• 1
  • 2
От мобилни телефони до цифрови камери
Имам прахосмукачка AEG AG5022 със сваляща се литиево-йонна батерия.
Проблема е, че прахосмукачката не зарежда батерията като се закачи на док станцията.
Изброявам следните факти открити от мен:
- батерията е в добро работещо състояние, при директно свързване на зарядно към конекторите "+" и "-" се зарежда, вдига напрежение и държи заряд
- при ръчно заредена батерия, прахосмукачката работи както трябва и има необходимата мощност
- ток до прахосмукачката достига 32-35V според зарядното
- в режим на зареждане по "+" от прахосмукачката не идва ток, а само някакво разреждане до 1V
- правилния ток 32-35V идва по конектора на прахосмукачката "C" но батерията от него не се зарежда
- конекторите "A", "B" и "C" предполагам служат за обратна връзка от батерията за нивото на заряда, което се изобразява на прахосмукачката

1. Как точно и за какво работят конекторите "A", "B" и "C"?
2. Прахосмукачката ли не подава правилно ток по "+" или батерията не поема правилно ток от "C"?
Прикачен файл:
diverse_007.jpg
Прикачен файл:
IP064179_4_1200Wx1200H.jpg
IP064179_4_1200Wx1200H.jpg (63.02 KиБ) Видяна 3570 пъти
preslav - майстор
Не съм запознат в детайли с л-йон батериите, но си мисля, че не са играчка, с която да се експериментира - не знам къде и как зареждаш батерията извън прахосмукачката.
Предполагам проблемът ти е във вграденото зарядно, което най-вероятно е импулсно, което автоматически означава да си намериш добър сервиз където знаят каква е функцията на терминалите на батерията.
fantom - специалист
разбирам от Ли йон, ама ток от 32 волта не е нещо дето да помогне за ориентация. В сервиза знаят.
shadow__01 - майстор
Предполагам, че A,B и C са за баланс на клетките. Зарядното ти дава напрежение, но дали пластинките правят добър контакт когато се зарежда батерията е друг въпрос.
Това е често срещан проблем при по-старите модели евтини винтоверти. Все някоя пластинка не опира добре и лъже зарядното.
FM STEREO - специалист
Няма ток 32V!
Има напрежение 32V :partyman:
Junak - майстор
shadow__01 написа:
Предполагам, че A,B и C са за баланс на клетките. Зарядното ти дава напрежение, но дали пластинките правят добър контакт когато се зарежда батерията е друг въпрос.
Това е често срещан проблем при по-старите модели евтини винтоверти. Все някоя пластинка не опира добре и лъже зарядното.
Не стигат за баланс. За баланс и зареждане трябват поне 8 извода. Може би температурен контрол :?
MamaMy - майстор
А къде пише с колко елемента е батерията, че да не стигат 5 извода? :?
П. Петков - специалист
FM STEREO написа:
Няма ток 32V!
Има и то много! Пробвано е на токовите обхвати на мултицетите.
Както и многократно е мерено съпротивлението на мрежата с пет левовите мултиметри. :)
mironcho - специалист
MamaMy написа:
А къде пише с колко елемента е батерията, че да не стигат 5 извода? :?
Виж какво пише на лепенката на батерията.
25.2V това значи 6S батерия, на която и трябвят 5 допълнителни извода за баланс. При положение, че ги няма значи контролера е вътре в кутията. Щом се зарежда изобщо - би трябвало да е изправна. Може да е прекъснало нещо в тялото на уреда.
hidrazin - майстор
Батерията както е на първата снимка - в горната половина са 4 елемента а в долната останалите елементи и платката за заряд.
Демек зарядното и баланса са в батерията.
Над горните четири елемента има сложен и термобАшон в черен термошлаух.
По принцип заминава някой елемент, но в случая щом се зарежда и държи, проблема би трябвало да е в самата прахосмукачка.
Или в самите пластини които контактуват с батерията...
:partyman:
  • 1
  • 2

Тема "Проблем със зареждане на батерия на прахосмукачка" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: