• 1
  • 2
От мобилни телефони до цифрови камери
maistora1965 - специалист
Здравейте от друга тема съм но ще попитам тук като се надявам че тук са по знещите интересува ме това http://motor-barbeque.com/bg/ventilator ... w/p76.html как мога да му регулирам оборотите и дали може да стане с това http://intiel.com/online-shop/regulator ... otors-po-1 и ако не с какво изобщо мога да му регулирам оборотите.Ще е на димни газове и притваряне на клама не мисля че е удачно решение оборотите няма да се регулират /променят/ непрекъснато просто искам да намеря оптималните обороти и посре ще работи постоянно на тях.Много ще съм благодарен ако помагнете че сега трябва дя връзвам шапката на комина :lol:
kosata - специалист
Този вентилатор не е ли с четков мотор? Регулатора пише ,че е за асинхронен мотор!
zdravcho - специалист
Колега, и 5 теми да пуснеш фактите няма да се променят. Мотора е асинхронен. Прочети упътването на вентилатора - 1920 оборота. Няма как да е четков. Да оборотите му се управляват с честотен инвертор, като посочения от теб. Има и други, но мисля че цената им е подобна. Ако прочетеш по внимателно упътването, ще видиш един ред motor starting min(V) - 80. Може да пробваш да го свържеш последователно на лампа с нажежаема жичка и с лампи с различна мощност (40-100W) евентуално да постигнеш желания резултат.
А защо мислиш, че с клапа не е удачен вариант?
hidrazin - майстор
maistora1965 написа:
Здравейте от друга тема съм ...
Бе най-добре да си стоиш в другата тема...
В тая тема общо взето няма толкова измамени с тъпи пелетни горелки.
Който има да вдигне ръка !!! :lol:
:partyman:
P.S.Ба си, рядко тъпо парче... Оср...а форума с тъпия вентилатор.
DMN - майстор
Може да пробваш с фазов регулатор за плавно регулиране на оборотите. Мотора ти не е с голяма мощност/34 вата/. А мисля че на повечето климатици турбината на вътрешното тяло също се управлява по този начин :? .
Вместо лампи, както ти препоръчаха, може да използваш и кондензатори за намаляване степенно оборотите на вентилатора, но не е много удобно за изпълнение, освен ако не искаш точно фиксирани намалени обороти.
:partyman:
maistora1965 - специалист
hidrazin написа:
maistora1965 написа:
Здравейте от друга тема съм ...
Бе най-добре да си стоиш в другата тема...
В тая тема общо взето няма толкова измамени с тъпи пелетни горелки.
Който има да вдигне ръка !!! :lol:
:partyman:
P.S.Ба си, рядко тъпо парче... Оср...а форума с тъпия вентилатор.
На другите благодаря а на другаря които цитирам пази боже от майстори дето разбират от всичко.
zdravcho - специалист
DMN написа:
Може да пробваш с фазов регулатор за плавно регулиране на оборотите. Мотора ти не е с голяма мощност/34 вата/. А мисля че на повечето климатици турбината на вътрешното тяло също се управлява по този начин .
В грешка си колега. От маторя дето върти турбината на вътрешния вентилатор в климатика излизат 4 или 5 кабела. Не е с фазов регулатор. Абе фазовия регулатор не е вариант за асинхронен мотор. То ако ставаше нямаше да има скъпи честотни инвертори. Единият вариант е с няколко намотки на степени както е при аспираторите, ама в случая не става. Другия е с лампа, или с кондензатор каквато е практиката при вентилаторните печки. Пробвай с 750nf - 2uF на 400V. или с :idea: Успех с пробите
abcdefghijklmnopqrstuvwxz - майстор
Не е в грешка!
Теоретично не трябва да се управлява така, но при климатиците се прави така на по-старите.
Вентилатора на пелетните камини се управляват също със симистор.
Ето и тема отпреди.
viewtopic.php?f=11&t=43343&start=10
zdravcho - специалист
Мерси колега, че ме открехна. Не съм се сблъсквал с такива, но както се казва човек цял живот се учи. :partyman:
a_stoev - майстор
Малки мощности и монофазни най-често се управляват със тиристорни регулатори на напрежение - ТРН /тиристир, симистор, разликата е само в управлението на елементо. При тези мотори конструктивно е жертвано КПД с цел да имат по мека характеристика и голямо хлъзгане. Целта е да се ограничи тока при претоварване. заради това те работят добре /или по точно еднакво зле :D/ и с ТРН. Климатиците са с такива, имат сензор за оборотите и затова са с повече кабели. Честотно регулиране е за по големи мощности и трифазни мотори. Кондензатора на монофазния и подбран за работа при 50Hz и няма да си свърши работата, при по ниски честоти няма да има достатъчно ток през пусковата намотка и ще падне момента.

В другата тема ти посочиха типа на мотора на твоя вентилатор, за мое съжаление ми се губи от спомените, май асинхронен двигател с екранирани полюси. При него няма кондензатор и май теоретично би работил и с честотен
  • 1
  • 2

Тема "Питане за вентилатор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: