодите са калпави като стабилизатори.
Имат разлики в напреженията на стабилизация и дори може да се наложи подбиране.
Силно препоръчително е да има някакво акумулаторче като на схемата по няколко причини.
Ще работи и при отпадане на напрежението, ще осигури достатъчно ток за "свирката" щото не си писал колко консумира кат пее.
Тези схемки само с диоТчета осигуряват не много голям ток на консуматора и може да не стигне на гаргата за да пее... :-D

Изображение
:partyman:
gogo7777 - майстор
Въобще не държа да има светодиод. Тая схема я имах и на нея се спрях. Питах по-напреде дали да го заменя с ценеров/и/ диод никой не отговори и реших, че и така ще работи :)

Ама май бъзика, който замисляхме сигурно няма да ни се получи, така че май нищо няма да правя :)
hidrazin - майстор
А, мързела е голяма работа.... Тва от собствен опит го знам. :-D
:partyman:

Тема "Вместо батерия 1,5 волта" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: